onnistuuko lattiavalu ennen elementtéjä? mitä riskejä/huono?
lattiavalu ennen elementtéjä
lattiavalu ennen ele
161762
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Riippuu täysin rakenneratkaisusta. Katso kuvistasi onnistuuko se vai ei.
Elementtitaloissa aika usein onnistuu. Paikallarakennettavat useimmin perustuu työjärjestykseen, jossa valu suoritetaan seinien ja katon jälkeen. Selvinnee rakennekuvista.
Lattianvalu ennen seinien ja katon tekoa sisältää pienen sääriskin. Rankka sade tai kova pakkanen juuri valun jälkeen on se kovin uhka.
Suurelementti...Pyhännän Rakennustuotteen tuote.
Onnistuu. Kysy PRT:ltä, kyllä ne neuvoo.
Pitää kysyä kunhan saan yhteystiedot keneltä kysyä. Hankintasopimus vasta tehty.
Pakkanen ei onneksi ole ongelma...jos meneee suunnitelmien mukaan. Olisi kiva jo kesällä tehdä nuo pois. Toimitus menee loppukesälle. Kosteutta talon sisällä on siinä vaiheessa kuulemma ihan kiitettävästi.
Kesäkuussa ei olisi vielä liian helle, vettä voi tulla mutta muoveilla saisi varmaankin suojattua riittävästi? Jos nyt siihe mennessä on vielä edes lupaa... No aina pitää suunnitella...tai on ihan pakkokin.
Montako ukkoa on syytä varata lattian valua tekemään?
Miten olet miettinyt lattiabetonin kuivumisen? ehtii kastumaan moneen kertaan kesän aikana.. saattaisin kallistua sinun tilanteessasi valamaan vasta katon ollessa päällä. kesäkuussakin voi muodostua auringossa valettaessa hyvin hätäseen plastista kutistumaa.
Jaaha, en ole miettinyt...Kuivana sen ehkä saa pidettyä...mutta auringonpaiste lämmittää sen kyllä varmasti.
Pitää jutella vastavaan kanssa kunhan ensin itse tutkin vähän taustoja asialle...
Kuivana pitäminen siten, että kuivumista oikeasti tapahtuu, on hyvin vaikeaa ilman kattoa. Betonin kastuminen taas on huono juttu. Mitä myöhemmässä vaiheessa betoni kastuu, sen pahempi. Mutta olisiko elementtityöskentelyn kannalta merkitystä onko lattia vai ei? Milloin aiot muuttaa taloon? talvellahan olisi hyvät kelit kuivatella sisätiloissa.
Hyvin pitäis onnistua,ainut riski se rankkasade pahimmoilleen.Sateet sitten
myöhemmin ei haittaa mitään.Koska kysymyksessä talopaketti on se kattokin
sitten aika nopsaa tehty.Molemmilla tavoilla puolensa.
Miksi sade ei haittaa? Jos valaa laatan toukokuussa ja paketti tulee heinäkuussa, laatta joutuu olemaan kuukausia säiden armoilla. Sitten jos alkaa heinä-elokuussa kastunutta laattaa kuivattamaan, niin se vaatiikin jo aikaa.
No jos betonista valatte, niin sisäinen kosteus kun on poistunut niin ei betoni kyllästy vedestä.
Eikös siihen päälle saa jos jonkinmoista pressua leviteltyä...
Tämä riippuu täysin betonilaadusta. Tavallisilla lattiabetoneilla tuo sääntö ei toteudu.
...aika päälikköö läppää... lol
Meillä valettiin taivasalla helteellä heinäkuun lopussa. Valupäivän iltana pinnan kastelu ja pressu päälle. Sitten seuraavat pari viikkoa pidettiin laatan pressun päällä vettä jottei kuivu liian nopeaa. Talopaketti tuli elokuun puolivlissä. Lattia laatotuskuiva marraskuussa. Tammikuussa kuitenkin vasta pääällystettiin.. Eli valun aikainen rankkasade oli pelkona sitä ei tullut