x
SUOMEN 1. VALTAKUNNALLISET UFOPÄIVÄT
ORIVEDELLÄ 13-14.10.2012:
SUT ry:n säännöissä todetaan että " Yhdistys toimii suomalaisten ufotutkijoiden
yhteistyöelimenä. "
SUT ry:n johto on todennut että suomalaiset ufoharrastajat nykyisin ovat hyvin hajallaan.
Tilaisuuksia järjestetään siellä sun täällä eivätkä kaikki kiinnostuneet edes tiedä kaikista tilaisuuksista.
Tilanne on muuttunut sekavaksi.
SUT ry: n hallituksen kokouksessa ja vuosikokouksessa Hervannassa 31.3.2012 keskusteltiin asiasta ja todettiin että on korkea aika taas yhdistää kotimaisten ufoharrastajien voimavarat.
Ensimmäinen askel tähän suuntaan on että SUT ry suomalaisten ufotutkijoiden yhteistyöelimenä järjestää 13-14.10.2012 Päiväkummussa Orivedellä " 1. valtakunnalliset ufopäivät " jonne kaikki ufoharrastajat ovat tervetulleita esittelemään itsensä ja toimintansa.
Yksityiskohdista tiedotetaan myöhemmin.
Helsingissä 3.4.2012
B.Borg
SUT ry
Puheenjohtaja
Suomen 1. Valtakunnalliset ufopäivät
12
253
Vastaukset
- Onnea ja menestystä.
Tuskin sinne kanavakeijojen ja abduktioarskojen keskelle kukaan täyspäinen ufoista kiinnostunut tulee. Heitä varten ufofinland on ainakin aikasemmin järjestänyt Hailuodossa ufoseminaareja. Tietysti jos on tarkoitus kerätä kaikki abduktioarskat ja kanavakeijoit myös sutin ulkopuolelta samoille ufopäiville, niin se saattaa hyvinkin onnistua.
- mitenon?
Onko tilaisuuteen ilmainen sisäänpääsy?
- äläuntänäe
No ei tasan ole.
- 99,nainitnain
eiks ton vois jotekii järjestää se ufoseminaarii yhteydes? alkas aikasemmi, perjantai iltana ja loppuis vast myöhemmi sunnuntaina illast tai jotai, ku oha se matkustaminee kustannuskysymys myöskii, hyvä jos monell on varaa ees yhtee tapahtumaan. noi oiskii yksi reissu kahe sijast.
- ins.sörsseli
Varmasti kova meininki tuolla ufofestareilla. Rumpupiiri pystyyn ja kaikki joukolla kanavakeijoilemaan. Osa porukasta voi vertailla keskenään rasvapat..korjaan implantteja mitä jäänyt todisteeksi adduktiosta. Ja lapsille askertelunurkka missä tehdään foliohattuja. Joku raunileena voisi myös tulla houraile... korjaan asiantuntijaksi, kertomaan tiukkaa faktaa humiksista.
- tekn. tena
Jos siellä olis nättejä ufoihin hurahtaneita naisia niin vois niitä implantteja sitten hotellilla etsiä sellasistakin paikoista joista ei leirinuotiolla kehtaa. ;)
- Jautaa..
Näiden valtakunnallisten ufopäivien pitopaikaksi minulle sopisi paremmin Lautsia....
- Ufotutkija
Ei tarvinne muistuttaa että SUT:ssa tutkijalistalla käytiin taannoin hyvinkin intensiivistä sähköpostikeskustelua sen tiimoilta, että ufoseminaari ei osuisu samalle viikonlopulle Hengen ja tiedon messujen kanssa.
Tilojen varaamisen yhteydessä Hengen ja tiedon messujen järjestäjät ilmoittivat, että messut osuvat todennäköisesti juurikin viikonlopulle 13-14.10 (tai vaihtoehtoisesti sitä edeltävälle viikonlopulle). Niinpä Björn Borg päätti toimia tällä tavalla kunnes messujen ajankohta varmistuu:
"Päiväkumpu varaa meille MOLEMMAT viikonloput eli 13-14.10.2012 ja 20-21.10.2012. Sitten kun TIEDÄMME VARMUUDELLA miten käy HT- messujen kanssa niin peruutamme toisen viikonlopun Päiväkummusta."
Tämä keskustelu käytiin syyskuussa ja tämän vuoden messujen ajankohta varmistui puolestaan joskus viime messujen jälkeen lokakuussa. Jos tieto ei varmistunut ajoissa, varaus olisi voitu peruuttaa ensimmäiseltä viikonlopulta, koska järjestäjien mukaan messuviikonloppu ei mitä todennäköisimmin tulisi kuitenkaan olemaan tuo jälkimmäinen.
http://www.rajatieto.fi/hengen_ja_tiedon_messut/helsinki/2012
Todella fiksua sitten peruuttaa kuukauden viimeinen viikonloppu ja varata juurikin messuviikonloppu, kaiken sen väännön jälkeen, jonka tarkoitus oli ehkäistä tämä hyvin tiedossa ollut päällekkäisyys. Tilanne on todellakin muuttunut vähintäänkin sekavaksi!
Yhteistyön kehittämistä ei myöskään edistä se ettei Päiväkummun ufopäivistä tiedoteta potentiaalisille yhteistyökumppaneille, vain sattumalta minäkin tämän tiedotteen täältä bongasin (tosin en ole em. päällekkäisyyden takia valitettavasti tulossa, messut kun ovat jokavuotinen perinne ja ufoharrastajien yhteistyötä voi rakentaa muuallakin kuin Päiväkummussa sikäli kuin sille on edellytyksiä).
Yksi tapa edistää yhteistyötä olisi sallia avoin keskustelu SUT:n omalla foorumilla hajoittamatta keskustelua eri foorumeille. Toinen tapa olisi ottaa ufoharrastajia SUT:n ulkopuoleltakin konsultteina aktiivisesti mukaan ufotutkimuksiin, laajentaa näin tietopohjaa. Esimerkiksi UFO-Finland ja SUT voisivat tiedottaa toisilleen vastaanottamistaan ufotapauksista ja tehdä yhteistyötä niiden tutkimisessa.
Ja noin yleisesti voisi kiinnittää huomiota myös nuorten rekrytoimiseen toimintaan, jotta nuorten ufoharrastus ei jäisi netissä tapahtuvan toiminnan ja hajanaisemman aineiston keruun varaan. Tähän toimintaan pitäisi saada mukaan nuoria, mukaan lukien mahdolliset yhteistyökumppanit SUT:n ulkopuoleltakin (monet nuoret kun eivät budjettisyistäkään välttämättä ole sen hetkisessä tilanteessa valmiita liittymään jäseneksi, mutta ovat valmiita kuitenkin osallistumaan jollakin tavoin toiminnan edistämiseen esimerkiksi osallistumalla kampanjatyöhön tai ideointiin).
Ja jos jotkut SUT:n ulkopuolella ufotutkijat harjoittavat aktiivisesti ufotutkimusta (UFO-Finlandin lisäksi), heille voisi tarjota mahdollisuutta tallentaa sitä ufohavaintotietokantaan (joka käytännössä edellyttäisi että heillä on sinne tunnukset, jotta voivat asianmukaisesti lisätä oheen myöskin mahdolliset omat arvionsa tapauksesta ja voivat vastavuoroisesti osallistua SUT:n omiin ufotutkimuksiin tarjotessaan SUT:lle samaa mahdollisuutta).- eikäeikäeikä
No eikä!
- Kuu ja jättövanat
Tulossa viime vuoden farssi. Ei luennoitsijoita, ei mitään. Lähinnä vaivautunut olo
kun kaivettiin tikusta asiaa. Ja sitten se JÄTTÖVANA video jota kelattiin ja kelattiin ja kelattiin ja vielä olisi kelattu mutta joku sai sanottua että ei enää. Takuulla jää väliin
tänä vuonna koska veikkaan että jos viime vuonna oli suolaiset hinnat, börre pistää hieman lisää. SUT.n talous kun on hyvässä jamassa ja kaikki hyvin.
- Ilmeisesti..
..mukana on tuotava omat metallinpaljastuslaitteet ja valonvahvistimet.
Ja mikäli hinnat ovat edelleen suolaiset niin sehän johtunee siitä,että tilaisuuteen
täytyy palkata järjestyksenvalvojia syystä ettei paikalle jostain syystä tule vaikkapa niitä sinivalkoisia autoja.. - -V-
Eikö muilta pitäisi ensin kysyä haluavatko edes tehdä sutin kanssa yhteistyötä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754547Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093793Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1473509Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.411992Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1251064
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.136991- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847