Töitä Sharm el Sheikistä

Mimosa74

Kertokaa hyvät ihmiset mistä kannatais alottaa työnhaku? En ole nirso töiden suhteen. Olen päättänyt pitää vuoden sapattivapaata Suomesta ja olen tykästynyt Egyptiin. Egypti on tullut tutuksi vuosien varrella ja tulin vasta takaisin kuukauden mittaiselta Kairon reissulta.
Olen lähettänyt maileja paikallisiin työnvälitys toimistoihin ja odottelen vastauksia niistä mutta onko muita reittejä työnhakuun?
Odotan asiallisia vastauksia.

3

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fjdkösa

      En tiedä, että onko tilanne muuttunut, mutta viime elokuussa Egyptin suurlähetystö sanoi, että ulkomaalaisille ei enää myönnetä työviisumeita, koska työpaikat halutaan egyptiläisille.

    • Maragha

      Ei muuta kuin paikan päälle ja töitä kattelemaan! Monet hotellit hakee Guest Relationeja tai vastaanottovirkailijoita, palkka n. 300euroa kuussa. Monesti asuminen ja ruokailut firman piikkiin. Tollakin rahalla pärjää ookoosti Hurkkiksessa! Jonkun verran on myös kiinteistövälittäjän hommaa.

      Parasta ois hakea suomalaiselle matkanjärjeställe. Palkka vähän parempi, n. 600 kuussa, asumisen, puhelimet ym maksaa firma.

      Palkkataso on aina maks 600 e, täytyy olla superonnekas jos saa enemmän.

    • 3+9

      Tosiaankin työlupia (400€) ei enää myönnetä ja entisiäkin häädetään pois maasta.
      Työlupia tarkastetaan ihan työkohteissa 30 poliisin voimin ja passeja takavarikoidaan, ellei työlupaa löydy.
      Ne vähät turismin työpaikat halutaan egyptiläisille, joita niin paljon työttöminä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5163
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4575
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3447
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe