Olen jo pitempää ihmetellyt sellaisia tähden näköisiä valoja jotka vilkkuvat taivaalla. Eihän nprmaali tähti vilku noin. Välillä vaihtaa väriäkin! Olen ajatellut että ehkä ne on ufojen suunnistus valoja tai jotain kun avaruudessahan on aika pimeä yöllä.Otin valokuviakin niistä mutta eivät näy kuvissa. Turha kieltää etteikö jotain outoa ole tapahtumassa!
Oudot "tähdet"
13
304
Vastaukset
Ikinä kuullut varsinkin planeetoista?
Vilkkuvat ja vaihtavat väriä kun niiden valo kulkee ilmakehän läpi- yöllä kuljin jtn
Nutta eihän ne planeetat ole avaruudessa asti vaan lähempänä! Kyllä minä planeetat erotan nehän on niinkuin tähtiä mutta nämä jotka näin niin vilkkui aivankuin merkkivalot!
- öhgujyhp
yöllä kuljin jtn kirjoitti:
Nutta eihän ne planeetat ole avaruudessa asti vaan lähempänä! Kyllä minä planeetat erotan nehän on niinkuin tähtiä mutta nämä jotka näin niin vilkkui aivankuin merkkivalot!
Jaa että ei ole planeetat avaruudessa asti? Miten lähellä niiden luulisit olevan?
Itse asiassa tähden kohdalla välkkyminen näkyy paremmin. Tähtien valo tulee täältä katsoen pistemäisestä kohteesta, kun taas planeetoilla on jo aavistuksen verran havaittavaa pinta-alaa. Tähtien välkkyminen näkyy paremmin lähellä horisonttia, jossa valo joutuu läpäisemään paksumman ilmapatjan ja vielä loivassa kulmassa taitekertoimen muutoksiin nähden. Tällöin pienet muutokset ilmakehän taitekertoimessa saavat valon "välkkymään". Radiotekniikassa nopea häipyminen johtuu samasta ilmiöstä.
- 20+10
Me nyt vain katselemme täältä tähtiä maapallon pinnalta väreilevän ilmakehän läpi, joka aiheuttaa jos jonkinmoista vääristymää, vilkkumista ja jopa tuota värin vaihtelua.
- hämmästynyt kulk
No ei voi olla sittenhän katulamppujenkin pitäisi välkkyä! Onhan nekin ilmassa.
- Välkky??
hämmästynyt kulk kirjoitti:
No ei voi olla sittenhän katulamppujenkin pitäisi välkkyä! Onhan nekin ilmassa.
Oliko tuo vitsi?
Jos pääset katsomaan katulamppua edes parinkymmenen kilometrin ilmapatjan läpi, niin eiköhän jo välky.
- jip
ootko koskaan kuullut satelliiteista?
- hsuuyt
Sirius välkkyy.
- välkyttelijä
ootte aika välkkyjä koko sakki
- tavallista
Länsitaivaalla on Venus ja Jupiter, jotka näkyvät illasta nyt isoina ja välkkyvinä. Olleet jo niin tähän aikaan vuodesta aika pitkään. Pakkasella näkyy "väriä vaihtavana ja vilkkuvana".
- tosi välkkyä!
Vai niin?? Ei avaruudessa ole pimeä "yöllä".
- öö
lentokoneita?
Niin kauan kuin tällaiset kulkevat suoraviivaisesti, todennäköisyys että näin jotain mitä ei pystytä selittämään on pieni. Jos valot alkavat mutkitella, tekevät jyrkkiä käännöksiä yms. niin sitten alkaa olla sellaista taivaalla jolle ei selityksiä ihanhelposti löydy. Tietysti jos sattuu kaksi satelliitti toinen vasemmalta ja toinen oikealta ja siirryt havinnoimaan toista näiden kohdattua ja et kiinnitä enää huomiota siihen ensimmäisen niin voi löytyä "mutkittelu" selitys. Lentokoneessa on kolmen värisiä valoja ja joskus jotain muodostelmalentovaloja jotka poikkeavat näistä niihin vaadituista. Maan varjossa on pimeää ei avaruudessa ainakaan aurinkokunnassa, jos ei olla jonkin kappaleen varjossa.
Matti
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1621394
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä40985Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38715- 14630
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28622- 36616
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver20592Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30577Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17553