Mistä voisi saada ilmaista terapia-apua yli 18-vuotias? Ystäväni ei halua puhua ongelmastaan ja aattelin, että voisin vihjata jotain paikkaa varovaisesti. Hän ei halua läheistensä tietävän.. Satuin vahingossa tietämään asiasta ja haluaisin jotenkin auttaa.. En voi vain katsoa vierestä!
............
Mies83
8442
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
muakin, pää hajoo :((((((((((((((((((((((
mielenterveystoimisto, joka toimii terveyskeskuksen yhteydessä... käske mennä sinne, siellä on hoitaja joka auttaa ja tarvittaessa lääkäri. Täysi vaitiolo heillä.
numero löytyy kotipaikan >kunnan/kaupungin sivuilta... Hyvä jos jaksan olla kiinnostunut ystäväsi pahastaolosta.
KATSO VAIKKA GOOGLE: CCHR -TAI KANSALAISTEN IHMISOIKEUSKOMISSION SIVUJA, JA HUOMAA KUINKA MONI ON JOUTUNUT PULAAN NOIDEN TAHOJEN KANSSA.
KANNATTAA VAROA ETTEI TARVITSE KATUA
Olen samaa mieltä. Kannattaa varoa, ettei tarvitse katua... Myös Scientologian suhteen!
CCHR on nimittäin Scientologia-kirkon alaorganisaatio ja rekisteröity tavaramerkki (asian voi tarkistaa esim. Scientologia-kirkon sivuilta osoitteesta http://www.scientology.org/tmnotice.htm ). Erilaisten peitejärjestöjen ylläpitäminen on mm. Uskontojen uhrien tuen ja useiden lahkoja tutkineiden mukaan eräs merkki lahkon vaarallisuudesta. Uskontojen uhrien tuen sivuilla mm. mainitaan erääksi kriteeriksi uskonnollisen ryhmän vaarallisuutta arvioitaessa:
"Peiteryhmät: kuinka suuri määrä lahkolla on sen määräysvaltaan kuuluvia ryhmiä, joilla on toinen nimi kuin lahkolla, esim. peiteyhtiöt ja "hyväntekeväisyysjärjestöt", joiden tosiasiallinen tarkoitus on tuoda lisää kannattajia ja rahaa."
(Lähde: http://www.uut.fi/vaara.html )
Uskontojen uhrien tuen sivuilta löytyy myös muuta tietoa Scientologiasta:
http://www.uut.fi/sciento.html
Käsittääkseni CCHR-järjestö perustettiin ja Scientologian perinteiseen mielenterveystyöhön kohdistettu mustamaalauskampanja aloitettiin psykiatrien ja psykologien kritisoitua järjestöä mm. rahastuksesta ja epätieteellisyydestä.
Kyllä mielenterveystoimistoista saa asiallista ja oikeaa keskusteluapua. On se kuitenkin parempi kuin jäädä paikalleen ja kuolla hiljaa pois, masennuksen kun taipumus hoitamattomana paheta ja paheta... ajatusten kärpäsistä kasvaa härkäsiä eikä muuta päähän kohta enää mahdu.
Lopeta tuo provoilu!!
Ja tässä tapauksessa ystävä hätäilee kaverinsa puolesta, joten kai hän edelleenkin seuraa tilanneta ja katsoo, ettei kaveria suljetulle pakoteta noin vain... Jokaisessa asiassa on riskinsä,jos niin negat. ajattelet, ensiapu kuitenkin kriiseissä aina se alullepaneva voima.
Siitä se toipuminen lähtee. Sitäpaitsi minä tunnen monta ihmistä, jotka ovat saaneet elämänsä takaisin nimenomaan MTT:n kautta.
Tämä kaveri kerää vaan porukkaa Scientologeille... Ei hän oikeasti tiedä mitään mielenterveysalasta. Hänellä ei ole omakohtaista kokemusta eikä ilmeisesti edes alan palveluita saaneita tuttuja. Tämän voisi päätellä jo siitä, ettei hän ilmeisesti edes tiedä psykologin ja psykiatrin välistä eroa, ynnä kaikista muista asiavirheistä hänen viesteistään.
Ja "tällä kaverilla" tarkoitin tietenkin nimimerkkiä "VARO", en missään tapauksessa sinua, hyvä nimimerkki "ÄLÄ HÖPÖTÄ!!". Sinun viestisi, "ÄLÄ HÖPÖTÄ!!" oli erittäin hyvä. Minuakin alkavat nämä scientologien massamainospostitukset ottaa pannuun...
Mielenterveystoimisto on ihan hyvä, mutta riippuu paikkakunnasta voi olla monen kuukauden jono.
Toinen vaihtoehto on terveyskeskus, joko aika lääkärille, sekin voi kestää tai mennä akuutisti ja sanoa, että nyt on tosi kysymyksessä, esim. itsemurha-ajatuksia, ottavat sisään heti ja sieltä lääkäri antaa ehkä jo lääkityksen ja lähetteen psykiatriselle polille, ilmaista ellei kunnalla ole jotain terveyskeskusmaksuja.