Pääsiäinen yksin

Pääsiäisenä ystävä

Missä voisi yksinäisen viettää pääsiäistä
kun ei ole sukulaisia ympärillä ja tutukin menneet menojaan.

9

589

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • down

      Pääsiäinen on perhejuhla kuten kaikki suuret juhlapyhät meillä. Jos ei ole perhettä eikä halua tai voi sukuloida, niin on parempi olla tyystin viettämättä tai pitää noudattaa ihan omaa traditiota.

      Ennen juhlapyhiä pitää tehdä tilannearvio ja valmistella ajankäyttö. Oikea asenne on ratkaiseva. Tässä on lueteltu muutamia projekteja, joiden avulla selvittää kevyesti pitemmätkin juhlakaudet: pienemmät itsetoteutettavat remontit, komeroitten tai varaston siivous, kausivaatteiden huolto, parvekkeen laitto, kesäkukkien kylvö, keskenjääneet käsityöt tai nikkaroinnit, pakastimen sulatus, leipominen tai muu ruanlaitto pakastimeen, lattioiden vahaus, ikkunoiden pesu, laihduttamisen aloittaminen, harrastuvälineiden kunnostaminen. Tärkeintä on jättää lehdet lukematta ja pitää televisio ja radio kiinni sekä keskittyä pelkästään niihin työn alle otettuihin projekteihin. Kaksi-kolme päivää ei edes riitä. Ja juhlia järjestetään sitten joskus paremmalla ajalla.

    • JK

      KOTONA

      • Anonyymi

        Kysyin ajoissa mielitietyltäni, että onko kalenterissa vielä tilaa, ettei kaikki päivät ole varattu vieraille? Vastasi, että osittain jo jotain, mutta sen jälkeen ei tullut viestiä, voitaisiinko olla yhdessä joku päivä, kun sukulaiset ja tutut on käyneet? Siinä se meni pääsiäinen odotellessa ja ulkoillessa joka päivä, aurinko helli senkin edestä, nautin hyvästä ruuasta kotona, en edes aukaissut televisiota, kun ei sieltä tule, kuin hömppäohjelmaa. Uutiset katsoin netistä, lueskelin ja nukuin aamuisin pitkään, kun ei kukaan häirinnyt.


    • Tuntematonpappapeppu

      Tulin sua virpomahan
      pitkän matkan päästä,
      mulle sitten pääsiäiseks
      pieni palkka säästä.
      Jospa annat palkakseni
      vaikka karamellin
      tai vaikka rahamassistasi
      pienen pienen pennin.
      Mutta jollet anna mulle
      edes pientä palkkaa,
      niin silloin sulle juhlan jälkeen
      noita-akka huonon onnen valkkaa.

    • Anonyymi

      Tuolla haahuilet teillä

    • Anonyymi

      Tee kuten Jeesus, joka oli yhdessä ulkona iltaa viettämässä kahdentoista pojan kanssa... No girls. Paikka taisi olla homobaari. ;-)

    • Anonyymi

      Ole tyytyväinen sukulaisista ei huolta. Ikävät ystävätkin pois. Nauti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      57
      3451
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2816
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      148
      2630
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2321
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      357
      2053
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      156
      1704
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1495
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1338
    9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      38
      1293
    10. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      24
      1174
    Aihe