Niin, että onko... mulle on yks ihminen sanonut, että mulla on autistisia piirteitä, välillä: tuppaan vajota omiin maailmoihini.
No, tuttujen kavereiden kesken olen melko äänekäs. Heitän läppää koko ajan ja olen loppupeleissä todella koominen ja huumorintajuinen. Mutta sitten kun on kyseessä vaikkapa työpaikka, niin tunnen itseni ulkopuoliseksi. En saa itseäni piireihin sisälle ikinä, esim. sillä tavalla, että olisin jokaisen kaveri ja höpisisin kaikille. Haluaisin hirveästi jutella ihmisten kanssa yms. mutta pakenen oman kuoreni taakse toisia. Ihan hiljattain olen hokannut, että ihmiset saattaa saada musta tosi tylyn ja epäkohteliaan kuvan, vaikka todellisuudessa en halua kenellekään mitään pahaa ja haluan olla mukava toisia kohtaan.
Ajattelen usein ihmisistä, että he eivät halua minua seuraansa. Olen itseasiassa ollut tällä asenteella liikkeellä jo kauan... nyt olen 18 v, minulla alkoi tuo ajattelutapa siinä 13 v, kun menin ylä-asteelle. Minua on kiusattu koulussa aika paljon ja otin kiusaajien pilkat vastaan aina sillä tavoin, että en vaan välittänyt. Olin pokerinaamalla vaan koko ajan, en näyttänyt tunteitani koskaan ja sisällä päässäni ajattelin, että "ne vihaa minua, ihmiset". Koti-olot on olleet aika ankeat, isä alkoholisti/narsisti ja äiti sairastanut aina vaikeaa masennusta.
Ulkonäköpaineita on joo... siis olen kyllä ihan kaunis joo, voisin sanoa niin. Mutta sitten taas en mielestäni ole, löydän itsestäni aina vikoja. Esim. ajattelen tällä hetkellä, että omaan tosi rumat hampaat. Ne on rumat. Siksi toisille, vieraille ihmisille, puhuminen tuntuu epämiellyttävältä.
Koen itseni melkoisen omituiseksi hiihtäjäksi... ja huomaan joskus, esim. työkavereiden katseista, että he pitävät minua outona. Olen hiljainen ja kun avaan suuni, saan katseita. Vihaan omaa hiljaisuuttani ja sitä, että en osaa kommunikoida kunnolla. Se on minusta niin säälittävää, kun taas toisaalta omaan sellaisia luonteenpiirteitä, että osaan olla tomerakin, jos haluan.
No vähäsen ehkä meni ohi aiheen nuo höpinät... itsetunto-asiat tuskin tähän kuuluu, mutta mitä nyt sitten tästä autistisuudestani(?), niin siis mulla on tietynlainen mielikuvitusmaailma. Siihen on välillä kiva paeta maailmaa. Olen siinä maailmassa täydellinen, siis sellainen täydellinen, kuin haluaisin olla. Mulla olis sellanen mies, kenet mä haluan (siis tää ihminen on ihan oikeasti olemassa, mulla on ollut tän tyypin kanssa joskus vispiläkauppaa, enkä ole saanu häntä pois mielestäni), olisin sosiaalinen ja tulisin kaikkien kanssa juttuun. En nyt tiedä, kai kaikilla toisaalta on sellaisia hetkiä, kun leikittelee mielessään omaa minäänsä erilaisena? En kuitenkaan nyt uppoa tähän maailmaani esim. kesken keskustelun jonkun ihmisen kanssa, työpalaverissa tms. Mutta vapaa-ajallani teen tätä useinkin.
Toimintaani tämä ei vaikuta... eikä välttämättä kommunikointiinikaan, ajatuksen juoksu mulla on ihan ok. Mutta kuitenkin vihaan omaa minääni, hiljaisuuttani ja epäsosiaalisuuttani ja sitä, että torjun ihmiset töykeästi (tiedostamattani sitä itse, nyt vasta hokannut asian!) pois luotani, enkä nauti sosiaalisista tilanteista, vaikka haluaisin. Ihmiset saa musta sellasen kuvan, että en halua olla heidän kanssaan tekemisissä, enkä pidä heistä. Ja mulla taas on jo valmiina sellanen asenne, että ihmiset ei tykkää musta, minussa vika ja suojamuuri ylle. Ja osaan olla tosi salaperäisen oloinen, mikä taas tekee musta vielä oudomman. Tiedän, että muutoksia voi tehdä, mutta siinä vaiheessa onkin kaikista mukavinta paeta siihen omaan maailmaansa, jossa kaikki on ihanaa ja täydellistä... en nykyään edes halua tehdä todellisessa maailmassa mitään, koska tunnen olevani jotenkin lannistunut, kun en saa asioita eteen päin itseni kanssa...
Autistisia piirteitä(kö)?
jfjegiaieojf
2
145
Vastaukset
- Dr Sepalus
Minusta tuo kuulostaa enemmän lievältä traumaperäiseltä dissosiatiivisuudelta ja defensiivisyydeltä kuin autismikirjon oirehdinnalta.
- 18
Täysin normaalilta nuorelta kuulostat kertomasi perusteella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1542505Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61764
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648