Ostin viime kesänä kuvan mukaisen Monark 440 vanhan veneen. Vuosimalli on varmaan jotain 1960-1970 lukua.
Paatti on ihan asiallinen ja siisti. Tuulilasi on hieman himmentynyt. Sen voin uusia taivuttamalla vaikkapa acrylista.
Kuka voisi kertoa, millainen kate tuossa on aikoinaan ollut? Katteen kiinnittimet ovat jäljellä laidoilla ja tuulilasin yläkehikossa. Vasemmalla (ja oikealla) sivulla on etureunassa nivelkiinnike. Varmaan siinä on ollut joku putkikehikko, joka on korottanut katteen etuosaa ajamista varten. Millainen kate on ollut takaosasta?
Mitä värejä katteessa on ollut?
Millaiset etuistuimet ovat olleet? Nythän ne ovat eriparia kuin ennenvanhaan kirjaston yleisönosastolla.
Tietääkö tai muistaako joku paatin. Venettä on valmistettu Suomessa Kokkolassa. Arvokilpi on näkyvillä veneessä. Haluaisin saada veneen alkuperäiseen kuntoonsa.
Minusta vene on kaunislinjainen, väritys on hyvä.
Aiempi omistaja on pitänyt hyvin venettään.
file:///C:/Documents and Settings/Pentti/Omat tiedostot/Monark 440.htm
Entisöintiä
3
813
Vastaukset 3
- Monarkkimies.....
Linkki ei toiminut koneelleni, mutta tässä tämä vanha nettivenelinkki. Sitä ei oltukaan poistettu.
http://www.nettivene.com/moottorivene/muu-merkki/420442Hienon projektin olet hankkinut, oikein hyväkuntoinen ja palkitseva projekti. Koitappa Guuglettaa: www.juvekim.fi. Se on aktikvariaattiliike joka myy vanhoja venemyyntiesitteitä. Niillä oli yksi esite Monark veneet (eril.) mm 440 oli mainittu.
Hinta 7€.
Jos tuolta ei löydy kuvaa katteesta joudut teetättämään, mikäli tuulilasin kanssa tulee ongelmia sen pystyy hiomaan uudenveroiseksi.
- Anonyymi
Moi, miten projekti eteni?. Minulla ilmeisesti samanlainen projekti alkuvaiheessa, penkit ja kuomu hävinnyt, muuten yllättävän kovakuntoinen. Tarkoitus lähelle alkuperäistää vene.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1051750
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä441237Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk23990Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS45966Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita172829Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13780Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja201713- 46709
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?14682Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.40636