Olen muuttamassa nykyisestä vuokra-aunnostani (375€/kk) uuteen asuntoon (468€/kk). Alueeni sos.toimisto on määrittänyt kohtuuhintaiseksi yksiövuokraksi 470€/kk.
Olen kuitenkin muuttamassa nykyisestä asunnostai ilman "pätevää" syytä, lähinnä vain huonon kunnon takia. Uusi vuokrani jää kuitenkin alle kohtuuhinnan, joten kaikki ok, mutta voiko sos.toimisto kuitenkin hylätä uuden vuokrasumman menoina vain sen takia, että ei ole pakottavaa tarvetta muutta edellisestä asunnosta pois?
Olen kuitenkin muuttamassa nykyisestä asunnostai ilman "pätevää" syytä, lähinnä vain huonon kunnon takia. Uusi vuokrani jää kuitenkin alle kohtuuhinnan, joten kaikki ok, mutta voiko sos.toimisto kuitenkin hylätä uuden vuokrasumman menoina vain sen takia, että ei ole pakottavaa tarvetta muutta edellisestä asunnosta pois?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos vuokra on kohtuurajoissa niin miksi ei. Tosin vuokravakuutta ei tuossa tilanteessa varmaankaan anna. Jos sitä ei vaadita tai sinulla on siihen tarvittavat varat, eipä ole syytä uutta vuokraakaan evätä. Itsekin muutin aikanaan pois taloyhtiöstä jossa olin asunut lähes 20-vuotta ja jossa en enää viihtynyt lainkaan. Vuokra nousi ja kysyinkin onko muuttoon mitään mahdollisuuksia. Sain muuttaa vuokrankorotuksesta huolimatta (nousi lähes 70 euroa). Kannattaa kysyä omasta sossusta kuitenkin asiaa ettei tule sitten yllätyksiä. Se että minulla onnistui ei ole takuu, että se onnistuu kaikilta.
Hae
1. Vuokratakuuta
2. Vuokraa
3. Muuttoavustusta
Mitään et ainakaan häviä, mutta saanet nuo kaikki. Eihän se vuokratakuu edes realisoidu, kun olet maksavaa tyyppiä, kuten me kaikki.
Jos nykyinen asunto on huonokuntoinen niin muuttoon on pätevä syy ja silloin sossun pitää maksaa myös muuttokulut ja mahdollinen takuuvuokra.
Toimeentulotuen tarkoitus on nimenomaan turvata mahdollisuus asua tyydyttävän asumistason asunnossa. Eli sossu ei voi vaatia asumista huonokuntoisessa asunnossa. Asiasta tietoä löytyy enemmän hallituksen esityksen perusteluista laiksi toimeentulotuesta.
http://toimeentulotuki.net
Mä ymmärsin et alottajalla on huono kunto ja haluaa muuttaa esim taloon jossa hissi :) Tosin jos vuokra-asunto on todella huonokuntonen, vuokranantajan pitäisi sille jotain tehdä. Jos vaan kärsii vuodet siitä huonokuntoisesta eikä ota yhteyttä isännöitsijään asian tiimoilta on se sitten vaan asukkaan omaa saamattomuutta. Useinhan saa esim 5 vuotis tai 10 vuotis remontteja.
Heh, joo siis asunnon huonoa kuntoa tarkoitin :) Kyllähän tässä nykyisessäkin talossa nyt asua voi, ettei nyt niin kriittinen tarve muuttaa ole. Vuokraan nähden kunto menettelee. Naapuri maksaa 100€/kk saman kokoisesta asunnosta, mutta se on kyllä remontoitu jokunen vuos sitten.
Lähinnä vaan ajattelin, jos olisi sos.toimiston avustuksella mahdollisuus paremmassa asunnossa asua, niin miksen tilaisuutta hyväkseni käyttäisi.
Naapuri maksaa siis 100€/kk:ssa enemmän kuin itse.