Chicagon lentokenttähotelli ja lentokenttäkuljetus

Hotellille

Suuntana Chicago ja tarvitsemme yöpymisen lentokenttähotellissa. Osalla on tarjolla huonemaksuun kuuluva ilmainen meno-paluu lentokenttäkuljetus. Onko kenelläkään kokemuksia tällaisen toimivuudesta? Muutama hotelli ei ole vastannut sähköpostitiedusteluihin asian suhteen.

2

550

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 555 9192

      Chicagosta ei ole kokemuksia, mutta yleisesti jenkkilässä tuo palvelu vaihtelee hyvin paljon. Paremmissa hotelleissa yleensä parempi palvelukin.

      Tripadvisorin kommentteja lukemalla saa yleensä hyvän kuvan miten homma toimii tietyssä hotellissa. Shuttleja kulkee mutta välillä jos on huonosti hoidettu niin vaikkapa kuskin sairastuminen katkaisee shuttlen kulkemisen päiväksi. Tai sitten aikataulut ei täsmää, tai shuttle liikkuu vain hyvin rajattuihin vuorokaudenaikoihin.

      Joka tapauksessa siis varaisin hieman aikaa shuttlea varten. Jos raha ei ole este, esimerkiksi Hilton on terminaali 2:ssa joten et tarvitse edes shuttlea.

    • lentokenttäshuttlet

      Chicagon lentokenttähotelleista ei ole kokemusta. Muutoin USA:n kuin myös muiden maiden hotellishuttleista on paljonkin kokemusta; useita kymmeniä kertoja. Meillä on toiminut aina hyvin. Kertaakaan ei ole jäänyt missään maassa kyyti saamatta ja aina on tullut ihan ajallaan. Myös USA:ssa.

      En usko, että ainakaan lentokenttähotelleissa keikka jäisi ajamatta; eikä varsinkaan päiväkausiksi. Kuskeja on useampia ja yleensä shuttlet on jaettu useamman hotellin kesken. Sama shuttle voi poimia/pudottaa monesta hotellista väkeä.

      Ainut huomioon otettava seikka on se, että lentokentältä voi joutua soittamaan hotelliin ja pyytää heitä lähettämään shuttlen. Kentällä on sitä varten hotelleihin ilmaispuhelimet. Vastaavasti siellä voi olla joku infopiste tai vastaava, joka hoitaa asian kysyttäessä.

      Suosituimmat hotellit ja lentokenttähotellit ajavat usein muutenkin 15-30 minuutin välein, eikä tarvitse soittaa minnekään. Silloin teidän pitää vain löytää oikea laituri, josta bussin lähtee. Yleensä se löytyy helposti.

      Kyydistä sellainen, että se on ilmainen mutta hyviin tapoihin kuuluu antaa kuskille muutama dollari tippiä. Antakaa vaikkapa $1-2 per matkalaukku.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      4
      1644
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      116
      1623
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      243
      1149
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1078
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      128
      919
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      856
    7. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      835
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      827
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      48
      823
    10. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      163
      819
    Aihe