Maksan veroni

:D

Toisaalla täällä kysellään saako nainen painaa yli 200kg. Miksi ei saisi? Eihän kukaan suhtaudu Kotleettiinkaan mitenkään negatiivisesti. Miksi siis naisen ylipaino on niin pahasta?

Itse olen parhaassa iässä oleva ylipainoinen täysin työkykyinen nainen. En ole pitkä, mieluummin pätkä. Painan 156kg. No niin, alkakaa nyt kauhistelu. Kuitenkin olen terve ja ihan mielenterveyskin kunnossa. En ole naimisissa, mutta en suinkaan siksi, että olen ylipainoinen. Ihan omasta tahdosta olen sinkku. En ole ruma, en pukeudu huonosti, en ole tyhmä enkä likainen.

Ärsyttää tämä palsta jo otsikonkin taholta. Miksi ihmeessä pitäisi keskustella lihavien "ongelmista"? Älkää yleistäkö, ei pelkkä lihavuus ole ongelma. Ei jokaiselle ylipainoiselle, ja varsinkin: miksi se on "ongelma" muille?

1

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1137
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    6. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      541
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      295
      533
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      489
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      482
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    Aihe