Gerbiili v.s Hamsteri

G-v.s-H

Teen tässä pientä kyselyä siitä, että kumpi on mukavampi lemmikki gerbiili vai hamsteri. Muista perustella vastauksesi!

2

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ne Gerbiilit on hiukan hiljaisempia yöllä. Rotujakin toki on kaiken kattavasti molempia merkkejä. Itellä ollu molempia... Ne aavikkorotat. on tosi viisaita.

    • GerbilRockFOREVER

      GerbiiliT!

      Huomioi että gerbsuja pitää olla vähintään kaksi samaa sukupuolta edustavaa yksilöä. Gerbiilit ovat seurallisempia, pitäikäisempiä ja vielä helppohoitoisia. Itselläni on 20vuoden kokemus kyseisestä pieneläimestä. Gerbiilejä on erivärisiä, erirotuisia ja eriluonteisia! Mutta kaikki gerbiilit joita itse olen käsitellyt ovat olleen rauhallisia ja kilttejä. Gerbiilit eivät ole ''yöeläimiä'' joten sinun olisi hyvä käsitellä/leikittää niitä päivisin, gerbiilien rytmi on tälläinen suurinpiirtein: nukkuu 2tuntia, sitten hereillä 4tuntia. Gerbiilit eivät myöskään melua öisin koska usein nukkuvat pimeässä, koska niiden ''yönäkö'' on erittäin heikko.

      Kumpa päätyisit fiksumpaan valintaan :) (ei hamsuihmisille pahalla)!

      PS: Usein kun käsittelen hamstereita ne purevat. Hamsterit mielestänisairastuvatkin helpommin.

      (Olin viikko sitten hoitamassa kotihoidolla ystäväni hamsteria jonka patti/kasvain oli ''räjähtänyt'' ja koko hamsteri ja terra oli ollut veressä sain hamsterin putsattua ja ''desinfoitua'' haavan. Patti oli siis ollut jo kauan toisen etujalan kainalossa (semmone vaaleenpunane karvaton (aikuisen pikkurillin kokoinen patti).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      92
      3483
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      56
      2468
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      14
      2374
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      63
      2244
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      16
      2118
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      77
      1091
    7. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      567
      1077
    8. Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko

      Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K
      Luterilaisuus
      400
      995
    9. Uskon todistus

      Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik
      Kaste
      261
      986
    10. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      142
      939
    Aihe