Tuulilasi-lehden yhteistyökumppani Vi bilägare on tutkinut pitkään autojen ruostumista pohjoismaisesta näkökulmasta ja puolueeton ammattilainen on tutkinut lähes kaikki viime vuosien markkinoillamme olevat autot. Auton tehdassuojaus ja ruostumiseen vaikuttavat rakenneratkaisuttutkitaan tarkasti ja sen jälkeen annetaan arvosana. Arvostelu on erittäin tiukkaa.
5= Erinomainen, 4= Hyvä, 3= Hyväksyttävä, 2= Huono 1= Ala-Arvoinen
Kia menestyy kaikkien nykymallien malliyhteenvetona kohtalaisen hyväksyttävälle keskitasolle. Yksi erittäin hyväkin malli löytyy.
Vanha Rio, Magentis ja etenkin Sorento 1 pisteellä ruostumisen kannalta olivat varsin huonoja tai suorastaan kelvottomia. Vanhoista malleista sen sijaan kohtuu hyviä olivat jo Cerato, sekä Carens 3 pisteellä joka tarkoittaa, että auton ruosteenesto-ratkaisuilla pärjäilee.
cee´d ennen faceliftiä 4/5
cee´d face-lift 3/5
Soul 3/5
Uusi Sportage 3/5
Uusi Rio 3/5
Uusi Picanto 3/5
Venga 4/5
Eli Venga on Kian tämän hetken paras auto, mitä ruosteenestoon tulee.
Loppuarvostelussa kirjoitettiin, että "Kia Venga antaa erittäin hyvän suojan ruostumista vastaan".
Cee´dissä alustan takapää kaipaisi parempaa suojausta mutta on kokonaisuutena kohtalaisen hyvin suojattu auto.
Yllättäjiä ovat mm. uusi Renault Megane 5 pisteellä. Myös yllättävää että vahvat 4 pistettä nappasi myös halpamerkkien halpamerkkeinä pidetyt Dacia Sandero ja Duster.
Golf mark 4 sekä vanhempi Passat olivat 5 pisteen autoja, mutta uudemmat nykymallit hiukan huonompia mutta sinäänsä erinomaisia 4 pisteen menopelejä. Tällä hetkellä voidaan hauskasti sanoa, että VW:n ruotesuojaus kuitenkin Dacian kanssa samalla tasolla!!!!!! Kustannusten säästö monella merkillä näkyy tuloksia tutkiskellessa varsin hyvin.
Ruosteeneston esikuva, Audi, pärjää odotetusti erittäin hyvin, mutta vain uusin A6 saavutti täydet 5 pistettä, muut 4 pisteen autoja ja vanhempi A6 jopa keskitason auto 3 pisteellä.
Toyotat olivat järjestään Versoa lukuunottamatta huonosti suojattuja, kahden tähden autoja ja kaipaavat ehdottomasti käyttäjiensä lisäsuojausta. Tämä päti niin uusiin kuin vanhempiinkin malleihin.
Ranskalaisautojen omistajat kehuvat hyvää ruosteenestoa, mutta Citroenissa tämä ei näyttäisi aivan pitävän paikkaansa, etenkään hieman vanhempien mallien kohdalla. Autot olivat enimmäkseen huonohkoja 2 pisteen autoja ja jopa uudehko C-Crosser on täysin kelvoton, mitä tehtaan ruosteenestoon tulee..muutama uudempi malli oli kohtuu hyvällä arvostelulla 3 pisteisiä. Tässäkin hajontaa, vuosimallista riippumatta, toinen voi olla hyvä ja toinen samaan aikaan esitelty malli aivan kelvoton. Saman yhtymän Pösöllä hyvin samantapainen tulos, korkeintaan juuri ja juuri keskitasoa. Autot ilmeisesti ruostuvat piilossa olevista paikoista niin, ettei käyttäjä huomaa aluksi mitään. Vaikutelma hyvin ruostetta pitävästä autosta säilyy siis valheellisesti pitkään ja kun jotain alkaa näkymään, vauriot ovat jo todella pitkällä.
Ranskalaisista merkeistä Renault on ottanut ruosteen tosissaan ja edellä mainitun Meganen lisäksi lähes kaikki viime vuosien mallit ovat kiitettäviä 5/5 tai 4/5 autoja ja näinollen Renault lienee tämänhetken parhaiten tehdassuojattu automerkki, jopa Audia parempi.
BMW:täkin voi kehua erittäin hyväksi lukuunottamatta 90-luvun lopun 500-sarjalaista, joka ei pärjää kaksisesti.
Kian konserniveljen Hyundain tulos samansuuntainen kuin Kialla: Hyvin keskitasoinen tulos ja yksi vanhempi malli täysin surkea. Enimmäkseen 3/5 autoja.
Katso miten oma autosi pärjää:
http://www.vibilagare.se/test/rost
Mielenkiintoinen ruostekatsaus
Virve Rost
0
336
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse834597Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1103820Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1733612Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.552046Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891259- 1291104
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1401050- 57963
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27882