Miten ootte hoitanut tapaamiset vastasyntyneen ja isän välillä, jos olette eronneet ennen lapsen syntymää?
Isän ja lapsen välimatka on n. 600km ja tapaamiset toteutuu nähtävästi harvoin, koska hänellä kaksi muuta lasta entisestä liitosta (nykyisestä/jos vanha suola on taas janottanut) ja ne ovat hänelle NIIN tärkeitä, ettei juurikaan voi heitä kauaksi aikaa äitillensä jättää.
Mä en haluais sitä, että isä majailee meidän kotona silloin kun on tapaamassa lastaan mutta mutta....miten te ootte toimineet.
vastasyntynyt ja tapaamiset
4
274
Vastaukset
- yx ehotuss
Hei!
itselläni ei ole kokemusta, mutta kerron silti oman ehdotukseni.
Eikö isä voi olla yötä paikallisessa hotellissa/motellissa? Eikö ole kavereita, sukulaisia hänellä siellä? Vastasyntynyt on kuitenkin niin pieni vielä, että minusta sinun ei kannata ainakaan antaa isän lähteä vauvan kanssa 600km päähän. Nuin pieni tarvitsee enemmän äitiä kuin isää.
Jos isällä ei muuta majapaikkaa ole, minusta sinä voisit majoittaa hänet kattosi alle siksi aikaa. Jos hän kerran harvoin näkee lastaan, niin kai sinä kestät ne harvat kerrat..? Niin eikä jouda olemaan kauan erossa vanhemmista muksuistaan niin tokkopa viettää kauan aikaa kerralla luonasi. Jos hän taas ottaa lapsensa mukaan jotta nämäki näkisivät sisko/velipuolensa niin silloin kyllä joutaa ottamaan huoneen vaikkapa sieltä hotellista :)
Ja lapsihan kasvaa koko ajan, joten ei mene kauan kun hän voi matkustaa isänsä luokse vaikka viikonlopuiksi. - Heippa vaan
Hanki itsellesi uusi mies, joka voi kiintyä lapseesi.
Eihän lapsen isä ole kovinkaan sitoutuvaa laatua, jos jo tässä vaiheessa on taas palannut entiseen elämäänsä.
Syrjähypyksi tilannetta ennen nimitettiin. En paljonkan vaivaisi miestä enkä lastakaan tällä isä-lapsisuhteella.
Säästyt sinäkin monilta murheilta. - stenkku10
En oo varma syrjähypystä mutta enhän tiedä mitä siellä 600 kilsan päässä todellisuudessa tapahtuu.
Soitin ukolle tiistaina ja olin kuulevani sen vanhempien lasten ääntä taustalla vaikka lasten viikko on nyt äidillä .
Ukko oli jurrissa ja sano sitä vituttavan asiat ja paiskas puhelimen kiinni. Huomas kai itsekin että muksujen äänet kuuluu taustalta.
Niin kyllä muakin ottaa aivosta tää koko tilanne mutta en sentäs mene entisten luo purkamaan pahaaoloa jne.....Nehän on meidän asioita ja meidän pitää ne selvittää, eikä heidän. En tiedä. Taidan antaa asian olla kokonaan. Leikkikööt kotia siellä, mä jatkan elämää täällä. Tulee uus mies joskus jos on tullakseen mutta sitten on lapsen isän turha tulla vikisee kohtaloonsa. - nyssykkä
Ei ihan hetkeen varmaan lapsi tapaa isäänsä ainakaan niin, että lapsi matkustaa tuollaisen matkan esim. kaukalossa. Liian pitkä matka vaikka olisi kuinka pysähdyksiä. Isä tulee tapaamaan lasta sinne missä lapsi on. Ja järjestelee oleskelunsa sen mukaan.
Sanoit, että isä oli jurrissa, kun puhuitte. No joo, mietipä miten isältä hoituisi pikkuvauvan hoito jurrissa.
Kysy sosiaalitoimistosta vielä. En ole koskaan kuullut, että vastasyntyneen ja etävanhemman tapaamiset järjestettäisiin niin, että vauva matkustaa. Eikä niillä tapaamisilla muutenkaan vielä ole kiire. Kyllä vauva ja isä ehtivät toisiinsa tutustua vielä, kunhan vauva hiukan kasvaa. Tuntuu vähän haetulta sekin, että iäs nyt kovasti haluaisi heti alkuun vauvaa niin "tavata". Onhan hän hankkiutunut kuitenkin ihan 600 kilometrin päähän Teistä, tietäenkin vauvan maailmaantulosta. Eli ei häntä kukaan sinne pakottanut muuttamaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1542505Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61764
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648