Ostin viime kesänä kuvan mukaisen Monark 440 vanhan veneen. Vuosimalli on varmaan jotain 1960-1970 lukua.
Paatti on ihan asiallinen ja siisti. Tuulilasi on hieman himmentynyt. Sen voin uusia taivuttamalla vaikkapa acrylista.
Kuka voisi kertoa, millainen kate tuossa on aikoinaan ollut? Katteen kiinnittimet ovat jäljellä laidoilla ja tuulilasin yläkehikossa. Vasemmalla (ja oikealla) sivulla on etureunassa nivelkiinnike. Varmaan siinä on ollut joku putkikehikko, joka on korottanut katteen etuosaa ajamista varten. Millainen kate on ollut takaosasta?
Mitä värejä katteessa on ollut?
Millaiset etuistuimet ovat olleet? Nythän ne ovat eriparia kuin ennenvanhaan kirjaston yleisönosastolla.
Tietääkö tai muistaako joku paatin. Venettä on valmistettu Suomessa Kokkolassa. Arvokilpi on näkyvillä veneessä. Haluaisin saada veneen alkuperäiseen kuntoonsa.
Minusta vene on kaunislinjainen, väritys on hyvä.
Aiempi omistaja on pitänyt hyvin venettään.
file:///C:/Documents and Settings/Pentti/Omat tiedostot/Monark 440.htm
Entisöintiä
3
771
Vastaukset
- Monarkkimies.....
Linkki ei toiminut koneelleni, mutta tässä tämä vanha nettivenelinkki. Sitä ei oltukaan poistettu.
http://www.nettivene.com/moottorivene/muu-merkki/420442Hienon projektin olet hankkinut, oikein hyväkuntoinen ja palkitseva projekti. Koitappa Guuglettaa: www.juvekim.fi. Se on aktikvariaattiliike joka myy vanhoja venemyyntiesitteitä. Niillä oli yksi esite Monark veneet (eril.) mm 440 oli mainittu.
Hinta 7€.
Jos tuolta ei löydy kuvaa katteesta joudut teetättämään, mikäli tuulilasin kanssa tulee ongelmia sen pystyy hiomaan uudenveroiseksi.
- Anonyymi
Moi, miten projekti eteni?. Minulla ilmeisesti samanlainen projekti alkuvaiheessa, penkit ja kuomu hävinnyt, muuten yllättävän kovakuntoinen. Tarkoitus lähelle alkuperäistää vene.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee662271Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."221915Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2461440Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.371273Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?2531135Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.1201034Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki231010En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711010- 95917
- 22893