Minusta on aina niin hauska lukea näitä ketjuja. Täällä kaiken maailman ihmiset itkevät, että siellä tienaa näin vähän ja siellä vielä vähemmän.
Myynti on jalo taito. Joko sen osaa tai sitä ei osaa. Kaikista ei ole lääkäreiksi, putkimiehiksi, siivoojiksi eikä myöskään myyjiksi.
Myyjiä on Suomessa eri tehtävissä vaikka kuinka paljon. Jos kerran joka paikassa tienää vähemmän kuin työttömänä, niin miksi nämä ihmiset menevät töihin joka päivä? Vastaushan tähän on ilmeinen, täällä palstoilla itkee vaan ihmiset, jotka eivät osaa myydä.
Myyntiä on niin laidasta laitaan. Toiset myyvät puhelimella, toiset internetissä ja osa on kaupparatsuja. Silti nämä ihmiset menevät töihin joka päivä vaikka tämän palstan mukaan tienaavatkin vain 200€ kuussa.
Myynti ei ikinä ole helppoa. Tässä kiteytettynä myynti:
Myyntityön tavoitteena on auttaa asiakasta valitsemaan ja ostamaan tarpeeseensa sopiva hyödyke yritykselle kannattavin ehdoin.
Myyntityö voi olla:
Myymälämyyntiä
Puhelinmyyntiä
Kenttämyynti
Onnistuminen myyntityössä edellyttää myyjältä
Kykyä luoda myönteinen suhde asiakkaaseen ja hyvää esiintymistaitoa
Myytävien tuotteiden ja palveluiden hyvää tuntemusta
Empatiaa ja joustavuutta
Tavoitteellisuutta
Tuosta kun poimii varsinkin tuon onnistuminen myyntityössä edellyttää myyjältä tekstin niin karu totuus paljastuu. Monelta nuorelta nämä ominaisuudet puuttuvat. Näitä taitoja ei opita internetissä eikä televisiosta.
Itse olen opettanut myyntiä nyt noin 20 vuotta ja yhteenvetona voin rehellisesti sanoa, että kyllä oppilaiden motivaatio oppia myyntiä on laskenut todella paljon.
Myyjiä tullaan tarvitsemaan aina. Jokainen haluaa olla toimitusjohtaja, mutta näin ei vain voi olla. Jos kaikki ovat johtajia, kuka heille kaupassa myy ruuat. Kuka valmistaa heidän autot ja vaatteet saatika myy ne heille.
Jokainen ammatti on arvokas ja tarpeellinen, ihan ruohonjuuri tasolta sinne huipulle asti.
Miettikää kaksi kertaa, ennen kuin lähdette mollaamaan jotain yritystä. Jos te olette epäonnistunut siellä, se ei tarkoita, että kaikki epäonnistuu. Moni esim. puhelinmyynti yritys on Suomessa toiminut todella pitkään ja tuskin se onnistuisi, jos jokainen myyjä siellä tienaisi vähemmän kuin työttömänä!
Myynti on taidetta ja hyvät myyjät tienaavat aina hyvin, huonot myyjät itkevät näillä palstoilla :D
Myynti Ammattina
8
638
Vastaukset
- kerrankinasiaa
Totta!
- 098765432
Vau!
- woe
Mahoton!
- 1noob1
Kiinnittäkää huomio aloittajan viimeiseen lauseeseen.Asiaa.
- MaraLuoti
Haluan lisätä aloittajan kirjoituksen kommentin kohtaan "Jokainen haluaa olla toimitusjohtaja, mutta näin ei vain voi olla. Jos kaikki ovat johtajia, kuka heille kaupassa myy ruuat. Kuka valmistaa heidän autot ja vaatteet saatika myy ne heille".
Itse olen kahden eri yrityksen toimitusjohtaja-omistaja. No mikä on minun tärkein tehtävä? Huolehtia että firmalla on töitä riittävästi. Siis toimitusjohtaja MYY firman palveluja. Teen siis samaa hommaa kuin myyjämmekin. Tuote vain on eri. Ja enemmän tai vähemmän näin tekee muutkin toimitusjohtajat. - Seurailija
Hyvä kirjoitus.
- SalesKoutsi
Aloittajalta niin rautaista asiaa kuin voi vain olla. Jokainen joka miettii myyntiin lähtöä, kannattaa lukea tämä. Silloin ymmärtää missä työstä on kyse!
- kaikki vaikuttaaa
Kaikista ei oo todellakaan myyjiksi varsinkin puhelimyynnissä ei ole pelkästään kyse miten hyvät esiintymistaidot sulla on ja kuinka hyvin tunnet tuotteen kyse on monesti siitä miten osaat lukea ihmisen ja hoksaat mitä keinoja käytät että pääset ehdottamaan asiakkaalle kaupan ja sitä kautta viemään siihen kaupan ehdotus että asiakas lupautuu ostamaan tuotteen ja monesti kyse on siitä miltä kuulostat jos kuulostat rauhalliselta et pelkää ehdottaa kauppaa asiakas luottaa suhun.
Tärkein pointti puhelinmyynnissä on sllti fiilis miten pystyt vuodesta toiseen pitämään positiivisen asenteen ja sen kuulee myös äänestä ja vaikein tässä myynnissä on miten sun pää kestää koska välillä tulee niitä huonojakin päiviä ja miten niistä selviät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1134862Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293523No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452430- 501548
- 401413
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv231312- 141222
- 271108
- 1651089
Olen oikeasti aika mukava
Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.221027