Eikö kellekkään enää kelpaa ie, tuo reikäinen fossiili, viheliäinen syöpäläispoimuri, kaikkien selainten äiti?
Tuntuu niin pahalta
Kili Peitsi
7766
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
IE kaikkien selainten äiti?!? Otapa selvää mikä Mosaic oli.
ja Mozilla on käsittääkseni syntynyt Netscapen koodin pohjalta. Viimeisimmät Netscapet perustuivat aina Mozilla projektiin.
Joten siinä mielessä historian havinaa entiselle netscape 3.0 käyttäjälle ;)
Tuntuu niin hyvältä että IE on nyt tiensä päässä.
IE ei koskaan ollut selainten äiti. Se vain sai suosiota MS:n monopoliaseman takia. Ja olihan se aikanaan sitten nelosversiosta lähtien pitkään parempi selain kuin NS.
Siitä vielä joskus tulee keräilyharvinaisuus, ja asianharrastajat vertailevat omia versioitaan. Huomispäivän Lada.
"Kaikkien selainten äiti" taitaa olla runollinen titteli. IE sai käsittääkseni alkunsa eräänlaisena Netscape -selaimen (mozillan kantamuoto) kloonina.
Äitini Windows koneella se on Firefoxin tieltä jotenkin niin piilossa, ettei sitä enää huomaa...
Onkohan tilanne sama Redmondissa, muualla kuin Longhorn labrassa? kieh kieh...
kyllä se kaikkien selainten äitee taitaa kuiteskin olla se ikivanha Mosaic, johon Mikkis tais ostaa oikeudet (tai jotain sinnepäin) ja laittoi oman nimensä päälle (kuten mikkis aina tekee..heh).
Ja juu, ei kelpaa kiitos reikäjuusto, jos mä reikäjuustoa haluan niin ostan kunnon emmentaalia jota sitten leivän päälle laittelen.
http://www.boutell.com/newfaq/history/fbrowser.html
"The first web browser to become truly popular and capture the imagination of the public was NCSA Mosaic. Developed by Marc Andreessen, Jamie Zawinski and others who later went on to create the Netscape browser".
Marc Andreessen mulla oli lähinnä mielessä, mutta nimi netscape jotenkin tuntui sopivalta tähän.
Ei mikään tyhjästä synny. Ja toki jwz oli paljossa mukana. Mulla on Jamien tekemä screensaverkin käytössä.