Voi hitsi, avasin lehden ja sellä oli parhaalla uutissivulla kolme pääpersua neljännessivun kokoisessa kuvassa: Lulu, Niemelä ja Soukola. Onko totta? Onko lehti kääntänyt kelkkansa, ovatko persut nyt valtuuston ykköspuolue vai ovatko pääpersut kääntäneet kelkkansa Innopark-myönteisiksi?
Otsikko kuvan alla oli, että valtuusto viilasi Innopark-päätöstä. Vain viilasi, eivätkö persut pistäneet yhtään hanttiin? Eikö Innopark pitänyt lopettaa persujen voimin? Eikö mitään väärinkäytöksiä ollutkaan Innoparkissa? Hautautuuko kaikki pölinä innoparkista? Mihin veronmaksajien eurot ovat menneet? Mihin korkojohdannaiset on tuhlattu? Olen ihan ymmälläni kaikesta tästä päätöksenteosta.
HäSa persujen asialla
15
210
Vastaukset
- trallalalaatralallaa
Odota vähän, vasta ensi syksynä Persut rulettaaaaa!!!!!!!!!!
- sökjsdölkfösdlkjf
No miksei ne ruleta nyt, kun on nykyisessäkin valtuustossa persuja? Ei osaa vai viitsi?
- ananaskäämä
hei entinen 13-11, olet ilmeisen hassu ja yksinkertainen mies kun tuollaisia kirjoittelet. Pelkosi on ilmeisen suuri syksyn kunnallisvaaleja silmälläpitäen. Tavallinen kansa on päättänyt, että muutoksen aika on käsillä.
- **sakkiko kirjoitti?
ananaskäämä kirjoitti:
hei entinen 13-11, olet ilmeisen hassu ja yksinkertainen mies kun tuollaisia kirjoittelet. Pelkosi on ilmeisen suuri syksyn kunnallisvaaleja silmälläpitäen. Tavallinen kansa on päättänyt, että muutoksen aika on käsillä.
Kas kun ei **sakki. Salapoliisi ananaskäämä tunnistaa kaikki kirjoittajat.
- Nim.
**sakkiko kirjoitti? kirjoitti:
Kas kun ei **sakki. Salapoliisi ananaskäämä tunnistaa kaikki kirjoittajat.
Ihan turhaa täällä on kirjoitella eri nimimerkeillä, kun ananas aina tietää.
Hän hallitsee omasta mielestään loistavasti tekstianalyysin, mutta harvoin keksii itse mitään omaperäistä sanottavaa. Persujen tapaan puheenvuorot ovat sisältöä vailla. Vastaisikohan hän nyt vaikka siihen, että mitä hän mahtaa tarkoittaa ilmaisullaan "tavallinen kansa" ja mitä pitää sisällään "muutoksen aika". Tuollaisia sanoja on helppo heitellä. Ne eivät vaan kuitenkaan yhtään vakuuta lukijaa.
- Näin on.
Persut pitää vain suurta ääntä kaikista asioista, mutta kun pitäisi ryhtyä tekoihin ja ottaa vastuu tekemisistään meneekin vetelä jytky housuihin.
Puskastahuutelijoita koko persujen lössi. - Ismo Soukola
Jos aloittaja ja miksei muutkin kirjoittelijat olisivat istuneet maanantaina valtuustosalin yleisölehtereillä, olisivat he kuulleet allekirjoittaneen vaatineen Innoparkin korkosuojausasiassa edes kirjapitolain mukaisia pakollisia varauksia rahastoihin.
Mutta kuten niin monesti aiemminkin sama vanha meno tulee jatkumaan, sitä ei kolmella tai kolmellatoistakaan valtuutetulla muuksi muuteta.
Kuten maanantaina valtuustossa kuulimme hallituksen puheenjohtajan sanomana, Innoparkin kaupungille antama julkisuuskuva on riittävä syy lapioida sinne vuosittain puolesta miljoonasta miljoonaan euroon veronmaksajiemme rahoja.
Mikäli tämä on se, mitä esimerkiksi nimimerkit "Näin on" tai "Nim" haluavat, kannattaa jatkossakin huolehtia, etteivät pienpuolueet pääse "rulettamaan".
Mutta sitten on turha itkeä vanhustenhoidon surkeutta, katujen kunnossapidon puutteita taikka terveyskeskusjonoja. - Vaalikuntoa
Niinkuin Soukola tuossa totesi, perussuomalaiset ja muut pienpuolueet Hämeenlinnassa ovat ainut toivo saada jotain oikaisua Kiemungin, vekan ja Raution ajamaan verovarojen holtittomaan syytämiseen kaikkeen muuhun kuin palveluihin.Jokainen annettu ääni kokdem- puolueelle ensi syksyn vaaleissa on uusi valtakirja verovarojen väärinkäyttöön.
- Persut ja taantumus
Pienpuolueet veisivät päätöksillään kaupungin takaisin 1950-luvulle. Mitään ei saisi heidän mukaansa kehittää, kaikki rahat vaan vanhustenhoitoon ja sosiaaliavustuksiin eli Kankkulan kaivoon.
- Naisiisakki
Varmaan persut huomaavat sitten suuren vaalivoittonsa jälkeen, että ne verovarat menevätkin tasan tarkkaan just niihin palveluihin mihin pitääkin. Mitähän se verovarojen väärinkäyttö oikein mahtaa olla? Tuo on sitä tyypillistä persujen liturgiaa, johon ei kukaan järkevä ihminen enää usko.
- ananaskäämä
Persut ja taantumus kirjoitti:
Pienpuolueet veisivät päätöksillään kaupungin takaisin 1950-luvulle. Mitään ei saisi heidän mukaansa kehittää, kaikki rahat vaan vanhustenhoitoon ja sosiaaliavustuksiin eli Kankkulan kaivoon.
Toivoisin kirjoittajan myös ymmärtävän mitä "moraalinen vastuu" tarkoittaa. Sitä ei ole kun peilaa nykyisen eliitin toimia. Kaikki mulle heti ja mitä isommat bonarit ja mukava eläkevirka niin aina parempi. Ja kun joku siihen puuttuu niin uhkailut alkavat takuuvarmasti.
Hämeenlinnalaisten hyväksi on tehtävä kaikki mitä voidaan. Ei voida harrastaa piilovoitelua ja kähmintää kun se on silloin hyvinvoinnista pois. Ehdotankin, kohta jälleen kerran sairaalalle annettavien "tukirahojen" korvamerkitsemistä.
- Timo__
Aika usein vedotaan jonkin tuomaan positiiviseen julkisuuskuvaan. En ole huomannut missään, että julkisuuskuvan tuoma hyöty olisi osoitettu jotenkin. Onko niin tehty vai onko kyseessä vain mutuilua?
- järkeä peliin!
Soukola kirjoitti, että: "sama vanha meno tulee jatkumaan, sitä ei kolmella tai kolmellatoistakaan valtuutetulla muuksi muuteta". Näinhän se on ja juuri siksi on aika turhaa äänestää näitä (entisiä?) pienpuolueita seuraavissa kunnallisvaaleissa.
Jos nyt tulisi paikallinen suurjytky, ja persut saisivat esimerkiksi vaikka sen 20% valtuustopaikoista, niin mitä he sillä tekisivät? Jos uusi porukka koostuisi kuitenkin enemmän näistä riidanhaastajista, niin heidän kanssaan muiden ryhmien voisi olla vaikea tehdä yhteistyötä.
"Vanhat" persuvaltuutetut nyt sentään tämän neuvotelutaidontaidon hallitsevat paremmin, ryhmä vaan on niin pieni, että neuvotteluasema on ollut aika huono.
Minä ainakin haen ehdokasta isommista ryhmistä, vaikka en kylläkään näiden rokkikukkoista ja bussiyrittäjistä. Eikä Hauhon viljelijälläkään taida isommin olla mahdollisuuksia todellisen vallan äärelle, vaikka fiksuja kirjoittaakin. Lulu olisi saanut minun ääneni, jos ei olisi mennyt sinne persuihin mukaan. Kannattaisikohan seuraavaksi äänestää parkkipomoa? - Mielipiteeniiiiiii
isommat ryhmät....siis SDP ja kokoomus. Sehän tarkoittaa tätä samaa suhmurointia veroeuroilla. Pieni piiri jakaa toisilleen ja kavereilleen yhteistä hyvää. Taidat kuulua piiriin tai olet tyhmä?
EI KIITOS! Nyt on muutoksen paikka, vaikka sitten Persuja äänestämällä. Ei heitä oikein voi arvostella, kun eivät ole päässeet näyttämään kynsiään. Katsotaan syksyn Jytkyn jälkeen, siitä parin vuoden sisällä on asiat paremmin. - Kyllästyttää heitot
Miten niin "jakaa toisilleen ja kavereilleen yhteistä hyvää" ja "suhmurointia veroeuroilla"? Tuota soopaa on kuultu jo ihan tarpeeksi persuilta, kepulaisilta ja kommareilta. Kerro yksikin perusteltu esimerkki sen sijaan, että heittelet noita iänikuisia fraaseja ja syyttelet kansan valitseman valtuuston enemmistöä "suhmuroinnista". Ei voisi enempää kyllästyttää lukea jatkuvasti samaa virttä ja valitusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911087
- 123860
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa103825"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten275652- 68559
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait72553Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64552Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54526- 72483
- 50463