Esim henkilö joka on tässä elämässä käyttäynyt sinua kohtaan raukkamaisesti kaikin tavoin, vienyt ihmisarvon jne. On menossa samoihin taivaanjuhliin kuin minä tai joku muu hyljeksitty. Onko mahdollista että tämä kiusaaja istuu myös ikuisen elämän kanssani? Kun Jumala ei sinua kiusattua auttanut vain kiusaajia niin kuinka luulet saavasi apua ikuisessa elämässä. Katsooko Jumala edelleen läpi sormien näitä ihmisraatoja jotka tekevät toisen elämän helvetiksi jo nyt. Vai onko se kriteeri taivaaseen pääsyyn????
Onko se tavoiteltavissa oleva asia. Jos ei etsikko aikana osaa käyttäytyä inhimillisesti muita kunnioittaen niin kuinka sitten taivaassa.
Mitä käy viattomalle pienelle lapselle joka kuolee vaikka maanjäristyksessä ei ole ollu mahdollisuutta tai edes osaa pyytää ja rukoilla anteeksi syntejään. Esim. kun isä raiskasi. Kuinka hänen käy?
Ei auta vankilassa lukea raamattua. Pietari on vieläki kavaltaja miksi sinä juuri saisit pelastuksen itsellesi ja raadolliselle toiminnallesi. Kysyn ja kysyn ehkä uudelleen.
onko näin?
8
102
Vastaukset
- free:)(
Empä ole ajatellut asiaa tuolta kantilta koska ihminen kuitenkin vastaa vain itsestään.
En tosiaankaan halua olla ikuisessa elämässä monenkaan samassa veneessä ainakaan VL piirissä.- Eipä nappaa
Mulla on samat fiilikset, on meidänkin ry:llä monia joitten kanssa ei huvita istua edes yhtä iltakylän iltaa, saati sitten taivaan ikuisesti jatkuvaa iltakylää...
- sinne ei koskaan
näin se vaan on. Järjen mukaan. Onko siellä sitten niin paljon porukkaa siellä taivaassa ettei näe koskaan kiusaajiaan?
Joka tapauksessa siellä ei ole suinkaan muita kuin kultahampaisia ihmisiä. Ei ole jakoa vaikka kuinka uskoisi. - neljäyxviitonen
Ei tartte huolehtia.
Taivaassa on ihan omat systeemit. Ei siellä enää tunneta kiusattuja eikä kiusaajia. Ihmisyydestä ja inhimillisyydestä ei ole tietoakaan (onneksi). Ei olla avioliitossa, eikä sinkkuja, ei parisuhteessa, ei vajavaisia, ei homoja eikä heteroita. Mikään maallinen ei enää ole ajankohtaista eikä tärkeää.
Siellä ollaan Juamalan tuntemisessa, uudessa ruumiissa enkelten kanssa.- janiinedelleen
Pedofiilin taivaassa on vissiin hirmu paljon lapsukaisia / lapsienkeleitä.
- Pohjola 36
Eikö oo aikä härö juttu? Ihan oikeasti, en usko tuohon. Enkä helvettiinkään. Enkä tuliseen mereen tai hammasten kiristykseen. Ne ovat vain käsitteellisiä keinoja hallita ihmismassoja. Kaikkissa liikkeissä on omansa.
Hyvä lukija, jos pysähdyt edes muutamaksi sekunniksi miettimään tuota, uskotko tuohon? "Siellä ollaan Juamalan (narmaankin siis Jumalan) tuntemisessa, uudessa ruumiissa enkelten kanssa." Ei ymmärrettävää suomenkieltä, mutta varmaan hienoa. Mutta tiedän, että on tyhjä lupaus. Siksi haluan elää tämän ainokaisen elämäni ihan kunnolla mutta nauttien. Ja elän oikein onnellisena, vaikka teillä seuroissa sanotaan, ettei ulkopuolella voi olla onnellinen. Kyllä voi. Rakkaita ihmisiä ympärillä, turva ja rauha sekä hyvä mieli.
- Luota Jumalaan
Taivaasta potkittiin pois pahuus, eikä sinne enää koskaan mene yksikään paha, ei kiusaaja eikä se, joka ei halunnut Jumalan ohjeita noudattaa.
Älä ole siis huolissasi. Jumala on kirkkaus ja oikeus. Väryyttä ei tapahdu kun ehkä tässä maailmassa ja sitten se on loppu.
Tämän elämämmehän tarkoitus on se, että meissä paljastuu hyvyys ja pahuus. Me toimimme sisällä olevien ihanteidemme mukaan.
Kun ihminen on itsensä paljastanut, onkin tuomion aika.
Kuvaava on se, että niinä päivinä ihmiset yrittävät piiloutua, sillä he eivät kestä oikeutta( tuomiota) joka heille kuuluu.
Ole siis huoletta.
Jumala varmasti hoitaa asiat niin, että yhdelläkään ei ole murhetta eikä surua.
Onnellisia ovat kaikki taivaassa. - näin on
No lapseni. Karman laki toimii jokaisen elämässä. Joko joutuu sovittamaan pahat teot tässä elämässä tai jos sielu vaeltaa (en ole ihan varma) niin seuraavassa elämässä sovitellaan. Älä sinä huoli. Sielu joutuu maksamaan tekosensa. Sinun ei tarvitse kostaa kenellekään. Taivaan isä opettaa näitä kurittomia. Ihanaa elämää sinulle. t. tapakristitty
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa562551Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava631692SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän71650Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2631535Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --81518Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue251208Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.241061Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411012RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041002Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?78964