Kokemuksia sorantoimittajista Espoossa?

p_i_h_a

Hakusessa hyvä maanrakennusainesten toimittaja Espoossa. Kellään kokemusta?

3

542

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ins. maanrak.

      Kyllä Espooseen soraa saa, mutta maksaa kuluttajalle/pienrakentajalle varmaan 2 kertaa niin paljon kuin murske. Otitpa kumpaa tahansa, niin ota yhteyttä johonkin suureen toimijaan (Rudus, Seepsula, Ventoniemi tms), niin ainakin saat sitä mitä tilaat.

    • Rudusko?????

      Kuopion kaupunki voitti katukiistan oikeudessa.

      Kuopion kaupunki sai ainakin erävoiton kiistassa Kuopion kaupungin katuvaurioista.
      Pohjois-Savon käräjäoikeus määräsi kiviainesta kaupungille toimittaneet Rudus Oy:n ja Savon Kuljetus Oy:n maksamaan yhteisvastuullisesti kaupungille 250 000 euron vahingonkorvauksen virheellisen murskeen toimittamisesta.
      Lisäksi vastaajat joutuvat maksamaan kaupungin runsaan 50 000 euron oikeudenkäyntikulut.
      Kaupungin vaatimus vahingonkorvauksesta ja oikeudenkäyntikuluista oli yli 400 000 euroa.
      Kyse on kiviaineksesta, jonka SiLoSa-työyhteenliittymä toimitti kaupungille vuosina 2006-2008. SiLoSa:n muodostivat nykyinen Rudus Oy (Siilin Sora ja Lohja Rudus Oy) ja Savon Kuljetus Oy.
      Kahden vuoden aikana kaupungille toimitettiin noin 35 000 kuutiota kalliomursketta, joka käytettiin noin 12 000 neliön alalta katujen kantavana rakennekerroksena.
      Kadut eivät kuitenkaan kestäneet, vaan niiden rakenteet vaurioituivat. Erityisesti ongelmia oli Saunaniementiellä ja Lehtoniementiellä mutta myös muilla tuolloin rakennetuilla kaduilla.
      Käräjäoikeuden mukaan SiLoSa toimitti katualueille virheellistä mursketta. Vauriot johtuivat murskeessa olleesta liiasta hienoaineksesta.
      Oikeus perusti kantansa muun muassa VTT:n tekemiin tutkimuksiin.

      • Ins. maanrak.

        Tekevälle sattuu. Uutisessa ei valitettavasti kerrottu, oliko hienoainesta liikaa heti alussa eli siis toimitetussa materiaalissa vai oliko se muodostunut käytön aikana (murske hienontunut dynaamisen kuormituksen alla).

        VTT on yliarvostettu laitos Suomessa. Mitä tulee sen tutkimuksiin, raportteihin ja lausuntoihin, niin niihin pitää aina suhtautua tietyllä varauksella. Ainakin osa niistä, mitä olen omaan toimeeni liittyen joutunut lukemaan, ei tosiaan ole ollut mitään "jumalan sanaa", vaan liki harrastelijamaisia sepostuksia. Mutta kuten totesin: Tekevälle sattuu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      28
      6247
    2. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      88
      3824
    3. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      66
      3687
    4. Mitä haluaisit sanoa

      Nyt kaivatullesi?
      Ikävä
      237
      3044
    5. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      61
      2777
    6. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      52
      2725
    7. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      32
      2570
    8. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      153
      2450
    9. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      32
      2054
    10. Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa

      Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok
      Maailman menoa
      125
      1839
    Aihe