Voiko alaikäiseltä ottaa alkoholit pois

konttorirotta

Tuossa huomasin nykyisen naisen nuorella, 15 vuotiaalla tytöllä olevan alkoholijuomia mukanaan kaupungilla "käsilaukussaan". Se on tuollainen isompi kuin nyt on ollut. Kilisi iloisesti siellä ja epäilin, että sillä sellasia on nyt mukanaan. Kovasti alkoi suutaan soittamaan, "ettet mun mikää isä ole". Et saa ottaa jos kosket ilmotan poliisille, että täällä ahdistelet.

Kyllä ottaa hermoille kovin, jos likka tuommosia suustaan päästelee. Siinä sillä oli kavereitakin paikalla, vaadin kassia avattavan, jotta näkisin mitä se siellä kantelee. Jonkuverran oli jo juonutkin. Sanoin vain, että soita poliis, katsotaanko sitten yhdessä niitä juomia. Heti antoi kaverilleen kassin ja väitti olevan kaverin juomia. Sanoin ettei se muuta tilannetta mihinkään, alaikäisiä olette kaikki. Soitin tytön äitille joka hermostui asiasta. Poliisin mukaan minulla ei ole oikeutta mennä kenenkään tytön laukkuja kaivelemaan. Pitäisi soittaa poliisit paikalle. Aika naurettavalta kuulostaa. Tuonikäiset hyppii silmille ja tietää oikeutensa meitä vanhempia ihmisiä paremmin. Sanoin netin irti kotona, loppuu se yhteydenpito kaljaveikkoihin ja suunsoittajiin.

1

318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7

      Joo
      Ei voi. Pakkokeinolain mukaan jokainen saa ottaa kiinni verekseltään rikoksentekijän,
      jos rikoksesta saattaa seurata vankeutta. Samalla, kun saa ottaa kiinni, saa ottaa myös pois lain vastaisen esineen/tavaran. Paitsi vankeutta, niin pakkokeinolaissa luetellaan iso joukko sellaisia rikoksia, jolloin myös saa ottaa kiinni, vaikka niistä ei seuraa muuta, kuin sakkoa, kuten esim. näpistys, lievä vahingonteko jne.

      Alkoholijuoman laitonta hallussapitoa luettelossa ei kuitenkaan ole. Nuori nainenhan syyllistyisi vain laittomaan hallussapitoon, eli lievään alkoholirikokseen, mistä voidaan tuomita vain sakkoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      139
      3870
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      344
      2997
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      10
      1906
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1635
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1099
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      944
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      771
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      761
    Aihe