Töitä Sharm el Sheikistä

Mimosa74

Kertokaa hyvät ihmiset mistä kannatais alottaa työnhaku? En ole nirso töiden suhteen. Olen päättänyt pitää vuoden sapattivapaata Suomesta ja olen tykästynyt Egyptiin. Egypti on tullut tutuksi vuosien varrella ja tulin vasta takaisin kuukauden mittaiselta Kairon reissulta.
Olen lähettänyt maileja paikallisiin työnvälitys toimistoihin ja odottelen vastauksia niistä mutta onko muita reittejä työnhakuun?
Odotan asiallisia vastauksia.

3

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fjdkösa

      En tiedä, että onko tilanne muuttunut, mutta viime elokuussa Egyptin suurlähetystö sanoi, että ulkomaalaisille ei enää myönnetä työviisumeita, koska työpaikat halutaan egyptiläisille.

    • Maragha

      Ei muuta kuin paikan päälle ja töitä kattelemaan! Monet hotellit hakee Guest Relationeja tai vastaanottovirkailijoita, palkka n. 300euroa kuussa. Monesti asuminen ja ruokailut firman piikkiin. Tollakin rahalla pärjää ookoosti Hurkkiksessa! Jonkun verran on myös kiinteistövälittäjän hommaa.

      Parasta ois hakea suomalaiselle matkanjärjeställe. Palkka vähän parempi, n. 600 kuussa, asumisen, puhelimet ym maksaa firma.

      Palkkataso on aina maks 600 e, täytyy olla superonnekas jos saa enemmän.

    • 3+9

      Tosiaankin työlupia (400€) ei enää myönnetä ja entisiäkin häädetään pois maasta.
      Työlupia tarkastetaan ihan työkohteissa 30 poliisin voimin ja passeja takavarikoidaan, ellei työlupaa löydy.
      Ne vähät turismin työpaikat halutaan egyptiläisille, joita niin paljon työttöminä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      924
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe