Tuli Samsung kannettavan matkassa Windows 7 Home Premium SP1 64-bit asennus dvd. Koneen pohjassa tarra.
Voiko tuota asennusmediaa ja tarraa myydä eteen päin?
En tarvi kyseistä järjestelmää mihinkään.
Voiko win 7 OEM levyä myydä?
14
339
Vastaukset
- kukapa sitä..
ostaa kun sen voi ilmaiseksikin ladata.. se koodi tarrassa ei luultavasti käy kuin samsungin koneisiin.
- 7+6
saattaa ne levyt omansa hukannut haluta, mutta järkevä hinta on n 5 eur - 15 eur, kyse kun on vain merkki- ja jopa mallikohtaisista palautuslevyistä. itse otin aikoinaan koneen mukana ja maksoi 5 euroa.
- 7+6
niin ja vaikka nyt et tarvitse, niin oletko varma ettet myöhemmin tarvitse. esim konetta myydessä ne olisivat plussaa. kuten ovat alkuperäispakkauksetkin.
Kyseinen asennuslevy toimii vain niissä Samsungin koneissa. Eli jos löydät jonkun Samsungin omistajan joka on hukannut oman levynsä ja särkenyt kiintolevynsä tms. niin kyllä se tuosta levystä voisi jonkun kympin maksaa.
- cvbf44
Ainakin tämän Toshiban mukana tullut levy toimii ihan kaikissa tietokoneissa, se on tavallinen Win7 asennuslevy, ei mikään palautuslevy. Mukana tuli 3kpl dvd levyjä, Win7, ohjelmat, drivers.
- Mike Rosoft
Sama täällä, Fujitsun mukana tuli normaali Win 7 Home -asennuslevy, ja ajurilevy ohjelmistolevy ovat erikseen. Käytäntö vaihtelee, luultavasti noi made in korea -sonnat toimii eri systeemillä.
- sonsun
Mike Rosoft kirjoitti:
Sama täällä, Fujitsun mukana tuli normaali Win 7 Home -asennuslevy, ja ajurilevy ohjelmistolevy ovat erikseen. Käytäntö vaihtelee, luultavasti noi made in korea -sonnat toimii eri systeemillä.
Tää on vaan pelkkä asennus dvd. Ajurit ja sen sellaiset joutuu lataamaan Samsungin sivuilta.
- tirrikärpänen
sonsun kirjoitti:
Tää on vaan pelkkä asennus dvd. Ajurit ja sen sellaiset joutuu lataamaan Samsungin sivuilta.
Huono systeemi. Mitäs jos ei ole nettiä käytössä? Mistäs ne ajurit sitten siihen koreapaskaan saa?
- luulisin
Noh oem tarkoittaa konekohtaista levyä, eli perjaatteessa ei saa myydä ellei myy konettaan samalla. Myyminen on siis laitonta. Toki se toimii muissakin koneissa.
- ÄLÄMYY!
ÄLÄ MYY WINDOWS 7 ON HYVÄ SAATAT MUUTTAA MIELESI
- sonsun
Liian hidas, rajouittunut ja monimutkainen minun makuun. Eikä siihen saa suosikki ohjelmia tai työpöytää.
http://www.kde.org/
http://kde-apps.org/ - windows rulaa!
sonsun kirjoitti:
Liian hidas, rajouittunut ja monimutkainen minun makuun. Eikä siihen saa suosikki ohjelmia tai työpöytää.
http://www.kde.org/
http://kde-apps.org/onnistuneesti kuvasit linkittämäsi epäonnistuneet tuotteet! olet aivan oikeassa!
- sonsun
Myin pikkusiskolle 600€ läppärin 200€ hintaan osamaksulla. Voi kuulemma ottaa koneen matkassa Windows 7 kokeiluun. Saakin sen mukaan ;)
2008 vuonna ostin ekan kannettavan ja en loppujen lopuksi tykännyt. Sama kone on edelleenkin täysissä voimissa äitillä ja siinä on Ubuntu.
Kyllästyin siihen että osat ovat kalliita. Konetta ei voi muokata omaan mieleen. Ja nuo CD/DVD-asemat!!! täyttä pask... rimpulaa tähänkin päivään menessä. En vaan muistanut varoitusta, vaan ostin uuden läpyskän muka tilaa säästäen...
Pöytäkone tulee tilalle ja tää kone menee systerille pilkkahintaan.
Yksi mahtavimmista näppäimistöistä mitä läppärissä on ja näyttö on ensimmäisiä halpojen koneiden kanssa tarjottavia heijastamattomia ruutuja. HD leffatkin vetää todella mahtavasti ja akku kestää ainakin 5 tuntia. En ole jaksanut kokeilla koko kestävyyttä, kun oli pöytä koneena musiiki, telkkari netti käytössä.
Jos tykkäät windowsia käyttää, niin tää on aika vitun vakaa kapistus. Tää näppäimistö on vaniliaa sormille... Ja tuo näyttö Wau!.
Linuxia käyttävälle Nvidia Optimus on yhtä helvettiä, joten en suosittele vielä pariin vuoteen kahden näytön ohjain konetta kenellekään Linuxia käyttävälle.
No mutta OEM ei ehkä ole myymisen arvoinen. Sen opin. Sen opin myös että älä osta uusinta tekniikkaa, jos käytät Linuxia. Nykypäivän Nvidia, intel ja Nvidia Optimus ovat myrkkyä Linuxille.
Kone huutaa ja tuulettimet pöhisee kuumana. Kuulemma ihan tavallista Linux ja läppärien yhteiseloa.
Toivotaan parempaa Linux ja läppärien yhteis eloa.
http://en.wikipedia.org/wiki/Nvidia_Optimus
Tuossa on kone speksit:
http://www.samsung.com/hk_en/consumer/computer-peripherals/notebook/essential/NP300E5A-S03HK?subsubtype=series-3
Debian ja Fedora Rulaa. Toki tsemiä muillekin distroille! Idiootit. Asennusmedia on samanlainen oli se OEM tai Retail. Product keyssä ne erot ovat. JA OEM AKTIVOITUU MUKISEMATTA MIHIN TAHANSA KONEESEEN SOITTAMALLA SIIHEN AKTIVOINTIPALVELUUN.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,1092975Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171892678Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina612129Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.11421Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta
"Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S2231322Vihervassarit
Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät221303Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään31071Ei osattu ratkaista etääntymistä
Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.115880Esprit hoitokdit Varkaudessa?
Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin103853Ei ole liian myöhäistä..
Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala3832