Haluaisin Lammi kivitalon

Eskopekka

Olen ajatellut rakentaa Lammi talon. Onk kenelläkään tietoa Turun alueelta josko olisi hyvää suunnittelijaa?

13

610

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Decodeco

      Voi eskopekka minkä meinaat tehdä. Et taida tietää mihin ryhdyt. Eikös olis kivempi seurata kun aloitat kesäkuussa ja lopetat syyskuussa... Eli deKova pöytään

    • Homesweethome

      Soita 020202 ja kysy mitä tahansa suunnittelijaa joka on joskus edes luonnostellut talon. Se riittää

    • herahera

      vsr.fi

      • Eskopekka

        Nää toimii höttöharkkojen kanssa. Haluan Lammi suunnittelijan.


      • Ystävän neuvo
        Eskopekka kirjoitti:

        Nää toimii höttöharkkojen kanssa. Haluan Lammi suunnittelijan.

        Miksi juuri Lammi tässä vaiheessa? Jos suunnittelutat talon yhden valmistajan harkoille niin se on käytännössä avoin laskutuspiikki Lammille....

        Ja loppujenlopuksi harkon valmistajalla tai tyypillä (leca, valu, kevytbetoni) ei ole lopputuloksen kannalta mitään merkitystä. Suunnittele talo mielummin modulimitoituksella ja pyydä tarjoukset kaikilta toimittajilta.

        Jos haluaa lukita harkkotyypin jo suunnitteluvaiheessa niin kannattaa ennemmin piirrättää talo kevytbetonirakenteisena. Silloin on kolme toimittajaa joita voi kilpailuttaa samoilla kuvilla..

        Tietysti jos omistan oman betoniaseman niin nimenomaan valuharkon suosiminen voi kannattaa..


      • SK
        Eskopekka kirjoitti:

        Nää toimii höttöharkkojen kanssa. Haluan Lammi suunnittelijan.

        Vastailinkin jo alempana kysymykseesi joka oli niin ympäripyöreä että kuvastaa hyvin rakennusmateriaali tietämystäsi kuten myös "höttöharkko" mainintasi. Meinaatko että tässä maassa on joku sertifikaatti eri talofirmojen suunnittelijoilla? Kyllä ne arkkitehdit osaavat piirtää talosi oli se mitä materiaalia tahansa ja rakennesuunnittelun puolella eri materiaalien ominaisuudet löytyy ihan taulukoista joita rakennesuunnittelijat käyttävät. Unohda sittenkin alempana mainitsemani Alex-Ark sillä koska he ovat sotkeutuneet "höttöharkko" projektiini ja tiedän myös ihan pitkän tavaran puutalon jonka ovat suunnitelleet niin ei ne ole "sertifiotuja" Lammi suunnittelijoita.


    • myyjätär21

      Eikös lammi mene enää kaupaksi.
      Ei sitä kukaan enää osta kun u-arvot on pielessä.

      • ky-piintynyt

        Sähköroilotus on lammitaloissa perseestä.
        Odottelet sähkäriä jokaista valua ennen vetämään piuhojansa ja rasiareikiä.Siinä menee ainakin 2 viikkoa taloa kohden.
        Siinä ajassa on tehnyt kevytsoraharkkotalon 1 kerroksen.
        (ei sähkäri elä yhdellä lammitalolla niinkuin lammin mainostajat luulevat.)
        SIIS TEHKÄÄMME TALOT KEVYTSORAHARKOISTA.
        Tästä varmaan saa lammimyyjä herneet sanonko minne.

        En urakoi enää yhtään LAMMItaloa.


    • Elä noin...

      Mä tiedän Tampereelta yhden hyvän....

      Kai niitä Turussakin on, soita Lammille ja kysy.

      Mutta kuten tuossa joku totesi niin yhtä hyvin voit samalla antaa Lammimyyjälle verkkopankkitunnuksesi ja säästöporsaasi.

      Itse en näe mitään syytä ostaa nimenomaan Lammia, kilpailuta kaikki ja valitse halvin (urakka mukaanluettuna). Kun talo on rapattu niin se on yksi lysti mikä harkko siellä seinän sisällä on.

      • Jämerä rulez

        Jämerää sen olla pitää! Täyttä kiveä, ei eristeitä tai muita muoveja.


      • V_tun kylmä
        Jämerä rulez kirjoitti:

        Jämerää sen olla pitää! Täyttä kiveä, ei eristeitä tai muita muoveja.

        Jämerän seinärakenne on kylmä kuin ryssän helvettii.


      • Tulta rakkaan
        V_tun kylmä kirjoitti:

        Jämerän seinärakenne on kylmä kuin ryssän helvettii.

        Eli cool. Laita lämmitys takas päälle. Ei se mikään passiivitalosukkula olekaan... Onneksi


    • SK

      Laitetaanpa edes yksi asiallinen vastaus esitettyyn kysymykseen. Ilmoitit tarvitsevasi suunnittelijaa mutta rakenne vai arkkitehti? Jos arkkitehti niin Naantalista Arkkitehtuuritoimisto Alex-Ark Oy on suunnitellut useita Lammin taloja ja sieltä arkkitehti Nina Helinillä on itselläänkin Lammin kivitalo. Itse käytin kyseistä arkkitehtia lähinnä piirtämiini kuviin parannusehdotusten tekemiseen mutta olin tyytyväinen ja hyväksyin kaikki ehdotukset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      191
      1254
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      122
      1108
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      48
      824
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      820
    5. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      760
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      50
      695
    7. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      33
      672
    8. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      60
      659
    9. Nainen, mitä ajattelet minusta?

      Mitä tuntemuksia saan aikaan sinussa? :/
      Ikävä
      52
      637
    10. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      50
      625
    Aihe