Kuinka pian raskaaksi uudelleen?

Africanwife

Hei.


Onko kellään kokemuksia että on raskautunut imetyksestä huolimatta/ menkkoja ei vielä tullut? Voiko niin siis ylipäätään tapahtua, ilman että ekat menkat olisi ollut?
Meidän esikoinen on nyt 7 viikkoa ja haluaisimme lapsille mahdollisimman pienen ikäeron :)

7

405

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • raskautumisesta

      Täysimetyshän ei ole 100% ehkäisykeino, saatikka että lapsi on osittaisimetyksellä. Raskaaksi tuloon vaaditaan ovulaatio, joka on ENNEN KUUKAUTISIA. Eli jo ennen kuin ekat menkat tulee synnytyksen jälkeen, voi tulla raskaaksi. Eri asia on, kuinka helposti. On kauhean yksilöllistä, miten hedelmällinen nainen on imetysaikana, myös osittaisimetyksen. Toisilla naisilla harvatahtinen taaperoimetys on estänyt seuraavan raskauden, toiset tulevat raskaaksi ihan pian synnytyksen jälkeen vaikka vauva olisi tiheällä täysimetyksellä. Ja kaikkea siltä väliltä. Suomessa tehtävistä raskaudenkeskeytyksistä on viime aikoina suurentunut osa tehty äideille, joilla ihan pieni vauva.

      Ihan uteliaisuuttani, miksi haluatte mahdollisimman pienen ikäeron? Pikkuvauva-aika voi olla raskastakin myöhemmin ja varsinkin jos olet itse raskaana, puhumattakaan noin vuoden ikäisen taaperon hoitaminen yhtäaikaa uuden vastasyntyneen kanssa.

    • Heips!

      Noin minkin ajattelin kun vauvani oli pieni.

      Nyt hän on 8kk ja olen niiiiiiiiiiiiiiiiin onnellinen siitä että en tullut raskaaksi =D
      Ja kallistun melkein sille kannalle että haen kierukan..
      Kun lapsi kehittyy ja alkaa liikkumaan, saa hampaita jne jne jne tapahtuu niin paljon, ja olen onnellinen että voin nauttia täysillä tästä kaikesta=)

    • ...

      Ihme hutsu alottaja, jos meinaa jo nyt pamahtaa uudelleen paksuksi. Hyi

    • Africanwife

      Kiitos vastauksista.

      Viimeiselle vastaajalle tiedoksi; En ole hutsu, vaan pienen vauvan äiti ja onnellisesti naimisissa, kiitos kuitenkin mielipiteestäsi niitä saa ja pitääkin olla.

      Ensimmäiselle vastaajalle; Niinkuin mainitsin haluamme pienen ikäeron että on sitten seuraa toisilleen ja muutenkin kun olen jo 29-vuotias niin ei parane kauan odotella.

      • Heips!

        Samat ajatukset oli täälläkin, pieni ikäero ja tuntuu että itselläni olisi kiire, tulee 30 täyteen nyt tänä vuonna....
        Mutta sitten rupesin ajattelemaan että onhan niitä 35v ensisynnyttäjiäkin jne, ja sitä että jos olisi esim 1v3kk ikäero, niin esikoinen on vasta hetken kävellyt, oppii puhumaan jne, ja ehtiikö kumpaankaan sitten keskittyä kun ei voi toisen kanssa käpertyä sohvalle imettämään jne, vaan pitää vahtia mitä se esikoinen tekee, ja se voi tehdä paljonkin kun tahtoo huomiota =D


    • fisutt

      Itselläni alkoi kuukautiset esikoisen ollessa 3,5kk ja täysimetin. Ja tosiaan se ensimmäinen ovulaatio on silloin tapahtunut n. 3kk synnytyksestä.

      Meillä lapset on 2v ikäerolla ja on kyllä raskasta. Molemmat vaatii jatkuvaa huomiota eikä kädet tahdo riittää. Tämän pienemmällä ikäerolla en kyllä lapsia tekisi, mutta tietysti se on jokaisen oma asia millä välillä lapsia haluaa ja mihin rahkeet riittää.

      2-3 vuottakin on pieni ikäero lapsilla ja ihan varmasti on lapsista seuraa toisilleen.

    • la 2.6

      Itse imetin puolitoista vuotta, ei tullut menkkoja ja käytettiin kortsua. Tulin silti raskaaksi ja lasten ikäeroksi tulee 1v7kk. Raskaana oloa alun epäillä ja ultrassa varmistui että viikkoja oli jo 18-19. Todellinen yllätysraskaus!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1530
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      98
      740
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      725
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      588
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      536
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      536
    7. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      518
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      500
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      483
    Aihe