Rivatrilin sivu-ja alkuoireet

Minulle on määrätty Rivatril 0.5mg 1-2 tablettia 1-3 kertaa päivässä paniikkiahdistukseen. Kun otan yhden, en tunne olossa ero, sama juttu puolentoista ja 1 3/4 tabletin kanssa.

Mutta kun otan 2 tablettia kerralla läheiseni sanovat, että vaikutan humalaiselle. Puhe kuulemma sammaltaa ja myös silmät ovat vain puoliksi auki. En kyllä horju tai käyttäydy/liikehdi muuten humalaisesti.

Omasta mielestäni käyttäydyn täysin normaalisti, lukuunottamatta että minusta tulee itsevarmempi ja itsetuntoni parenee. En ahdistu niin paljon lähteä ihmisten ilmoille.

Avomieheni sanoo, että otan lääkettä liikaa jos otan 2x0.5mg kolmesti päivässä ja että hän ei kestä katsoa minua koska vaikutan kuin olisin muka koko aika humalassa. Minulla oli ennen tätä ahdistukseen Opamox, joka toimi hetken mutta lopulta toleranssi niihin vain olisi noussut liian isoihin annoksiin.

Pitäisikö minun alentaa annostusta, jolloin en tunne lääkkeen vaikutuksia vai jatkanko resptin maksimiannoksella ja tasaantuvatko nämä alun "humalaoireet" kuinkakin nopeasti? Olen käyttänyt lääkettä nyt tämän vuoden maaliskuun puolivälistä saakka eli en pitkään. Auttakaa pikaisesti!!
3292
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Oleellisinta on saatko apua lääkkeestäsi .Jos selvästi auttaa jatka sanoi kuka mitä tahansa.Jos epäilyttää,kysy lääkäriltä !! Varmaan annosta voi säätää jos siihen tarvetta.Älä omin päin kokeile,tärkeintä on SINUN vointisi ja jaksamisesi arjessa.
Eli yhteyttä lääkäriin jos et ole saanut kunnollisia ohjeita tms.

Äänestä

ittram.
Käytän 2mg neljästi päiväsä rivatrilia siis.
Miten saisin sen vähenettyä 2mg kahdesti päivässä en halua vieroitusoireta.
Vastatka joku joka tietä.

Äänestä
  • Olisiko täällä kellään yhtään ylimääräisiä rauhoittavia..voisin ostaa.
    Itselläni on opamox,mutta olo niin ahdistunut etteivät ihan riitä siihen kun saan apteekista lisää:(

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ilman lääkettäkö? kirjoitti:

Minulle on määrätty Rivatril 0.5mg 1-2 tablettia 1-3 kertaa päivässä paniikkiahdistukseen. Kun otan yhden, en tunne olossa ero, sama juttu puolentoista ja 1 3/4 tabletin kanssa.

Mutta kun otan 2 tablettia kerralla läheiseni sanovat, että vaikutan humalaiselle. Puhe kuulemma sammaltaa ja myös silmät ovat vain puoliksi auki. En kyllä horju tai käyttäydy/liikehdi muuten humalaisesti.

Omasta mielestäni käyttäydyn täysin normaalisti, lukuunottamatta että minusta tulee itsevarmempi ja itsetuntoni parenee. En ahdistu niin paljon lähteä ihmisten ilmoille.

Avomieheni sanoo, että otan lääkettä liikaa jos otan 2x0.5mg kolmesti päivässä ja että hän ei kestä katsoa minua koska vaikutan kuin olisin muka koko aika humalassa. Minulla oli ennen tätä ahdistukseen Opamox, joka toimi hetken mutta lopulta toleranssi niihin vain olisi noussut liian isoihin annoksiin.

Pitäisikö minun alentaa annostusta, jolloin en tunne lääkkeen vaikutuksia vai jatkanko resptin maksimiannoksella ja tasaantuvatko nämä alun "humalaoireet" kuinkakin nopeasti? Olen käyttänyt lääkettä nyt tämän vuoden maaliskuun puolivälistä saakka eli en pitkään. Auttakaa pikaisesti!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu