Sähköä johtava liima

Mistä voi ostaa sähköä johtavaa liimaa esim Wire Glue merkkistä?

16

15315

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Liimanäppi..

      Autotarvikekaupoissa on takalasin lämmitysvastuksen korjaukseen tarkoitettua hopeapohjaista liimaa. Elektroniikkakaupoista löytynee myös.

    • DX-MIES
    • Bison

      Motonet myy bison electro merkkistä sähköä johtavaa liimaa.

    • myyjä
      • Bison.

      • emali
        Bison. kirjoitti:

        Edelleenkin motonet myy Bison merkkistä sähköä johtavaa liimaa.
        http://www.motonet.fi/fi/tuote/605328/Bison-sahkoa-johtava-maali-3g

        Bison Electro sähköä johtavaa liimaa saa edullisesti täältä hollantilaiselta verkkokaupalta: http://www.werkenmetmerken.nl/nl/bison_electro/p/633

        21,50 € / tuubi postikulut 5,95 €

        Ja Wire Glue Made in USA löytyy mm. eBayn kautta:
        http://www.ebay.co.uk/itm/Electrical-Conductive-Glue-Connect-Bus-Tabbing-Wire-Solar-Cell-No-Soldering-iron-/231071971782?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35ccf679c6

        Electrical Conductive Glue Connect Bus Tabbing Wire Solar Cell No Soldering iron CONDUCTIVE! NO SOLDERING SOLDER GLUE! MADE IN USA

        hintaan 9,92 USD postikuluineen ( 7,66 eur)


    • Anonyymi

      > Edelleenkin motonet myy Bison merkkistä sähköä johtavaa liimaa.
      > http://www.motonet.fi/fi/tuote/605328/Bison-sahkoa-johtava-maali-3g

      Kukaan ei taida enää korjata autonsa takalasin lämmityksiä. Motonetiltä ei löydy sähköä johtavaa maalia, eikä mistään muustakaan katukaupasta, ellei ala tilaamaan netistä Ruotsista.

      En korjaa takalasia, vaan pitäisi saada erään special-näppäimistön alla oleva harmaan värisellä, maalin näköisellä johdotuksella tehty johdinkalvo korjattua.

    • Anonyymi

      2-komponentti-epoksiliimasta voi tehdä itse eri vastuksisia liimaseoksia sekoittamalla haluamansa määrän haluamaansa metallihiukkasseosta liiman sekaan. vaikka lehtikultaakin hienonnat sekaan niin johtaa hyvin sitten sähköä.

      Itseasiassakäsittelinkin tuollaista, aika uutta Kiilto-firman Pika-Epoksia, yleensä näissä mainitaan että on peräti suositeltavaa kun metallia liimaa, niin sekoittaa liiman sekaan niiden metallien hiukkasia liimatessa.

      Kiillon liima vaikutti hyvälaatuiselle kyllä, en tehnyt resistoria tällä kertaa, muuta liimausta.

      • Anonyymi

        No lehtikultaa nyt ei ole sattumoisin käsillä. Noita metallimurujahan pitää olla siellä itse tehdtssä tahnassa aika tiuhaan. Metalli vasten metalli-kontaktia murusista oltava koko matkalta, epoksin yli pari volttia ei hyppää millimetrin sadasosaakaan.

        Saisin itse rautasahalla sahaamalla tehtyä teräsmurusia tai kuparimurusia jonkin määrän. Lieneekö nämä metallit jotenkin paljonkin huonompia kuin lehtikulta?

        Myös voisin ottaa timpurin puisen kynän sisuksista grafiitin ulos, ja murskaisi sen jauhoksi. Sitä sitten epoksiliimaan, mutta meneekö toivottomaksi tällainen tuhertaminen, eikä virta läpi pääse?


      • Anonyymi

        Vesihiomapaperilla hiot vihkisormuksesta hienoa kultajauhetta ja sitä liiman sekaan sekoitat, vesihiomapaperia, koska sitten voit huuhdella ja kuivattaa jauhon eikä mene hukkaan kuin jos käytät kuivahiomapaperia tai viilaakin.


      • Anonyymi

        Epäilen että noin pieni määrä riittäisi, vaikka ei tekisi vesipisaraa suurempaa johtavaa könttiä. Vanha irrallinen kultainen hammaspaikka löytyy, jos tämä johtavuus oikeasti on muka kullasta irroitetulla pienellä viilalastun määrällä hoidettavissa.

        Youtubesta katsoin, niin muija lusikoi grafiittijauhetta monen lusikallisen verran ja sekoitti sitä liimaan.

        Kaupallisista kikkareista tällainen löytyy, mutta verkkokaupasta Oulusta pitää tilata. Onkohan joku kokeillut juuri tätä tuotetta? https://www.spelektroniikka.fi/p22823-sahkoa-johtava-maali-electrically-conductive-paint-30-ml-musta-fi.html


    • Anonyymi

      Sähköä johtavaa hopeamaalia löytyy kalliilla Partcolta ja huokeammalla Bebekiltä.

    • Anonyymi

      Bebekin tuote L100 - JOHDINHOPEA- sähköä johtava maali. Pullo sis. 3g 10 euroa

      Partcolla nykyään myös tuota huokeampaa ainetta. HOPEAMAALI 3G (8 euroa) ja hienojakoisempi SCP03B (33 euroa).

    • Anonyymi

      Muotoile kuparilangasta johdin sopivaan muotoon ja liimaa se tavallisella liimalla kiinni paikoilleen?

      • Anonyymi

        Tavallinen liima menee liitoksen väliin ja aiheuttaa metallipintojen hapettumisen. Hetken kuluttua liitos lakkaa johtamasta sähköä.

        Ongelmana näppiksen johdinkalvon kanssa voi olla mekaaninen kulutus. Johtava hopeamaali on kuivuttuaan helposti halkeavaa laatua eli sopii kyllä hajonneen liitoksen korjaamiseen mutta ei esimerkiksi kelpaa kontaktipinnaksi kytkimeen. Maali pitäisi ulkopinnaltaan suojata lakalla, maalilla tai liimalla.

        Jos näppiksen käyttö aiheuttaa kalvoon mekaanista liikettä niin pitäisi olla johtavaa ja joustavaa materiaalia. Kannattaisi varmaan katsoa mitä rfid - tägien valmistuksessa käytetään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe