Taidekouluun -_-'

Sollidar

Kun opinto-ohjaaja ehdottaa minulle lukion jälkeen taidekoulua, onko se otettava loukkauksena vai kohteliaisuutena?

Olen pärjännyt lukiossa hyvin ja haluaisin todella tähdätä johonkin laadukkaampaan koulutukseen, kuin minkä voin mistään taidekoulusta itselleni hankkia.

Olin pahoillani, kun hän sanoi, että se voisi olla minulle hyvä vaihtoehto. Mielsin sen vähän niin kuin, että minulla ei olisi potentiaalia mihinkään muuhun.

Luulin, että taidekoulut on tarkoitettu taiteellisille ja luoville ihmisille, joilla ei (välttämättä) ole mitään muuta annettavaa.

Eikai kukaan fiksu ihminen, jolla on älyä ja potentiaalia kouluttautua paremmin, mene taidekouluun?

4

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kellonaika

      Juu ei kannata.

      Joihin taidekouluihin on Suomessa vaikeampi (sisäänpääsyprosentti) päästä kun lääkikseen. Eli on aika epätoidennäköistä, että pääsisit.

      Mene vaan sinne kauppikseen, niin saat semihyvän elämän.

      • Juu, kauppakoulu...

        ...on ihan hyvä vaihtoehto. Taideoppilaitokset ovat ehkä liian vaativia sellaiselle joka ei haluakaan paneutua genreen. Lisäksi pitäisi olla yhteistyökykyä koulussa kaikkien kanssa. Esimerkiksi itsensä yberlahjakkaaksi ylentäneet yleensä eivät suostu minkäänlaiseen ryhmätyöskentelyyn jossa tulisi mahdollisesti hänen heikkoudet esille. Yleensäkin ryhmätyöskentelyt ovat sellaiselle kauhistus.

        Kauppakoulusta sinunlaisellasi olisi ihan hyvä aloittaa. Vaikkakin uskoisin että pärjäisit taidekouluissakin. Kyllä siinäkin piisaa vaativuutta usko pois! :)


      • Viisas vanhus
        Juu, kauppakoulu... kirjoitti:

        ...on ihan hyvä vaihtoehto. Taideoppilaitokset ovat ehkä liian vaativia sellaiselle joka ei haluakaan paneutua genreen. Lisäksi pitäisi olla yhteistyökykyä koulussa kaikkien kanssa. Esimerkiksi itsensä yberlahjakkaaksi ylentäneet yleensä eivät suostu minkäänlaiseen ryhmätyöskentelyyn jossa tulisi mahdollisesti hänen heikkoudet esille. Yleensäkin ryhmätyöskentelyt ovat sellaiselle kauhistus.

        Kauppakoulusta sinunlaisellasi olisi ihan hyvä aloittaa. Vaikkakin uskoisin että pärjäisit taidekouluissakin. Kyllä siinäkin piisaa vaativuutta usko pois! :)

        Nuo koulussa saadut neuvot ja kehoitukset ovat nyt sitä ja tätä. Sukulaispoika oli tosi kiinnostunut historiasta, yhteiskunnasta ja kaikesta siihen liittyvästä. Onneton meni juttelemaan opon kanssa, joka sanoi, että sinun kannattaisi hakeutua lukemaan lakia.

        Niinpä hän yritti. Sanoimme hänelle, että kun sinulla on kuitenkin niin vahva tuo yhden sektorin osaaminen, niin mene nyt kuitenkin sinnekin sen enempää lukematta yrittämään. Hän kuitenkin sanoi, että pänttää nyt lakia, siihen menee kaikki aika. Eikä päässyt läpi. Ei ensimmäisellä eikä toisella kerralla, vasta sitten uskoi, että juristiksi ei hänestä ole.

        Mutta vieläkään ei uskonut, vaan pyrki ja haki valtiotieteelliseen, ja pääsi. Muutaman vuoden rillustelun jälkeen loppuivat kaikki opinnot, kun ei kiinnostanut niin ei kiinnostanut. Kyllä opintoihin pitää mennä todellisten omien halujen ja toiveiden mukaan eikä ulkopuolisten neuvojen. Unohda taidekoulutus ammattiin johtavana, mutta ota siitä elinikäinen harrastus. Silläkin tavalla voit päästä vaikka mihin osaamisessasi ja taidoissasi, ja sinulla olisi harrastus, jossa pääsee irti kaikesta arjesta silloin kun tahtoo.


    • kellonaika

      Edellinen vastaaja kirjotti todella hyvin. Valitse ala joka sinua kiinnostaa, se pitää motivaatiota yllä. On totta, että taidelala on epävarma ala joten jos haaveilet esim. omakotitalosta, niin kannattaa valita ala jossa on palkka, joka sen mahdollistaa.

      Jos taidealasta ei ole kiinnostunut, niin unohda se. Harrastuksena taide on kiva, siitä puuttuu silloin suorituspaineet ja luomaan miten mielit. Ammattina se on vaativa, kysyy pitkää pinnaa, paineensietokykyä ja epävarmuuden kestämistä.
      Sen lisäksi sinun pitää pystyä hyvin perustelemaan teokset, joiden aihe pitää mielellään olla kulloisenkin maailmantilanteen mukainen, esim. poliittinen jotta se edes kiinnostaisi ketään. Eikä rahaa tule. Joten ei varmaan kuullosta mukavalta jos aihe ei todella kiinnosta?

      Onnea valitsemallesi tiellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      17
      11123
    2. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      80
      10241
    3. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      49
      4304
    4. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      24
      4007
    5. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      10
      3988
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      35
      3786
    7. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      57
      3679
    8. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      41
      3523
    9. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      53
      3213
    10. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      2935
    Aihe