Asuntoa tuskin siis saa luottotiedoton muualta kuin kaupungilta. Näin siis olen jo tarkistanut, mutta jonoa kuulemma on ja ainahan ne luottotiedolliset menee edelle. Tätä kämppää hankkiessa on vielä ollut luottarit kunnossa ja nyt yrittäjyyden seurauksena luottotiedot mennyt. Edessä muutto, tiedustelisinkin kauan olette kaupungin asuntoa joutuneet jonottamaan ja oliko ok vai ihan kaamea luukku? Muilta kaupungeilta myöskin, itse Lahessa.
Luottotiedottoman kämppä
KohtaTaivasalla
8247
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Oulussa Waloasunnot tarjoaa asuntoja myös luottotiedottomille. Ehtona toisen henkilön allekirjoittama omavelkainen takaus, jotta voivat tarvittaessaperiä vuokran häneltä. Käytännössä eivät kovin helposti siihen (perimään vuokraa takaajalta) ala.
Itse sain hyvän kämpän yksityiseltä pirkanmaalla vaikka on vakavia luottotietomerkintöjä, eivätkä esim. VVO ja YH yms. suostuneet vuokraamaan.
Kannattaa laittaa ilmoitus asunnontarpeesta esim,. asuntohelppiin ja olla rehellinen. Ei luottotietojen menettäminen tarkoita, että henkilö ei hoitaisi vuokriaan.
"Kannattaa laittaa ilmoitus asunnontarpeesta esim,. asuntohelppiin ja olla rehellinen. Ei luottotietojen menettäminen tarkoita, että henkilö ei hoitaisi vuokriaan."
Luottotiedot on itsessään väärä sana.Se pitäisi olla taloustiedot tai henkilökohtainen taloushistoria.LUOTON kanssa ei ole mitään tekemistä,mutta jokapaikassa määritellään tietoihinsa merkintä saanut ihminen epäluotettavaksi ja ties miksi.Et saa töitä,et saa asuntoa....Pahempi leima otassa,kuin tuomio törkeästä petoksesta tai muusta vastaavasta.Sillä erolla että asuntoa vuokratessa ei tuolla määrin tarkasteta taustoja: ole murhaaja tai törkeiden petosten tehtailija niin parempi ja LUOTETTAVAMPI ihminen olet,kuin raha-asioissa joskus siipeensä saanut ihminen.
missä on hyvä paikka hakea asuntoa yksityiseltä`?
On se jännä miten humeidenkäyttäjät ja asuntoja rikkovat saa aina vaan asua ja vieläpä vaihtaa asuntoja!!!!! SUURIN RIKOLLINEN on sitten luottotiedot menettänyt ihminen joka ei riko asuntoa ja joka käy töissä ja yrittää maksaa velkojaan!!!!!!!!
se on sitä. tuo luottotiedot menettänyt kun sarahtaa korvaan ikävästi. Eihän ihmisessä mitään vikaa ole mutta yksityinen joutuu ottamaan riskin ottaessa luottotiedottoman asumaan vuokralle. Siinä kun pahimmassa tapauksessa tulee molemmista luottotiedottomia. Ja se todistaminen voi olla vaikeaa että nyt hoitaa raha asioitaan mallikkaasti koska ne laskut on ennenkin jääneet maksamatta. Ja varsinkin kun näitä on tosi paljon että vuokralainen jättää vuokran maksamatta. se on kuitenkin n. 500e lasku kuukaudessa joka ei liiemmin miellytä maksaa. saati jos vuokrat jää rästiin useammalta kuukaudelta.
Sen vuoksi on vuokratakuut.RISKIN vuoksi.
Toisekseen harvoin luottotieto-otteesta käy ilmi miksi asiat on lähteny ns.sivuluisuun.On älytöntä leimata luottotiedot menettänyt ihminen heti sellaiseksi,että EI HALUA MAKSAA LASKUJA eikä automaattisesti maksa niitä.
lisäksi vielä ihmisillä voi olla vuosikausia luottotiedot kuralla ja samaan aikaan velkoja lyhentää säännöllisesti ja joskus isollakin summalla.Onko tälläinenkin ihminen täysin kelvoton ja surkea ihmisyksilö?Miten eroaa puhdastietoisesta ihmisestä kenellä on valtavasti pankkilainaa ja mitä hän maksaa joka kuukausi säntillisesti pois?Valtava ongelma on siinä että velkojaan aktiivisesti lyhentävä ja hoitavakin on aivan yhtä paska ihminen kuin velat maksamatta huvikseen jättämä.Omana ryhmänään tulee vielä ihmiset joilla olisi halua maksaa velat,mutta rahaa ei ole.Ja jos ei ole työpaikkaa,ei ole rahaa.Ja jos ei ole kotia,on harvoin työpaikkaakaan.Ja ajan kuluessa harvemmin on myöhemmin kauan enään mielenterveyttä ja työkykyäkään jos ei ole kotia ja työtä.