EKKS törkeää toimintaa

hullutlääkärit

http://m.iltalehti.fi/articles/s/uutiset_2012033015394471_320.html

Vei poikansa lääkäriin - isä arvioitiin kehitysvammaiseksi

19:44 KOTIMAAN UUTISET

Lappeenrantalaismies koki erikoisen yllätyksen, kun hän tilasi Etelä-Karjalan Keskussairaalasta vakuutusyhtiötä varten lausunnot lapsensa lääkärikäynnistä.

– Tutkin lääkärin lausuntoja ja huomasin siellä olevan maininta, jossa todettiin isän, eli siis minun, olevan todennäköisesti kehitysvammainen, mies kertoo Iltalehdelle.

Alunperin mies oli vienyt lapsensa lääkärille korvakipujen takia. Hän kertoi lääkärille, että heidän talossaan saattaa olla hometta ja tiedusteli voisiko tämä olla syy lapsen korvakipuihin. Mies ei saanut lääkäriltä kunnollista vastausta, joten hän kysyi asiasta vielä muutaman kerran uudelleen. Lopulta lääkäri totesi, että home ei aiheuta korvakipuja.

– Tämä lääkäri on ilmeisesti tulkinnut minun uteluni siten, että olen jotenkin vammainen, kun kyselen samasta asiasta monta kertaa, mies kummastelee.

Miehen mukaan hän vain halusi huolehtia lapsensa hyvinvoinnista. Häntä myös harmittaa, mikäli merkintä jää kummittelemaan ja tulee esiin joskus tulevaisuudessa, esimerkiksi työnhaun yhteydessä.

– En tiedä, uskaltaako sitä enää lääkärin vastaanotolle mennä vanhempana mukaan, kun tällaisia diagnooseja tulee siinä samalla, mies pohtii.

24

1308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hulluajoo

      Olis kiva tietää kuka lääkäri kyseessä...hullua kyllä joka tapauksessa ja eikös tosta voisi jo nostaa lääkäriä kohtaan syytteen esim. kunnianloukkaksesta??

      • LK

        En tiiä miten tuo on, periaatteessa kai se että lääkäri diagnosoi jonkun kehitysvammaiseksi ei pitäisi voida olla kunnianloukkaus. Virhediagnoosi se voi olla, en tiedä miten laki menee niiden kanssa kun niitähän sattuu aina väkisinkin joskus kaikille lääkäreille.

        Sen sijaan tuosta jutusta kyllä käy oikeastaan ilmi jos systeemiä yhtään tuntee että isää ei varsinaisesti virallisesti diagnosoitu miksikään, lääkäri vain jostain tuntemattomasta syystä kirjasi vaikutelmansa isästä lapsen papereihin. En oikein käsitä mikä se syy voi olla, en näe mitä merkitystä sillä lapsen hoidon kannalta on tuossa tilanteessa.

        Mutta olisi kyllä uteliaisuudesta kiva tietää kuka lääkäri se oli, varmaan tuosta jotain noottia on väkisinkin tullut. En usko että työnantaja tykkää kun firma pääsee iltalehteen tuollaisen käsittämättömän potilaskertomusmerkinnän vuoksi.


    • gfgfdgd

      Yksi suomen huonoimmista keskussairaaloista varmaan..

    • aprilaprilsill

      Eiköhän lääkäri tarkoittanut jotain muuta ; ))))

    • Utelias potilas

      Mitähän muuta lekuri olisi tarkoittanut?

    • 1 kaikkien puolesta

      Siis niin valitettavan tyypillistä tälläinenkin kömmäily Lpr keskussairaalassa.Joka kerta siellä päivystyksessä varsinkin aivan käsittämätöntä touhua ja suoranaisia hoitovirheitä.Siis joka kerta !!! Ja kukaan ei vastuussa mistään..... :(

    • pettynyt.

      miun kuolevaa isää ei siirretty ensiavusta ajoissa pois joten hän kuoli seuraavana aamuna. lääkäri oli mukamas yllättynyt....

    • Kohtuullistako?

      Kömmäkkää ja epäkohteliasta kohtelua ilmoittautumisluukulla. Lääkäri ihmetteli, miksi suomalainen mies ei tule ajoissa lääkäriin.

    • miro

      sinne pitää mennä avustajan kanssa ,jolla kova ääni,pesäpallomaila ja vahva nyrkki millä takoa tiskiin ja vaatia oikeaa hoitoa !!!!!

      • timpe

        Aivoverenkiertohäiriökohtauksen saanut potilas huitastiin kotiin odottamaan uutta ja mahdollisesti lopullista kohtausta ilman perusteellista tutkimusta ja ennaltaehkäsevää lääkitystä antamatta !!! Lääkeasiaa kysyttiin moneen kertaan ja mitään ei tehty asialle.

        Onneksi löyty oikea lääkäri lopulta ykst. puolelta joka laitto heti uuden lääkityksen päälle .oli todella ihmeissään keskussairaalan touhusta,jossa oli kuulemma monta virhettä matkassa. Menkää hyvät ihmiset kunnon lääkärille ,jolla aikaa ja ammattitaitoa hoitaa potilasta ! ! ! Vaikka maksaiskin,niin henki on kallis ja elämä jatkuu


      • 10+7
        timpe kirjoitti:

        Aivoverenkiertohäiriökohtauksen saanut potilas huitastiin kotiin odottamaan uutta ja mahdollisesti lopullista kohtausta ilman perusteellista tutkimusta ja ennaltaehkäsevää lääkitystä antamatta !!! Lääkeasiaa kysyttiin moneen kertaan ja mitään ei tehty asialle.

        Onneksi löyty oikea lääkäri lopulta ykst. puolelta joka laitto heti uuden lääkityksen päälle .oli todella ihmeissään keskussairaalan touhusta,jossa oli kuulemma monta virhettä matkassa. Menkää hyvät ihmiset kunnon lääkärille ,jolla aikaa ja ammattitaitoa hoitaa potilasta ! ! ! Vaikka maksaiskin,niin henki on kallis ja elämä jatkuu

        Tuttu juttu! Meidän mummo oli niin tillintallin ja laittoivat vaan takas kotia vaikka ei osannut enää edes puhetta tuottaa. Kyseessä siis omillaan asuva täysjärkinen mummo. Kotiin vain ja kohta jo takas lanssil. Sitten kehtasivat jo kuvata ja verenvuotohan se aivoissa oli. Sitten olivat vielä lähettämässä parikkalan vanhainkotiin, luulivat että asuu siellä! Ihan tajutonta meininkiä!!


    • Tri Outolempi

      Tuo kertoo paljon Eksoten tasosta!! Siihen läävään kun ei saada kunnon lääkäreitä!

    • ##§%¤

      Joo on omakohtaista kokemusta EKKS :sta viime vuoden puolelta.Olin reilun vk:n osastolla ja sen jälkeen ramppasin n kk:n ajan pari kolme kertaa/vk kokeissa ja tutkimuksissa.Koko tänä aikana tapasin viimeisellä käynnillä ensimmäisen suomea sujuvasti puhuvan ja ymmärtävän lääkärin !!
      Osaston ns. omalta lääkäriltä kun jotain kysyi niin hän kaivoi taskusta sanakirjaa ja rupesi sitä selaamaan... ei jääny hirveen hyvää kuvaa siitä lääkäristä.
      Yleensä joku hoitajista tuli aina sen lääkärin mukana potilaan luo vähän niinkuin tulkkaamaan ja ´varmistamaan tilanetta,mikä oli enemmän kuin paikallaan mielestäni.Hoitajat olivat enimmäkseen asiansa osaavia mutta kiirehän heillä siellä aina on ja liian vähän heitä vuoroissa selvästikin. Kyllä väärässä paikassa "säästetään".
      Mielestäni tärkeää,että lääkäri ja potilas ymmärtävät toistensa puhetta hyvin.Jos rahasta kiinni,että saatais suomalaisia lääkäreitä virkoihin ,niin maksettais sitten sellasta palkkaa että niin olisi!!! Ja sama koskee arvauskeskuksia !!

    • kusip....lekuri

      Multa meni kerran käsi poikki,murtui tosi pahasti,istuin 6 h odottamass että lekuri edes tulee katsomaan.Kauhea nälkäkin oli,ja kivut valtavat.
      Nooh,sitten lekuri tuli,aikas kokematon,miuta vietiin toimenpidehuoneeseen,kysyin miksi täällä nii paljon porukkaa,yhen käden takia.Eräs vanhempi hoitaja alkoi selittämään,mutta lääkäri hiljensi hänet.Laitoin käden pöydälle,kun pyydettiin,kukaan ei selittänyt mitään.Yks kaks mieshoitaja nappas kädestäni kun lekuri nyökkäs,ja lekurin kans väänsivät,ilman puudutusta mun rikkinäistä rannetta paikoilleen.Kipu oli niin valtava ,että pyörryin,lekuri ei pukahtanut mitään,meni vaan tiehensä,käski miun kävellä röntgeniin.Jalat ei pitänyt,kun olin juuri menettänyt tajuntani ,onneksi se vanhempi hoitaja vei miut pyörätuolilla.Lekurin ohjeet oli että jumppaa kättä käyttämällä haarukkaa ja veistä,yks pulma oli vaan,kun oli kipsi väärin laitettuna 8 viikkkoa,en voinut edes yrittää syödä sillä kädellä.
      Sain vääntyneen ranteen,jota jumpattiin pitkät ajat.....ja valtavan pelon!

    • itse valittanut

      Kaikista väärikäytöksistä ja kielvaikeuksista kannattaa tehdä kirjallisia valituksia ,ne on pakko käsitellä johtoportaassa jollakin tavalla..EKSOte tarvitsee lisää hoitajia ja lääkäreitä.Hyvin Suomea puhuvia ammattilaisia ja rekrytointi jotenkin näyttäs olevan liian laimeaa??Kyllä meidän täytyy veronmaksajina sada sanottavamme kuuluviin ,vaihteeksi voitas säästää jostain muusta ,vaikka lentokentästä kun se ei vissiin vielläkään toimi niin että tuottaisi jotian ?(tosin en tunne lentokentän asioita ,eikä miulla ole mitään ko.kenttää vastaan : ))
      JA lultavasti EKSOTEssa halutaan epäkohdista tietää valitusten kautta miellummin kun lukea niistä iltasanomien lööpeistä.

      • ---------

        Kuka nyt OKSETE:lle haluaa töihin? P*ska palkka, käsittämätön organisaatio, jossa kaikki sanellaan ylhäältä ja valitukset kaatuu henkilökunnan niskaan eikä johdossa tapahdu mitään liikahdusta mihinkään suuntaan, vaikka mitä valittais. Hienot puheet, vähän toimintaa.


    • Tietoajuuah

      Lääkäri oli venäläissyntyinen!

    • Eksotelle hyvästit

      Minulle sattui virolainen lääkäri, jonka tutkimus meni niin pieleen, että jouduin pian uudelleen samaan tutkimukseen. Puhelimitse vaadin uuteen tutkimukseen suomalaista lääkäriä paikalle ja niin myös sain. Sen opin tästä, että varmistan aina ennen tutkimusta, että lääkäri on kielitaitoinen ja suomalainen.

    • FaktaHomma

      Estareissa oli tänään osuva idea,ruvetaan käyttämään ilmausta : EKKS haista Eksote !!!!

      • joopa joo

        Meillä myös negatiivista palautetta. Lääkäri Parikkalasta laittoi kiireelisen tutkimuspyynnön miehelleni Lappeenrantaan. Vastauksena lääkärin kautta tuli miehelleni pilleri resepti ja että Lappeenranta ei ota häntä vastaan, jos tarvis lääkäriä niin menkää yksityiselle.


    • joopa joo

      Mieheni sai sydäninfarktin, soitin ambulanssin joka tulikin nopeasti. Lähtö terveyskeskuksen kautta Lappeenrantaan, liuotushoitoa ei annettu, oli viikonloppu ja sairaalassa ei tehty asialle muuta kuin että mieheni pidettiin huumattuna morffiinilla, ei kuulemma ollut lääkäreitä.Kun arki koitti niin yritettiin pallolaajennusta, tukokosia oli kaksi, toinen saatiin hoidettua mutta potilaan mennessä sekavaan tilaan niin toinen tukos on edelleen. Lappeenranta-Parikkala vierähtikin toista kuukautta. Nyt kipuja ilmenee ja sairaala ei ota vastaan. Että sillä lailla.

      • just joo

        Ja höpöhöpö! Ekks:ssa ensiavussa on sisätautipäivystäjä 24/7 !!!!


      • EkksHaistaEksote!
        just joo kirjoitti:

        Ja höpöhöpö! Ekks:ssa ensiavussa on sisätautipäivystäjä 24/7 !!!!

        ainakaan ei sellaista näkynyt kun omaisen kanssa siellä odotettiin ja odotettii ja.....
        oli asia mikä hyvänsä,niin päivystyksessä meillä menny aina kellon ympäri vähintään,ikävä kyllä : (

        Kiva joskus estareista tms:ta lukea,että joku saanu apua päivystyksessä muutamassa tunnissa...ei vaan koskaan osunu sellaista tuuria kohdalle,vaikka suht vakavissa merkeissä oltu liikkeellä joka kerta.


      • Näin on
        just joo kirjoitti:

        Ja höpöhöpö! Ekks:ssa ensiavussa on sisätautipäivystäjä 24/7 !!!!

        Totta!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4018
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2881
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2302
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1311
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      899
    6. 131
      875
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      844
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      811
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      746
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      740
    Aihe