onko se plagiointia? hypoteettinen tapaus: jos ohjaaja kysyy että miksi äidinkieli on parempaa ja sanon että ulkopuolinen tarkasti äidinkielen, niin hylätäänkö mun työ?
tai onko tämä työn hylkäämisen syy? tulkitaanko tämä plagioinniksi?
mitä vastaisitte?
ainakin täällä on paljon juttuja kuinka jotkut tarkastuttaa graduja ja kanditöitä maksaen siitä
vastaattehan pian
työn oikoluku/äidinkielen tarkistus plagiointia?
5
534
Vastaukset
- Turhaa hätäilyä
Kertoisitko vielä, miten tuollainen tarkistus voitaisiin tulkita plagioinniksi? Kyllähän työn ohjaajakin voi kirjoittaa oikaisuja sekä työn sisältöön että kielenkäyttöön. Lisäksi, etenkin jos työ on tehty muulla kuin tekijän omalla äidinkielellä, on kielentarkastus lähes välttämätön.
Sitten tietysti olisi toinen tilanne, mikäli "kielikonsultti" kirjoittaisi kokonaan työn ja itse vain laittaisit oman nimesi työn tekijäksi. - suuusannn
Minustakin toisen henkilön oikoluvusta on vaan hyötyä graduun, oli kieli mikä hyvänsä.
- Teksti kuntoon
Tuo on totta. Ihminen sokeutuu omalle tekstilleen, kun sitä jauhaa riittävän pitkään. Apua on etenkin sellaisesta, jos joku sekä asian että äidinkielen hyvin hallitseva kommentoi tekstiä. Tällaisia ihmisiä on tosin joillakin aloilla kohtuullisen harvassa.
- 13
En ymmärrä, miten tuo voitaisiin tulkita plagioinniksi. Itse asiassa epäilen, että aiheen aloittaja ei tiedä sanan "plagiointi" tarkoitusta.
- an englishman_
Oikoluku ja kielivirheiden korjaus ei ole plagiointia. Plagiointia on esimerkiksi toisen esittämien ajatusten luvaton lainaaminen, eli lähdeviittaus jätetään merkitsemättä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?921836- 851282
- 1101133
- 761017
- 106931
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57853- 36762
- 47761
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48721- 33683