kissa levittää kakkansa!!

yökötys

Heippa! Omistan kolme kissaa. Nuorimmainen, leikattu poika 2 v. alkanut kesken kakkareissun tulemaan hiekkalaatikosta pois ja loput persiiseen jääneet kakat pyyhkii takalistostaan lattiaan /mattoon! Tätä on jatkunut nyt pari viikkoa. Kissalla on siis kiire hiekkalaatikosta pois joko syömään tai leikkimään yms..Voiko taustalla olla jokin sairaus vai mikä tälle muutenkin pölvästille kissalle on nyt tullut?!? Kissalla on muutenkin tapana häiritä toisten vessarauhaa ja kun aina kuulee jonkun olevan laatikolla juoksee vaanimaan..nyt sitten siis kesken kakkimisen saattaa juosta vauhdilla laatikosta riehumaan ja pyyhkii kakat pitkin kämppää..tää ei ole yhtään mukavaa kun meillä pieni vauva joka kohta alkaa varmaan konttailemaankin......

8

2485

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kinuskiii1

      Voi raukkaa. =( Onko sillä mitään "traumoja" kissanhiekkalaatikossa olemisesta?
      Nimittäin voin kertoa oman tarinani mun kissasta:

      Kissani kun käy kakkalla, se astui joka kerta sen omaan kakkaan, ja jouduin tietty pesee sen tassun joka kerta. Nykyään se käy kakkalla vaan jos kukaan ei ole kotona tai sitten se juoksee sieltä äkkiä sohvan alle piiloon. Tiedän, että se johtuu siitä, että se luulee joutuvansa aina pesulle, kun ei se raukka tajua, että haluan vaan sen parasta. :S

      Olisko kyse jostain sellasesta?

      Kaverini kissa on niin diiva, että inhoaa kissan vessaa, niin sen kissa juoksee aina äkkiä vauhdilla pois sieltä. Eli kokeile sitäkin, että heität aina kakat pois pönttöön tai pussiin, jos kissaa häiritsee se.
      Puu pohjainen (pelletti) kissan hiekka on myös hyvä vaihtoehto =)

    • yökötys

      Joo siis tuo meidän poikakissa inhoaa yli kaiken tuota "likaista" vessalaatikkoa (vaikka siis siivotaan joka päivä..), eikä koskaan ole edes oppinut peittämään kakkojaan. Tähän asti on tästä huolimatta tehnyt nätisti kakkansa sinne, paitsi nyt kahden viikon ajan aina välillä löytynyt milloin mistäkin herran kakkakikkareita ja välillä lattiassa kakka vana kun herra pyyhkinyt peppunsa lattiaan.. Ihmetyttää vaan tuo muuttunut käytös kun vessaan kyllä menee, muttei malta loppuun asti tarpeitaan sinne kuitenkaan tehdä..?!

    • victoria.l

      Hei, kirjoitit, että sinulla on kolme kissaa. Onko jokaisella kissalla oma hiekkalaatikko? Jos ei – ilmeisesti, se on syy miksi kissasi käyttäytyy noin. Se on todettu ja jokaisessa kissa kirjassa on mainittu että jokaisella kissalla pitää olla oma hiekkalaatikko, muuten kissa rupea hoitamaan tarpeet kuinka sattuu. Silla tavalla se osoittaa että se ei käyttänyt muiden kissojen käyttämää laatikkoa. T. victoria

    • Kattia kanssa

      Höpöhöpö joka kissalla oma laatikko. Tätä nyt jauhetaan jossain kissaoppaissa, minkä avulla en koskaan ole kissojani kasvattanut, vaan terveellä järjellä. Haluaisin kyllä nähdä kissankasvattajan jolla on jokaiselle pennulle oma laatikkonsa, eli olisi aina noin 10 laatikkoa kämpässä.
      Meillä on kahdella kissalla sama laatikko, ja hyvin ovat asioillaan käyneet. Kaverillani 3 kissaa, ja yksi iso laatikko. Ei laatikoiden määrällä ole mitään merkitystä, vaan sillä kuinka usein sen viitsii putsata. Se on järjetöntä, että määrällä yritetään korvata se puhtaus.

      Sanoit että putsaat laatikkoa usein, mutta putsaatko vai pesetkö oikein? Pesen laatikon 2-3 kertaa viikossa, samalla kun vaihdan kiteet.
      Oletko huomannut että kakassa olisi esimerkiksi paljon karvoja? Jos kissasta irtoaa hirveästi karvoja, voivat ne joskus aiheuttaa tällaista ongelmaa, että kakka jää roikkumaan karvoista takapäähän, niin epämiellyttävältä kuin se kuulostaakin. Joskus kissani oli niellyt hiukseni, josta sitten jäi kakkaa roikkumaan takapuoleen. Karvaongelmaan auttaa sitten taas kissan harjaus.

      Voi myös olla että kissalle tuo kakkaaminen aiheuttaa nyt jostain syystä kipua, syinä voi esimerkiksi olla anaalirauhasten tulehdus. Kannattaisi nyt tutkaista sitä kissan takapuolta ainakin ensiksi, ja harkita lääkäriinmenoa. Jos ulosteessa on yhtään verta, on myös syytä viedä se lääkäriin.

    • kissaomistaja

      Siis mun kissoilla on välillä tuota samaa vaivaa, ja se johtuu täysin siitä, että ovat vatsa kovalla ja se kakka jää sinne pyllyyn jotenkin kiinni/tarttuu karvoihin kun ei tule liukkaasti ulos, ja sitten yrittävät saada sen irtoamaan pyllystä laahaamalla peppuaan pitkin lattioita :D Eli suosittelisin jotain öljylisää tai vastaavaa, mikä vähän notkistais sitä kakkaa!

      Terv. 3 kissan omistaja

    • Mattopyykkiä

      Minulla oli sama ongelma kissani kanssa ja kyllä näyttää, että syy on tuo, minkä Kisaanomistaja tuossa kertoo, eli vatsa kovalla.

    • ongelmat laatikolla

      Minä paskon kissani kanssa samassa laatikossa ja ei ole pahaa tykännyt. Tosin se olen meistä minä joka pyyhkii persaustaan pitkin lattioita ja tiputtelee pieniä "lahjoja" pitkin huoneistoa.

    • öljy auttaa

      Kissalla on kova kakka ja kun ei kunnolla saa tehtyä niin pyyhkii lopun mattoon. Laita hiukan ruuan joukkoon parafiiniöljyä, puoliteelusikallistakin voi jo auttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      85
      3270
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      92
      1869
    3. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      87
      1703
    4. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      141
      1552
    5. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      65
      1458
    6. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      162
      1423
    7. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      94
      1345
    8. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      167
      1341
    9. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      100
      1284
    10. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      86
      1247
    Aihe