Influlenssa arvot sekaisin

anni,

Hei minulla ollut jo influlenssa 6 päivää tosin kuume on lähtenyt pois,
mutta verenpaineeni joka jatkuvasti koholla näyttä outoa 88/66
Normaalisti 90/140 miedolla lääkityksellä. Sydämen lyöntitiheys normaalisti
70-80 nyt kolme päivää oli 90 nyt nousi 100.miten arvot voi olla
näin sekaisin?johtuuko esim.antibiottikuurista. kaksi kerta päivä
otan 750mg antibiottia

4

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tohtori77

      Miksi syöt antibiootteja influenssaan?? Antibiootit tuhoaa ainoastaan bakteerit, eli ei mitään vaikutusta virustartuntoihin.
      Verenpaine, sydämen syke ym. arvot vaihtelee joskus jopa päivittäin, joten mitään syytä huolestua ei todellakaan ole.

    • kandipaatti

      Ensinnäkin, heitä ne antibiootit mäkeen. Influenssa on virustauti! Toiseksi, se kirjoitetaan INFLUENSSA. Kolmanneksi, ei ole olemassa antibioottia&annosta nimeltä "antibiootti 750mg". Hoidoksi tuohon verenpaine- ja sykeasiaan ehdottaisin, että lakkaat mittaamasta neuroottisesti noita ja keksit jotain tekemistä. Lue vaikka kirjaa.

    • pännniii

      Hei, jatka samaa rataa.

    • ei pois niitä!

      Kuinka te käskette heittämään lääkärin määräämät antibiootit pois?
      Lääkäri on ehkä löytänyt influenssan lisäksi potilaasta jonkun bakteeritulehduksen, johon sitten määrännyt antibiootit. Joskus annetaan myös varmuuden vuoksi rinnalle antibioottilääkitys, jos potilaalla on aiemminkin tullut influenssan mukana esim. poskiontelotulehdus.
      Itse saan lähes aina antibiootit virustautien yhteydessä, koska sairastan ms-tautia ja tällaiset influenssat sun muut aiheuttavat helposti pahenemisvaiheen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4243
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2704
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2462
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      82
      1497
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      976
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      172
      959
    Aihe