Oikeusministerikin sen tietää. Arvonnousu on oikeus ja kohtuus

Nimellinenmerkki

Henriksson ja Haglund kertovat, että he tietävät Wallinin ja Åbo Akademin säätiön välisistä asuntokaupoista vain sen, mitä mediassa on kerrottu.

"Suomessa on laillista tehdä asuntokauppoja. Joka ikinen meistä asunnon joskus ostaneista tietää, että asunnon arvo yleensä nousee", oikeusministeri Henriksson kommentoi.

http://www.hs.fi/politiikka/Henriksson Wallinin kaupasta Asunnon arvo yleensä nousee/a1305559368561

Tätä ei taida vuokralaiset tietää. Jos ne sen tietäisi, niin kukapa enää vuokralla asuisi ja kuka sitten Läskiä Vuokraloordia lihottaisi?

3

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Luki.

      Siinä on mukavuudet kaukana kun ei saa myytyä rivumiehille eli kansalle kun kukaan ei ostanut 2009 niin oli sitten pakko tumpata asunto sinnenmistä osti,yleensähän sitä ei myyjä enään osta varsinkaan kalliimmalla,taisivat pyöriä samoissa säätin hommissa ja tilannetta käytettiin molemmin puolen hyväksi.


      Joten rillipäällä olisi kussu kaupat jos ei käyttänyt säätiötä taparttina,erikoista.

    • eihän siinä kaupassa muuten olisikaan mitään ihmeellistä??mutta kun ko henkilö kuuluu niiden eli å-akademin hallitukseen. kyllä siinä jokin mättää että ens myydään sopivalla hintaa...sitte ostetaan takas markkinahintaan. siinä on kyllä todennäköisesti menossa lahjus. ota sinä tämä omena minä otan päärynät

      • 77778888889999999999

        No se on ilmeisesti nykyään aika yleinenkin tapa ottaa säätiöiltä itselleen rahaa juuri näin,että ensin ostaa säätiöltä asunnon sopuhintaan ja sitten myy sen takaisin samalle säätiölle hyvään hintaan. Tällaiset kaupat on helppo junailla jos itse on tällaisessa säätiössä näistä asioista päättämässä tai jos siellä on joku kaveri joka sen näin jäejestää. Itse asiassa tämä jälkimmäinen on vielä parempi, kun ei siitä silloin voi mitenkään kiinnikkään jäädä. Wallinin tapauksessa on juuri tämä vähän tökeröä, kun hän on itse ollut junailemassa säätiön edustajana näitä asuntokauppojaan. Jos vain hänen kaverinsa Taxell olisi k.o. säätiössä nämä hänen asuntokauppansa hänelle junaillut niin ei siihen pääsisi mitenkään kiinni.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      94
      2274
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      164
      1866
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      176
      1403
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      238
      869
    5. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      11
      786
    6. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      62
      779
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      65
      774
    8. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      672
    9. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      212
      633
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      49
      601
    Aihe