Onko koirallanne esiintynyt virtsankarkailua kohdun poiston jälkeen. Tiistaina leikattiin parivuotiselta tipsulta kohtu. Tänään pissi alleen ei edes pyrkinyt ulos, oli tod. nolona.
Aiemmella koiralla en muista tälläistä ongelmaa olleen leikkauksen jälkeen. Eikä ell:n kanssa ollut tästä puhetta.
Jos toistuu vien kyllä herkästi kokeisiin että onko tulehdus, toisaalta sai leikkauksen jälkeen antibiottipiikin.
Kertoisitteko kokemuksenne, kiitos.
virtsankarkailu kohdun poiston jälkeen
9
5644
Vastaukset
- antib.kuuri
Virtsankarkailu ei kuulu asiaan. Vie el.lekurille josko kys. on tulehdus. Pelkkä antib.piikki ei välttämättä riitä-tarvitaan kuuria suun kautta.
- hipppheii
Meidän koiralta poistettiin kohtu ja munasarjat tällä viikolla. Ei ole pissinyt alleen, on muutenkin todella virkeä. Pitää yrittää pitää koira aisoissa ja estää sen riehakas leikkiminen.
- ''''''''''''''''''''
Voi olla tulehduskin, mutta valitettavasti jotkut leikatut nartut ei leikkauksen jälkeen pysty pidättämään. Yksi sellainen minulla on ollut, nykyinen leikattu on lähinnä varustettu hyvällä "seurapiirirakolla".
- nitukka
Alottajan koirallakin oli ihana "seurapiirirakko":)
Nyt tuo karkailu on vähentynyt. Eli sisällä pystyy pidättämään, mutta ulkona käydessä pissaa jokakerta. Eli enne vain aamuin ja illoin pissasi;)
Luulen että leikkauksesta johtuvaa kuitenkin on. Ja parempaan päin mennään.
Kiitos kaikille vastanneille.
- Kakki ok.
Tuohon pissankarkailuun on saatavissa lääke. Voi toki olla että on ohimenevä ilmiö.
Näin toivotaan ainakin. Eikö? - ............
Meillä ainakin eläinlääkäri varoitti, että kohdun ja munasarjojen poiston jälkeen voipi tulla virtsankarkailua. Varoitti siis samalla lailla kuten lihomistaipumuksestakin. Meillä siis poistettiin kohtu suht iäkkäältä nartulta märkäkohdun vuoksi. Virtsankarkailua ei ollut kuin ihan alkuun, laitoin sen lähinnä kipulääkityksen ja huonon kunnon piikkiin silloin,Kun oli todella sairas alkuun, ja jouduttiin vielä avaamaan uudestaankin, ja päälle iski vielä vltava valeraskaus, joka jouduttiin hoitamaan hormoneilla. SEn verran on itsekkin tullut noita alavatsanleikkauksia koettua, että muistan sen, miten rakon venyminen silloin aiheutti valtavaa kipua, joten tiuhaan sai käydä kyllä vessassa. Koiralla varmaan saattoi olla hyvinkin samantyyppinen tila, eli tiuhaan piti päästä asioilleen, tai muuten se sitten vain pissasi alleen.
TUolle virtsausongelmalle ei siis tehty meillä mitään, siivottiin ja pyykättiin petiään. Tahallaan se ei sitä tehnyt, joten hoideltiin ongelmaa hiljaa niin kauan kuin sitä esiintyi. Ja jäi kyllä varmaan muutamassa viikossa pois kokonaan, ja päästiin palaamaan ihan normaaliin arkeen ja ulkoilurytmiin. Rakon tyhjenemistä saattoi vaikeuttaa myöskin lääkkeiden aiheuttama ummetus, eli alkuun jouduimme antamaan laksatiiviä, koska liikunta jäi pois ja kipulääkkeen vaikutus siihen päälle. Ja se, että kakkaaminen oli pitkään kivuliasta muutenkin haavojen vuoksi. Eli siis Ensin tehtiin hätäleikkaus, ja jossakin vaiheessa ompeleet pettivät siellä sisällä, haava tyräytyi, ja jouduttiin avaamaan uudestaan heti kun alkoi muuten kivut helpottamaan. Meillä meni siis pitemmän kaavan kautta homma muutenkin, joten pissahomma oli muheista pienimpiä silloin.
Nyt kun on aikaa kulunut pari vuotta, ei ole minkäänlaista pissaongelmaa esiintynyt enää aikoihin. - Marke ja elli
Hei! Mulla on kuusivuotias narttu kohdunpoiston jälkeen pissaa lirahti aina kun lähti nukkumasta ja nyt muulloinki annan propalin lääkettä tätä on jatkunut vuoden vanhasta joten viisi vuotta. Välillä ei tipu juuri ollenkaan joskus joka päivä ja olen ajatellut että johtuu jos ulkona saa kylmää. En tiedä loukkaako koiraa jos pitää vaippoja sisällä?
- ...?
Mulla on leikatuilla nartuilla esiintynyt hyvin satunnaista virtsankarkailua.
Ei mitenkään jatkuvana, mutta aina joskus, ja aina koiran nukkuessa. - Kausittaista vaan
Sama täälläkin leikatulla mutta ainoastaan ajoittain. Pääsee pitkille lenkeille 3x päivässä niin on kuivat lattiat :)
Kivempi ja mukavempi arki kun ei tarvitse kuukautisia murehtia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1482814Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3632017- 401757
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii351678Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua311393Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941213- 541173
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327949Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110938Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53782