pihassamme kymmeniä vuosia vanha lehtikuusi, jonka juuristo tosi pinnassa, nurmikon päällä. kuusi on vuosien saatossa kallistunut, on selkeästi vino. onko riski sen kaatumisesta kuinka suuri, onko se pakko kaadattaa ? jos on tapauskohtaista, miten asian selvitän, ettei se kaadu seuraavassa myrskyssä talomme päälle ? ei lahon merkkejä, on vehreä ja komea, mutta myrskysäällä vähän pelottaa.
lehtikuusen kaato, onko pakko ??
8
1239
Vastaukset
- Lehtikuussi
Lehtikuusi pysyy kyllä pystyssä hyvin, vaikka olisikin vino. Täälläpäin on avohakkuualue, johon on jätetty lehtikuuset pystyyn. Toiset ovat todella vinoja, mutta hyvin on pystyssä pysyneet kovissakin myrskyissä.
- Nurin vaan...
Puillakin on oma biologinen ikäsä. Pihassa ei kannata riskeerta, rakennukset ja ihmiset vaarassa. Pimentää, ilma ei kierrä pihassa - raeknnus ei tuuletu. Ukkonenkin voi osua vaikka minkälaiseen rehuun.
- prinzzezza
Nurin vaan... kirjoitti:
Puillakin on oma biologinen ikäsä. Pihassa ei kannata riskeerta, rakennukset ja ihmiset vaarassa. Pimentää, ilma ei kierrä pihassa - raeknnus ei tuuletu. Ukkonenkin voi osua vaikka minkälaiseen rehuun.
ei ole talon lähellä, vain kaatuessaan osuu taloon, se ei ole ongelma, vaan mikä on sen todellinen riski kaatua. nyt on 50/50 tilanne, kaataakko vai ei vastaustenne perusteella :) rakennus tuulettuu kyllä hyvin. koivut talon kyljessä kaadettiin heti muutettuamme..
- puuta heinää
Pitäis tietäää miksi puu on kallistunut. Kerroit että vuosien saatossa, eli kallistuminen ei ole tapahtunut lyhyessä ajassa, jolloin voisi epäillä juuristolle tapahtuneen jotain traagista. Onko puun juuristoalueella tehty kaivauksia, joka olisi voinut heikentää juuristoa? Minkälainen maaperä tontillanne on, löysässä hiekkamaassa tai kallion päällä kasvaessaan puu voi kasvaa juuristonsa kantokykyä suuremmaksi, silloin kaato on suositeltavaa. Voi myös olla että puu on vain jostain syystä kasvanut vinoon, tällöin kaato ei välttämättä ole ihan heti tarpeen. Pyydä paikanpäälle puuta katsomaan vaikka metsuri tai puutarhuri, tai joku muu, jolla on puista pitkän linjan kokemus.
Lohduksi voi sanoa, että lehtikuusi kasvaa nopeasti, saat siis muutamassa vuodessa jo uuden komean puun, jos nykyinen joudutaan kaatamaan. Kaada pois ja uusi tilalle
- fda4rghtfhsdd
Turvallisuus on tärkeämpi kuin "yksikään" puu. Kun kyseessä ei ole kuitenkaan mikään kansallisomaisuudeksi luokiteltava monisataavuotinen jättiläispuu.
Tuolla hyviä kuvia muutamasta isommasta. :) http://www.varakonemies.fi/6 - pro-lehtikuusi
Kannattaisi arvioida ammattilaisella. Klapeiksi vaan jos on vaaraksi. Halvempaa kuin jos kaatuu myrskyssä. Puunkaatoa tekee ainakin:
http://pihkaiset.com/ - mäystin
kun katkaiset sen haluamaltasi korkeudelta ja karsit niin saat hienon hallittavissa olevat vihreän 'pylvään', itse olen pitänyt lehtikuuset 'villakoirina', eli leikkaan ne joka vuosi , ovat tuuheita pullukoita, voi leikata vaikka ihan rungoksi, uusi kasvu tulee ja sitten kun leikkaa joka kesä niin saa haluamansa näköisen.Joku nyt taas riemastuu sen leikkaamisesta mutta itse olen varsin tyytyväinen tulokseen.Käsittääkseni puusi on jo paksu, sitä paremman tuloksen saat, on jo valmiiksi näyttävä 'pohja' johon kasvataa 'villat' päälle.Muista korkeus, että pystyt vuosittain kasvun katkomaan ilman 'tikapuita .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017393
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?784903- 794799
- 1324218
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan82998- 522629
- 402531
- 462186
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102181Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211810