Voiko win 7 OEM levyä myydä?

sonsun

Tuli Samsung kannettavan matkassa Windows 7 Home Premium SP1 64-bit asennus dvd. Koneen pohjassa tarra.

Voiko tuota asennusmediaa ja tarraa myydä eteen päin?

En tarvi kyseistä järjestelmää mihinkään.

14

353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kukapa sitä..

      ostaa kun sen voi ilmaiseksikin ladata.. se koodi tarrassa ei luultavasti käy kuin samsungin koneisiin.

    • 7+6

      saattaa ne levyt omansa hukannut haluta, mutta järkevä hinta on n 5 eur - 15 eur, kyse kun on vain merkki- ja jopa mallikohtaisista palautuslevyistä. itse otin aikoinaan koneen mukana ja maksoi 5 euroa.

    • 7+6

      niin ja vaikka nyt et tarvitse, niin oletko varma ettet myöhemmin tarvitse. esim konetta myydessä ne olisivat plussaa. kuten ovat alkuperäispakkauksetkin.

    • Kyseinen asennuslevy toimii vain niissä Samsungin koneissa. Eli jos löydät jonkun Samsungin omistajan joka on hukannut oman levynsä ja särkenyt kiintolevynsä tms. niin kyllä se tuosta levystä voisi jonkun kympin maksaa.

    • cvbf44

      Ainakin tämän Toshiban mukana tullut levy toimii ihan kaikissa tietokoneissa, se on tavallinen Win7 asennuslevy, ei mikään palautuslevy. Mukana tuli 3kpl dvd levyjä, Win7, ohjelmat, drivers.

      • Mike Rosoft

        Sama täällä, Fujitsun mukana tuli normaali Win 7 Home -asennuslevy, ja ajurilevy ohjelmistolevy ovat erikseen. Käytäntö vaihtelee, luultavasti noi made in korea -sonnat toimii eri systeemillä.


      • sonsun
        Mike Rosoft kirjoitti:

        Sama täällä, Fujitsun mukana tuli normaali Win 7 Home -asennuslevy, ja ajurilevy ohjelmistolevy ovat erikseen. Käytäntö vaihtelee, luultavasti noi made in korea -sonnat toimii eri systeemillä.

        Tää on vaan pelkkä asennus dvd. Ajurit ja sen sellaiset joutuu lataamaan Samsungin sivuilta.


      • tirrikärpänen
        sonsun kirjoitti:

        Tää on vaan pelkkä asennus dvd. Ajurit ja sen sellaiset joutuu lataamaan Samsungin sivuilta.

        Huono systeemi. Mitäs jos ei ole nettiä käytössä? Mistäs ne ajurit sitten siihen koreapaskaan saa?


    • luulisin

      Noh oem tarkoittaa konekohtaista levyä, eli perjaatteessa ei saa myydä ellei myy konettaan samalla. Myyminen on siis laitonta. Toki se toimii muissakin koneissa.

    • ÄLÄMYY!

      ÄLÄ MYY WINDOWS 7 ON HYVÄ SAATAT MUUTTAA MIELESI

      • sonsun

      • windows rulaa!
        sonsun kirjoitti:

        Liian hidas, rajouittunut ja monimutkainen minun makuun. Eikä siihen saa suosikki ohjelmia tai työpöytää.

        http://www.kde.org/

        http://kde-apps.org/

        onnistuneesti kuvasit linkittämäsi epäonnistuneet tuotteet! olet aivan oikeassa!


    • sonsun

      Myin pikkusiskolle 600€ läppärin 200€ hintaan osamaksulla. Voi kuulemma ottaa koneen matkassa Windows 7 kokeiluun. Saakin sen mukaan ;)

      2008 vuonna ostin ekan kannettavan ja en loppujen lopuksi tykännyt. Sama kone on edelleenkin täysissä voimissa äitillä ja siinä on Ubuntu.

      Kyllästyin siihen että osat ovat kalliita. Konetta ei voi muokata omaan mieleen. Ja nuo CD/DVD-asemat!!! täyttä pask... rimpulaa tähänkin päivään menessä. En vaan muistanut varoitusta, vaan ostin uuden läpyskän muka tilaa säästäen...

      Pöytäkone tulee tilalle ja tää kone menee systerille pilkkahintaan.

      Yksi mahtavimmista näppäimistöistä mitä läppärissä on ja näyttö on ensimmäisiä halpojen koneiden kanssa tarjottavia heijastamattomia ruutuja. HD leffatkin vetää todella mahtavasti ja akku kestää ainakin 5 tuntia. En ole jaksanut kokeilla koko kestävyyttä, kun oli pöytä koneena musiiki, telkkari netti käytössä.

      Jos tykkäät windowsia käyttää, niin tää on aika vitun vakaa kapistus. Tää näppäimistö on vaniliaa sormille... Ja tuo näyttö Wau!.

      Linuxia käyttävälle Nvidia Optimus on yhtä helvettiä, joten en suosittele vielä pariin vuoteen kahden näytön ohjain konetta kenellekään Linuxia käyttävälle.

      No mutta OEM ei ehkä ole myymisen arvoinen. Sen opin. Sen opin myös että älä osta uusinta tekniikkaa, jos käytät Linuxia. Nykypäivän Nvidia, intel ja Nvidia Optimus ovat myrkkyä Linuxille.

      Kone huutaa ja tuulettimet pöhisee kuumana. Kuulemma ihan tavallista Linux ja läppärien yhteiseloa.

      Toivotaan parempaa Linux ja läppärien yhteis eloa.

      http://en.wikipedia.org/wiki/Nvidia_Optimus

      Tuossa on kone speksit:

      http://www.samsung.com/hk_en/consumer/computer-peripherals/notebook/essential/NP300E5A-S03HK?subsubtype=series-3

      Debian ja Fedora Rulaa. Toki tsemiä muillekin distroille!

    • Idiootit. Asennusmedia on samanlainen oli se OEM tai Retail. Product keyssä ne erot ovat. JA OEM AKTIVOITUU MUKISEMATTA MIHIN TAHANSA KONEESEEN SOITTAMALLA SIIHEN AKTIVOINTIPALVELUUN.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      36
      2789
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      18
      2597
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      43
      2288
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1881
    5. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      38
      1612
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      51
      1575
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1493
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      25
      1373
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      34
      1261
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1171
    Aihe