Tominanöhjauksenhäriö.

Reesusjeesus

Kävin tässä hiljattain neuropsykologilla. Parin tunnin keskustelun ja muutamien testien jälkeen neurotäti kertoi testien lopputuloksen. Minullla on toiminnanohjauksellinen häiriö. Ei se nyt hirveä yllätys ollut. Pienen ikäni ( olen 40 )
olen huomannut ettei minulla ole ihan kaikki inkkarit kanootissa täysillä mukana. Kävelin vastaanotolta tuttussa aivojen sisäisessä sumussa ja huomasin etten tullut kysyneeksi mikä tai mitä on toiminnanohjauksen häiriö.

Liittyykö tämä toiminnanohjauksen härö jotenkin ADHD:n. Palstaa selaillessani huomaan, että monet ADHD:hen liitetyt oireet ovat itselleni arikipäivää. Varsinkin tehtävien aloittaminen ja loppuun saattaminen, keskittymiseen, muistamiseen liittyvät ongelmat ovat erityisen tuttuja.

Neurotäti ehdotteli, että saattaisin hyötyä neurologisesta kuntoutuksesta. Mitä se sitten lieneekään. Itse ajattelin, että pääsisin aivojeni herraksi palstallakin useaan otteeseen mainutuilla lääkehoidoilla. Onko niistä apua toiminnanohjaukseen liittyvissä ongelmissa mitään apua, vai hyödynkö enemmän terapiamuotoisesta kuntoutuksesta.

Kolmas mahdollisuus on tietenkin vain hyväksyä faktat. Satuin saamaan maanantaimallin aivot ja niiden kanssa on opittava elämään. Ongelma on vain siinä, että näiden ikuisuus ongelmien kanssa painiminen alkaa olla aika väsyttävää.

Eli se kysymys muistaakseni oli, onko toiminnanohjauksen vaikeudet synonyymi ADHD:lle vai onko kyseessä eri neurologinen ongelma. Voiko kyseistä ongelmaa hoitaa lääkkeillä.

7

764

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sohvapsykologi

      Ei noilla tiedoilla voi sanoa mistään mitään. Toiminnanohjauksellisia häiriöitä on montaa sorttia ja vakavuusastetta myös. Jotenkin kuulostaa ihan nettitestitasoiselta (vaikka onhan niitäkin hyviä).

    • pekkakivi

      Kait toiminnanohjauksen ongelmia voi olla muissakin neurologisissa häikissä esim. adhd:n lisäksi autismin kirjon häikissä. Neuropsykologit eivät varmaan tee diagnooseja vaan se homma kuuluu lekureille. Mene neuropsykan lausunnon kanssa neurologin tai neuropsykiatrisiin oireyhtymiin perehtyneelle psykiatrille, niin voit saada täsmennystä ja mahdollisen jonkun (alustavan) diagnoosin. Ja ehkä lääkityksenkin.

      Mä olen itse ADHD diagnoosin saanut ja etenkin toiminnanohjauksen ongelmista kärsivä yksilö. Esim. tuolta http://peda.net/veraja/vep/tietoveraja/ongelmia_kasvussa_ja_kehityksessa/tarkkaavaisuus_ja_oppiminen/tarkkaavaisuuteen_liittyvia_kasitteita/toiminnanohjaus

      voit katsoa toiminnanohjauksen määrittelyn ja sen ongelmien kuvauksen.

      Mä olen saanut apua stimulanteista. On käsittämätön tunne kun homma jota saattanut viikkokausia siirtää, onnistuu hetkessä yhden pillerin ottamisen jälkeen.

    • pekkakivi

      Niin joo, miksi alunperin menit neuropsykologin tutkimukseen?

      • Reesusjeesus

        "Niin joo, miksi alunperin menit neuropsykologin tutkimukseen?"

        Neuropsykologille menin osana laajempaa lääkarintarkastusta jonka tarkoituksena oli kartoittaa mahdollisuuksiani uudelleenkoulutukseen. Kuten tuossa alustuksessa mainitsin olen, pitkään " käsrsinyt " epämääräisistä ongelmista joista keskustelin aluksi psykologin ja hänen suosituksestaan myöhemmin neuropsykologin kanssa.

        " On käsittämätön tunne kun homma jota saattanut viikkokausia siirtää, onnistuu hetkessä yhden pillerin ottamisen jälkeen."

        Hiukan skeptisesti suhtaudun aivokemian sorkkimiseen lääkkeillä. Joskus tuntuu siltä että pelkkä kofeiini saa pääni toimimaan miten sattuu. Toisaalta, häviänkö mitään jos päädyn kokeilemaan stimulantteja. Ei tämä nytkään mitenkää herkkua ole.


    • pekkakivi

      Minä en ole mitenkään innoissani stimulanttien syömisestä, kun mietityttää aikaansaako ne jotain tuhoa. Toisaalta, mitäs tuolla on tuhotttavaa? ;) No joo. Sanoin etttä kyllä mulla elämänlaatu on jonkin verran parantunut stimulanttien aloittamisen jälkeen, joten jos sinusta siltä tuntuu ja siihen saat mahdollisuuden, niin kannattaa kokeilla.

    • Reesusjeesus

      Aika jänskää miten eri tavalla lääkärit suhtautuvat ADHD:hen. Kun " hoitava" lääkäri, siis perus sellainen, lukaisi neuropsykologin arvion läpi, hän vähätteli koko ongelmaani ja sanoi toiminnanohjaukseen liittyvien vaikeuksien olevan vain ominaisuus. Ominaisuus, kyllä, mutta arkea haittaava ja kiusallinen. Sellainen aivojen peräpukama jonka aiheuttamaan kutinaan törmää jatkuvasti. Sillä erolla, että peräpukamat on sairaus ja siihen on olemassa hoito.

      En tiedä, jaksanko, viitsinkö enää alkaa tivata jatkotutkimuksia. Olisin kyllä voinut jotain stimulanttia kokeilla, mutta enpä taida kehdata enää alkaa niitä ainakaan tältä viimeisimmältä lääkäriltä kyselemään. Vastauksen tietää etukäteen.

      Hiukan olen pettynyt tähän kaikkitietävien lääkärien mafiaan, jotka leimaavat asenteellaan oikeasti ( minua enemmän ) apua tarvitsevat luulosairaiksi. Jos lääkärin nuivan asenteen takana oli stimulanttien todistettavasti haitalliset sivuvaikutukset tai lääkeriippuvuuden pelko, saattaisin hyväksyä asian. Mutta jos oikein olen ymmärtänyt, ei kait kokeilusta voi olla seurauksena mitään pysyvää haittaa. Ne joko tehoavat tai ovat hyödyttömiä.

      Lukemani perusteella tässä maassa on sairauksia joita ylihoidetaan lääkkeillä ( verenpaine) ja toisaalta on olemassa joukko ali diaknisoituja ( ADHD, masennus jne. ) Systeemi edellyttää potilaalta erinomaista toimintakykyä ja oma-aloitteisuutta jotta pääsisi sellaiseen hoitoon joka häntä parhaiten palvelisi. Sitä ei välttämättä sairaalta löydy.

      Kirjoitan lisää jos hommassa tapahtuu jokin käänne.

    • antigeeni

      Heh, Reesusjeesus tuo "aivojen peräpukama" oli kyllä päivän paras ilmaisu! Todella tympeältä kuulostaa tuollainen lääkärin taholta tuleva vähättely, sillä niistä stimulanteista voisi oikeasti olla sulle hyötyä. Tai sitten ei. Mutta eipä tuota tiedä ainakaan ennen kuin on kokeillut. Minun ongelmiin on ollut jossain määrin apua. Mutta mulla ei ole ihan "aivojen peräpukamista" kyse, vaan vähän vähäisempää kutinaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1907
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1310
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      101
      1057
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      918
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      904
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      761
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      652
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      69
      522
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      13
      518
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      501
    Aihe