Mites tuo nyt menee? Galaxy minin ostotilanteessa piti vaihtaa liittymätyyppiä. Lapselle kun kännykkää ostin, en halua siihen mitään nettiyhteyksiä. Olisiko pitänyt sanoa myyjälle että estää netin puhelimesta? Muistelen että joitakin vuosia sitten netin käyttämisestä ilman pakettidataa tuli ihan hirveitä puhelinlaskuja.
netti auki uudessa minissä, mitä ihmettä?!
17
192
Vastaukset
- 9
Miten se Galaxy mini liittyy lapsesi kännykkään?
- Kalakkuna
Juu, mahdollista on että mini käyttää verkkoa, laita ne käsin heti pois päältä.
Omasta otin myös pois netin.
http://www.samsung.com/fi/consumer/mobile/mobilephones/mobilephones/GT-S5570CWANEE-support - justwondering
Hyvä luoja eikö teilllä ole varaa 4,90 € /kk maksaa kiinteästä datasta kun on varaa kerran ostaa älypuhelin. Sitten lapsi ihmettelee että mitä tällä tekee kun ei voi ladata mitään....
- W lan
Voi sentään. Ainahan netti on auki älypuhelimessa. Netti asentuu automaattisesti operaattorin asetuksiin, kun laitat kortin sisälle., etkö muka tätä tiennyt? Netti pitää poistaa käsin asetuksista, jos sitä ei halua. Mitä varten ostat kalliin älypuhelimen lapselle, jos siinä ei voi nettiä käyttää? Osta halpa peruspuhelin, jos sulla ei ole varaa kalliin älypuhelimen oston jälkeen ostaa siihen jotain halpaa nettipakettia. Eikös netti ole olennainen osa älypuhelinta? Mitä tekee älypuhelimella ilman nettiä? No, voithan tietysti ladata wlanin yli, jos sulla on ollut varaa hankkia sellainen kotiisi. ;)
Älypuhelimeen joko otetaan datapaketti tai sitten saadaan 500 euron lasku, itketään ja otetaan datapaketti. Toki datan voi estää operaattorin puolelta, jos sitä ei halua, mutta miksi ylipäätään ottaa älypuhelinta, jos ei käytä dataa?
Pakettidata on se yhteys, jolla nettiä käytetään. Datapaketti (esim 3G tai GPRS) on hinnoittelumalli, jossa pakettidatasta otetaan kiinteä hinta.- Kalakkuna
Tai ottamalla heti asetuksista verkon pois, ei ne itsestään napsu päälle mutta alussa uusissa puhelimissa ne on päällä oletuksena.
Tosi on tosin että halvalla saa nykyään netin puhelimeen ja siitä on monia hyötyjä esim. sähköposti ja pikaviestimet ja kuvapuhelut jolloin säästää jopa puhelinlaskuissa kun ei tartte tekstiviestejä ja puheluita normityyliin soitella. Kalakkuna kirjoitti:
Tai ottamalla heti asetuksista verkon pois, ei ne itsestään napsu päälle mutta alussa uusissa puhelimissa ne on päällä oletuksena.
Tosi on tosin että halvalla saa nykyään netin puhelimeen ja siitä on monia hyötyjä esim. sähköposti ja pikaviestimet ja kuvapuhelut jolloin säästää jopa puhelinlaskuissa kun ei tartte tekstiviestejä ja puheluita normityyliin soitella.Ei ei ei. Nämä asiat hoidetaan EHDOTTOMASTI operaattorin puolelta.
- Kalakkuna
okaro kirjoitti:
Ei ei ei. Nämä asiat hoidetaan EHDOTTOMASTI operaattorin puolelta.
Toki tuo on varminta, onnistuupa se nykyään useimmiten ihan omin avuinkin omilla tunnuksilla liittymän sivuilla.
- Äly
Mitä varten ostat älypuhelimen jos...........?
http://www.nokia.co.il/PRODUCT_METADATA_0/Products/Phones/C-Series/C1-01/images/c1-01_dark_grey_front_604x604.png- kyrpiintynyt
justwondering8.4.2012 06:21
"Hyvä luoja eikö teilllä ole varaa 4,90 € /kk maksaa kiinteästä datasta kun on varaa kerran ostaa älypuhelin.......?
Ihme älykääpiöitä koko porukka.
Tuollakin Nokia C1 peruskapulalla pääsee nettiin.
Mutta miten nettiin pääsy estetään jos sinne nettiin
ei kertakaikkiaan ole mitään tarvetta maksullista dataa kuluttamaan ?
Jos nyt tuo alkuperäinen kysyjä kysyy ihan asiaa, niin
pitäkää aivottomat päänne kiinni jos ei ole mitään järjellistä
kerrottavaa. - eetttryr
kyrpiintynyt kirjoitti:
justwondering8.4.2012 06:21
"Hyvä luoja eikö teilllä ole varaa 4,90 € /kk maksaa kiinteästä datasta kun on varaa kerran ostaa älypuhelin.......?
Ihme älykääpiöitä koko porukka.
Tuollakin Nokia C1 peruskapulalla pääsee nettiin.
Mutta miten nettiin pääsy estetään jos sinne nettiin
ei kertakaikkiaan ole mitään tarvetta maksullista dataa kuluttamaan ?
Jos nyt tuo alkuperäinen kysyjä kysyy ihan asiaa, niin
pitäkää aivottomat päänne kiinni jos ei ole mitään järjellistä
kerrottavaa.Älypuhelimet on suunniteltu menemään nettiin eli estot eivät välttämättä takaa ettei kone mene nettiin ja siksi kannattaa ostaa datapaketti ettei tule kallista yllätystä.
- zx
kyrpiintynyt kirjoitti:
justwondering8.4.2012 06:21
"Hyvä luoja eikö teilllä ole varaa 4,90 € /kk maksaa kiinteästä datasta kun on varaa kerran ostaa älypuhelin.......?
Ihme älykääpiöitä koko porukka.
Tuollakin Nokia C1 peruskapulalla pääsee nettiin.
Mutta miten nettiin pääsy estetään jos sinne nettiin
ei kertakaikkiaan ole mitään tarvetta maksullista dataa kuluttamaan ?
Jos nyt tuo alkuperäinen kysyjä kysyy ihan asiaa, niin
pitäkää aivottomat päänne kiinni jos ei ole mitään järjellistä
kerrottavaa.Olemmeko ME älykääpiöitä, jos aloittaja ei itse osaa kytkeä nettiä pois päältä? Jos ostat puhelimen, saat puhelimen paketissa datavalmiudella varustettuna, sisätäen yleensä myös jonkinlaisen käyttöohjeen.
Jos aloittaja ei itse osaa käsitellä ostamaansa tuotetta, ei se ole operaattorin eikä meidän tänne kirjoittavien vika.
Oikein tekisi mieli kysyä, kenellä täällä on aivoton pää? :-(
- cvbrt5
Minä ostan ensiviikolla "älypuhelimen", ja vaadin myyjältä että ei mene nettiin ja tee laskua, saa oikein laittaa nimensä paperiin missä tuo luvataan. Mitään datapakettia en tarvitse enkä ota. Käytän puhelinta vain sähköpostin ja iltalehtien lukemiseen.
- 27
""Minä ostan ensiviikolla "älypuhelimen", ja vaadin myyjältä että ei mene nettiin ja tee laskua, saa oikein laittaa nimensä paperiin missä tuo luvataan. Mitään datapakettia en tarvitse enkä ota. Käytän puhelinta vain sähköpostin ja iltalehtien lukemiseen.""
Mistä meinaat ladata sen s-postin ja iltalehdet sinne puhelimeen?- Kalakkuna
Wlan ei maksa mitään puhelinlaskuissa, toki se maksaa nettilittymämaksun jos ei ilmais verkkoa ole.
- köhömm
Puhelimen asetuksista voi datayhteydet estää...ei luulisi olevan vaikeaa. Tosin jos se tulee lapselle sehän laittaa sen posi joko tahallaan tai vahingossa.
- .
Tuota, kuinkahan moni ihan oikeasti osaa käyttää edes tyydyttävästi uutta älypuhelintaan? Vaikka puhelimella olisikin älyä, ei se tarkoita sitä, että sitä käyttäjillä olisi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse764568Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093803Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1523546Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.442004Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1281078
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381014- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27862