Eli mulla on jonkin asteinen masennus ja ahdistuneisuutta. En kuitenkaa lääkärin mielestä niin sairas että olisin saanut jatkaa sairaslomaa, eli aloitin tossa 7 viikkoa sitten työt, ja nyt menee aika huonosti. Jostain syystä ahdistus vie ruokahaluni ja olenkin tässä 7 viikon aikan laihtunut 10kg, siis normaali painosta. Toiseksi en pysty nukkumaan kuin 3h/yö, ehkä perjantain ja lauantain välisenä yönä saatan nukkua sen 8 tuntia sillä 2pv vapaa hieman rahoittaa mieltäni. Töissä olen jotenkin ihme olotilassa koko ajan kuin paniikissa, saatan täristä ja kasvojani kuumottaa. Kotiin päästyäni en jaksa tehdä mitään, en ole kuukauteen siivonnut yms. olen normaalisti aika perfektionisti kotini siisteydestä. En pysty keskittymään mihinkään, en ole pystynyt lukemaan tai katsomaan elokuvia sillä työasiat ahdistavat ja vievät keskittymiskykyni kaikkeen.
Miten tästä pitäs jatkaa, palata sairaslomalle??
työkykyinenkö
11
187
Vastaukset
- Pr.
Kävitkö ihan yleislääkärillä? Minä kävin aikoinaan yleislääkärillä masennukseni ja ahdistukseni takia, niin hän kirjoitti peräti 2 viikkoa sairaslomaa ja nukahtamislääkkeen. Kun terapeuttini kautta pääsin psykiatrian erikoislääkärille, niin hän kirjoitti minulle useamman kuukauden sairasloman ja masennuslääkeen. Voin kokemuksesta sanoa, että turha yleislääkärillä on käydä.
Minä en myöskään enää vaan jaksanut olla töissä, en saanut nukuttua öisin, hirveä stressi ja ahdistus päällä, samoiten ruokahalukin meni, en töissä pystynyt syömään, yritin piilottaa oloani ja esittää virkeää reipasta työntekijää. Olin todella rättipoikki kun pääsin kotiin. Samoiten keskittyminen oli ihan hakoteillä, virheitä tuli enemmän jne. Yöt meni sängyssä pyörien, vaikka väsytti aivan kamalasti, niin unta en vaan saanut. Olisiko sinulla mahdollista päästä psykiatrian erikoislääkärille? Turha tämmöisissä asioissa on hakeutua yleislääkärille. Voin kyllä lämpimästi suositella erikoislääkärille menoa! Ei tuollaista pidemmän päälle kukaan jaksa, kokemuksesta voin sanoa. Parempi on että haet avun erikoislääkäriltä mahdollisimman pian, koska tällä käyminen voisi varmasti helpottaa oloasi ja uskon että saisit sairaslomaa. - simppeli
noh,sekin nyt on vähän kakspiippunen juttu....siis kannattaa hakea kunnon sairasloma jotta saat levättyä ylirasittuneisuuden pois,mutta,mutta...mitäs sitten kun taas palaat samaan työpaikkaan?Koska työstähän tuo kait johtuu,koska sinua ahdistaa se? Eli voipi olla että paranet kun vaihdat työpaikkaa.
Itsekin ylirasitustilan kokeneena,tiedän että siihen auttaa lepo ja sopivasti liikuntaa.
Kävin myös töissä koko ajan vaikka oli paniikkihäiriötä ja vaikka mitä mutta koska olen yksityisyrittäjä niin oli pikkupakko.Olisin varmaan parantunut nopeammin jos olisin voinut jäädä pidemmälle sairikselle tai jos olisin ollut oikein fiksu niin olisi myynyt koko firman,mutta nyt on parempi ja olen huomannut että kaaos ei sovi minulle eli opin sentään sen että EI liikaa töitä ja erota työ ja vapaa-aika.Älä jätä rästihommia,koska ne stressaa alitajunnassa koko ajan.
Toivottavasti pääset jaloillesi taas,ja pääsetkin kun löydät oikeat työkalut itsesi hoitamiseen.Muista pitää rajat ettei muut sinua väsytä!:) - Nannanne
Minulla oli paha työuupumus vajaa vuosi sitten. Työpaikalla kaikki ihan sekaisin. En jaksanut enää itse selvitellä asioita, kerroin tämän eläkevakuutusyhtiööni Ilmariselle ja minulle tarjottiin uravalmennuskonsultaatioapua katjanoponenoy:stä. Sain tosi paljon apua niiden työntekijältä, sillä hän järjesti kaikki asiat myös Ilmarisen suuntaan. Neuvottelut työuupumuksen "aiheuttajankin" kanssa sujuivat ihan erilailla kun oli mulla oma neuvonantaja mukana. Apu ei maksanut minulle mitään, mutta auttoi paljon, joten suosittelen pyytämään ulkopuolista apua. Sain näiden avulla vaihdettua uuteen työhön, tässä uudessa työssä pitäisi olla selvästi vähemmän uupumusta aiheuttavia asioita. Eniten minua rassasikin edellisessä työssä hankalat ihmissuhteet ja väärin jaoteltu työ. Nyt yritän uudessa paikassa suhtautua työhön vain työnä. Tsemppiä kaikille kanssakuntoutujille.
- Terapiatapaus
Osasairauspäiväraha on myös olemassa.
Kannattaa mennä työterveyshuoltoon ja sanoa, ettei pärjää töissä ja pyrkiä työkykyselvitykseen tai kuntotustutkimukseen. Sitten voi pyrkiä muihin työtehtäviin. - Anonyymi
Osasairauspäiväraha on hyvä asia, siitä vaan puhutaan tosi vähän työpaikoilla ja lääkäreiden kanssa. Ei tämä vastaus auta varmasti aloittajaa, mutta muita googlettelijoita voi auttaa. Oma kokemus oli hyvä osasairaspäivärahasta, se tuki sitä, että en jääny kotiin ja sain olla osin mukana työpaikalla.
- Anonyymi
Olet selkeästi liian vaativissa työtetävissä. Jos et voi vaihtaa työtehtäviä nykyisen työpaikkasi sisällä, niin on varmaan katseltava uutta työtä. Loputtomiin ei kannata itseään rääkätä, jos ei vaan pysty.
- Anonyymi
Minulla keskivaikea masennus,töissä pitää olla,vaikka todella vaikeaa. Ei sairaslomaa. Yritän vain työajat olla sosiaalinen yms paskaa. Oikeasti vihaan töitä ja työkavereita. Päässäni ajattelen kaikkea pahaa heistä.
- Anonyymi
Miksi sun pitää olla ja kärsiä töissä? Hae sairaslomaa hyvä ihminen jos et ole työkuntoinen
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi sun pitää olla ja kärsiä töissä? Hae sairaslomaa hyvä ihminen jos et ole työkuntoinen
Jos yksi lääkäri ei myönnä sairauslomaa, niin toinen myöntää. Mene yksityiselle. Se ei maksaa mutta ei niin hirveästi ettei siihen pystyisi sellainen, joka käy töissä ja saa palkkaa. Yksityisellä on myös mahdollisuus valita lääkärinsä, jos löytyisi joku jonka kanssa tulee paremmin yhteisymmärrys ja saa sitäkin kautta apua. Käyntejähän ei tarvita kuin yksi sairauslomaa varten, ja lausunto maksaa erikseen, näistä saa sv-korvauksen Kelalta. Kannattaa panostaa sen verran omaan hyvinvointiin ja työkykyyn. Perustoimeentulon varassa olevalle nämä kustannukset saattavat olla ylivoimaisia, mutta työssäkäyvä yleensä pystyy ne jotenkin järjestämään jos priorisoi menojaan.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h92781Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062621Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv182317Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.491894Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141473- 321463
- 1771173
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011154En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.711005Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81958