Entisöintiä

Monarkkimies...

Ostin viime kesänä kuvan mukaisen Monark 440 vanhan veneen. Vuosimalli on varmaan jotain 1960-1970 lukua.
Paatti on ihan asiallinen ja siisti. Tuulilasi on hieman himmentynyt. Sen voin uusia taivuttamalla vaikkapa acrylista.
Kuka voisi kertoa, millainen kate tuossa on aikoinaan ollut? Katteen kiinnittimet ovat jäljellä laidoilla ja tuulilasin yläkehikossa. Vasemmalla (ja oikealla) sivulla on etureunassa nivelkiinnike. Varmaan siinä on ollut joku putkikehikko, joka on korottanut katteen etuosaa ajamista varten. Millainen kate on ollut takaosasta?
Mitä värejä katteessa on ollut?

Millaiset etuistuimet ovat olleet? Nythän ne ovat eriparia kuin ennenvanhaan kirjaston yleisönosastolla.

Tietääkö tai muistaako joku paatin. Venettä on valmistettu Suomessa Kokkolassa. Arvokilpi on näkyvillä veneessä. Haluaisin saada veneen alkuperäiseen kuntoonsa.
Minusta vene on kaunislinjainen, väritys on hyvä.

Aiempi omistaja on pitänyt hyvin venettään.

file:///C:/Documents and Settings/Pentti/Omat tiedostot/Monark 440.htm

3

811

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Monarkkimies.....
      • Hienon projektin olet hankkinut, oikein hyväkuntoinen ja palkitseva projekti. Koitappa Guuglettaa: www.juvekim.fi. Se on aktikvariaattiliike joka myy vanhoja venemyyntiesitteitä. Niillä oli yksi esite Monark veneet (eril.) mm 440 oli mainittu.
        Hinta 7€.
        Jos tuolta ei löydy kuvaa katteesta joudut teetättämään, mikäli tuulilasin kanssa tulee ongelmia sen pystyy hiomaan uudenveroiseksi.


    • Anonyymi

      Moi, miten projekti eteni?. Minulla ilmeisesti samanlainen projekti alkuvaiheessa, penkit ja kuomu hävinnyt, muuten yllättävän kovakuntoinen. Tarkoitus lähelle alkuperäistää vene.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on kaivattusi

      Nimi väärinpäin🤔🙃
      Ikävä
      91
      1272
    2. Mitkä on kaivattusi

      Nimen kolme ensimmäistä kirjainta Mar....
      Ikävä
      76
      1035
    3. Minkä ikäinen on kaivattusi

      ja sinä? Vai tiedätkö hänen ikää?
      Ikävä
      46
      737
    4. Ei kai nyt kukaan oikeasti kuvittele, että hallitus eroaisi Garden Helsingin takia?

      Ongelmanahan tässä kuitenkin on se, että mitään tavallisuudesta poikkeavaa ei ole tapahtunut. Joten mikä se eroperuste
      Maailman menoa
      153
      684
    5. Milloin olette

      Nähneet viimeksi kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      646
    6. Muiden vaikutus

      Oletko antanut muiden vaikuttaa mielipiteisiisi, tunteisiini tai valintoihisi suhteessa kaivattuusi?
      Ikävä
      83
      633
    7. Vähän hirvittää

      Että pystynkö täyttämään odotuksesi… jos oikeasti tutustutaan.
      Ikävä
      36
      620
    8. Me (n & m)

      Toisillemme erityiset, vaikka emme ole toistemme elämässä kuin lyhyinä, ohikiitävinä hetkinä. Uskon, että koet samoin. T
      Ikävä
      14
      569
    9. Ihanimmat palstalaiset

      kautta aikojen äänestys!
      Sinkut
      77
      556
    10. No tavallaan seuraava kohtaaminen on käänteentekevä

      Koska sanon sulle että rakastan sua. On aika. Pösilö.
      Ikävä
      29
      554
    Aihe