kaivosmieskoulutusta

Miksi Pyhäjärvellä, tunnetussa kaivoskaupungissa ei ole maan tunnettua kaivosmieskoulutusta?? Kokkola ilmoittaa suurilla mainoksilla tulevaisuuden koulutusta kaivosalallle? Luulisi olevan Pyhäjärvellä siihen tiloja ja ammattitaioa ja loput vois ostaa? kaivoksia ei voi viedä kiinaan mutta metallia voi
21275
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Ei ole työpaikkoja! On koulutettu ketä tartteevat.

Äänestä
  • kaivoksia avataan kokoajan lisääympäri maata ja sitä mukaa tulee työpaikkoja ja tisekseen isot ikäluokat jää eläkkeelle

    Äänestä

höpsistä. pyhäjärvisten pitää panostaa ammattikoulutukseen. Kaivoskoulutus on yksi sellainen, että miksi Pyhäjärviset eivät hoida asiaa. Täällä tarvitaan osaamista, tarvitaan ammattikoulua ja sen väilymistä . Tässä linja, jota on toistamiseen haettava meille.

Äänestä
  • Myöhäistä jo !
    Koulutus on muualla.
    Entisten valtuustojen ois kuulunut tehdä asialle jotain, mutta kun halusivat vaan sinne Haapajärvelle kaiken antaaa.

    Äänestä

Käytännössä kaivokset on kuitenkin viety jo ulkomaille, siitä esimerkkinä reaaliaikainen seuranta kaivoksilta emäkonttoreihinsa. On vain ajan kysymys milloin maahamme aletaan tuottamaan halpatyövoimaa kaivoksiinkin. Ensimmäisiä kokeiluja tehtiin merenkulussa ja nyt jo puolet rakennustyöläisistä ovat ulkolaisia ja sama määrä Suomen rakentajia on kortistossa. Nerokkaat päättäjämme myyvät vaikka ruokamullatkin Suomesta vaikka voisivat antaa vain vuokralle.

Äänestä
  • Kaik´o kaapan on täysin oikeassa.

    Äänestä

  • Kävin ihan itse katsomassa, eipä ollut ainakaan ruotaselta vieneet kaivosta minnekään. Oli ihan siinä missä ennenkin, tarkistappa tietolähteesi.
    Mutta tuo halpatyövoiman tulo on kyllä todellinen uhka.

    Äänestä

  • silminnäkijä kirjoitti:

    Kävin ihan itse katsomassa, eipä ollut ainakaan ruotaselta vieneet kaivosta minnekään. Oli ihan siinä missä ennenkin, tarkistappa tietolähteesi.
    Mutta tuo halpatyövoiman tulo on kyllä todellinen uhka.

    Jos Suomalainen kaivoksenomistaja lastaa Huippuvuorelta hiiltä Kreikkalaiseen laivaan, kyllä kai se on kaivoksen vientiä. Tilallehan jää vain vettä ja sivukiveä.

    Äänestä

Pyhäjärvellä työpaikat jaetaan tuttujen kanssa!Piirii pieni pyöriii...........

Äänestä
  • Tuo on täysin totta! Sisäsiittosta,

    Äänestä

Kouluutukseen tulis väkkee ympärisuomen ja havainnollista käyt koulutusta vois antaa tyhjissä kaivosluolissa ym.
oma riesahan siitä varmana olis. saattais häiriöt vaikka lissäntya

Äänestä

ei täällä sivistystoimi kehtoo, ei kehtoo yrittee.
ammattikoulu ammottaa tyhjillään, olis luokkahuoneita.
harjoittelupaikkoja olis kaivoksella,
mutta kun ei kehtoo,
niin ei kehtoo
ja muitakin linjoja
kait niitä ruuan laittajiakin joskus tarvittas,
mutta kun en kehtoo
ei kehtoo....

Äänestä

pitäisikö jo samalla huomioida mahdollisen lagunan tulon ammattivaatimuksia ja ruveta kouluttamaan siihen sopivaa väkeä. muutehan nekin tuloo romanisasta.

Äänestä

"Munkkipussilla ja korttipakalla töihin pääsee,
siis vain "hyvillä suhteilla.
Kummaa hommaa,kun ei ""oman kylän miehet pääse
edes koulutukseen "Talonsisään..
Ensi isä,sitten poika,ja vuosien päästä poijan poika..jne..

Äänestä

noin olen kuullut minäkin. oli kyselty onko isä tai veli ollu töissä.
eli tänne ei tarte kouluutusta. entä talvivaaraan tai kolariin jne

Äänestä

Tuo ajatus kaivosalan koulutuksesta on aivan loistava ajatus, vaikken itse sitä keksinytkään. Tuota kannattaisi lähteä ajamaan ihan oikeasti.

Äänestä

ja jos oikein aletaan Pyhäjärvisyyttä hehkuttamaan kun meidät kerran kaivospitäjänä tunnetaan niin kaivosalankoulutuksen lisäksi LUKIO vois ottaa hiukkastutkimuslinjan tms joka tukee tulevaisuuden suunnitelmia. Tulis taas syy muuttaa muualta Pyhäjärvelle.

Äänestä

Hyvä ajatus tuokin, liittää lukioon alan kursseja. Parhaita ajatuksia tällä foorumilla aikoihin.

Äänestä

Tuo on totta,että työntekijöoihin pennut otetaan heti ensimmäisenä töihin,se lankiaa ku manulle illallinen,jos isäukko on kaivoksella.Koettakaapa tasa-arvottaa sitä töihin ottamista,kun yhtä päteviä löytyy muistakin perheistä.arhhh

Äänestä

isä ja äiti on muissa hommissa itehän pääsin kaivokselle omin avuin..

Äänestä

Suomessa eletään kaivosbuumia. Toiminnassa on jo toistakymmentä kaivosta, ja kymmeniä eri kokoisia hankkeita on vireillä. Samalla alan ammattilaisista on kova tarve, ja kaivosyhtiöillä kiire saada parhaat palkattua.

- Kaivosyhtiöt joutuvat kilpailemaan asiantuntijavoimasta, Itä-Suomen yliopiston ympäristöpolitiikan professori Rauno Sairinen sanoo.

Ammattilaisten palkkaaminen ulottuu myös kaivoksia valvoviin ELY-keskuksiin ja lupia myöntäviin aluehallintovirastoihin. Viranomaispuolelta onkin loikattu esimerkiksi Kittilän ja Talvivaaran kaivoksiin sekä Raahen kultakaivokseen, jonka nykyinen ympäristöpäällikkö toimi aiemmin AVIssa ja oli silloin tekemisissä myös kyseisen kaivoksen lupien kanssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaivoksia ei viedä kirjoitti:

Miksi Pyhäjärvellä, tunnetussa kaivoskaupungissa ei ole maan tunnettua kaivosmieskoulutusta?? Kokkola ilmoittaa suurilla mainoksilla tulevaisuuden koulutusta kaivosalallle? Luulisi olevan Pyhäjärvellä siihen tiloja ja ammattitaioa ja loput vois ostaa? kaivoksia ei voi viedä kiinaan mutta metallia voi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu