PANIIKKI

Pitkään kurissa pysyny paniikki iski täydellä voimalla taas,mihinkään en pysty,en ulos ollenkaan...Tää on niin pelottavaa vaikka kuin aattelis ettei mitään pahaa tapahdu niin silti juoksen pakoon :( Ei jaksais!
7132
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

onko sulla lääkitystä? jos ei niin sitten kiireesti hommaat..Ite oon sairastanu kaks vuotta paniikkia..ja välillä on parempia aikoja..koita jaksaa.

Äänestä
  • Citalopramia ja quetiapiniä,opamoxit lopetin.Oon sairastanut 5 vuotta ja luulin,että se on jo ohi kunnes iski täydellä voimalla puskan takaa :(

    Äänestä

Xanor kaikkein paras lääke paniikkikohtauksiin. Itselläni ne loppuivat heti.
Tällä lääkkeellä on paha maine, mutta se on helpottanut elämääni, kun ei ole tarvinnut kärsiä kohtauksista. 1mg päivässä depot versio.

Äänestä

Ei muuta, kuin vaan uudestaan auttavalle lääkärille aika. Itsellänikin homma uudistuu aina joskus. Jos on mahdollista, niin sovi aina seuranta jaksot.

Äänestä

Hmm...itsellä ollut paniikkihäiriö kouluvuosista lähtien. nykyään 45 vuotta.jonkun verran noita bentsoja aikoinaan tullut mätettyä naamaan. melkoinen määrä ssri lääkkeet tullut kokeiltua. Xanorilla ihan hyvä vaikutus paniikkihäiriöön mutta pidemmällä aikavälillä huono lääke..Nykyään on paljon hyviä lääkkeitä joilla ei haittaa ole...itse käytän nykyään ketiapiinia paniikkihäiriöön ja unettomuuteen ja eipä vaivaa kumpakaan enään. nyt 12 vuotta käyttänyt eikä mitään haittavaikutuksia ole ollut!! Hyvä että pääsi noista aivoja lahoittavista bentsoista eroon. Tosin niiden antamistahan on esim jo terveyskeskuksissa rajoitettu rajusti ja pyritty parempiin lääkkeisiin.

Äänestä

Millainen päivä annoksesi ketiapiinissä? Quetiapin lienee tuota? Oma annokseni on 3 tabl. pvä...

Äänestä

VAI NIIN

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eijaksaisienää kirjoitti:

Pitkään kurissa pysyny paniikki iski täydellä voimalla taas,mihinkään en pysty,en ulos ollenkaan...Tää on niin pelottavaa vaikka kuin aattelis ettei mitään pahaa tapahdu niin silti juoksen pakoon :( Ei jaksais!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu