Ujouden tai sosiaalisen fobian tai mikä nyt minulla onkaan ongelman takia en voi mennä töihin joissa joudun olemaan tekemisissä ihmisten kanssa. Olen todella arka ja hiljainen vieraiden ihmisten seurassa, smalltalk ei luonnistu ollenkaan.
Minun ammatissani tarvitaan asiakaspalvelua johon en todellakaan ole kykenevä kun olen näin ujo ja arka. Ihmiset ahdistavat minua! Jos joku vieras tulee minulle puhumaan niin sydän alkaa hakkaamaan hulluna ja en saa sanaa ulos suustani tai jos saan sanottua, joudun todella tarkkaan miettitään mitä sanon koska muuten soperran jotain aivan outoa, sanajärjestys on ihan sekaisin tms.
Elämä tuntuu vaikealta ja tämä ongelma rajoittaa elämääni. En uskalla mennä töihin kun valmistun koulusta! :(
Tulevaisuus todella epävarma
2
312
Vastaukset
- ghwsegwqa
työntekijän sosiaalisuus on kaikkein tärkein ominaisuus työnantajille että ottavat töihin.muuten on mahdoton päästä töihin vaikka olisi kaikessa muussa hyvä.
olen miettinyt pitkään ammattia missä sosialisuus EI olisi työnantajalla kaikkein tärkeintä mutta sellaisia työnantajia ei taida olla yhtäkään. - tsemppiäSinulle
Tulevaisuus ei ole varmaa kenellekään ;)
Miksi alunperin valitsit kyseisen ammatin, jos tiesit sen pitävän sisällään sosiaalisia tilanteita? Onhan opiskeluissakin varmasti tullut jo tilanteita, jotka kertovat tulevasta työnkuvasta.
Kyllä työnantajat katsovat muitakin ominaisuuksia, kuten ammattitaitoa, kokemusta, luotettavuutta, joustavuutta, rehellisyyttä, tasapainoisuutta, jne. Riippuu tietenkin alasta, mutta jos on muuten hyvä työntekijä niin ei ujous haittaa yhtään. Eri asia jos on fobia, joka lamaannuttaa täysin. Silloin kannattaa hakea apua tai suuntautua muihin hommiin.
Joko pakotat itsesi näihin tilanteisiin, otat härkää sarvista ja kohtaat pelkosi vaikka hampaat irvessä. Tai vaihdat alalle, jossa näitä tilanteita on vähemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1765027- 151670
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621605Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1221470Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91353Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit491080Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961074Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249297942- 190915
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7760