Ujouden tai sosiaalisen fobian tai mikä nyt minulla onkaan ongelman takia en voi mennä töihin joissa joudun olemaan tekemisissä ihmisten kanssa. Olen todella arka ja hiljainen vieraiden ihmisten seurassa, smalltalk ei luonnistu ollenkaan.
Minun ammatissani tarvitaan asiakaspalvelua johon en todellakaan ole kykenevä kun olen näin ujo ja arka. Ihmiset ahdistavat minua! Jos joku vieras tulee minulle puhumaan niin sydän alkaa hakkaamaan hulluna ja en saa sanaa ulos suustani tai jos saan sanottua, joudun todella tarkkaan miettitään mitä sanon koska muuten soperran jotain aivan outoa, sanajärjestys on ihan sekaisin tms.
Elämä tuntuu vaikealta ja tämä ongelma rajoittaa elämääni. En uskalla mennä töihin kun valmistun koulusta! :(
Tulevaisuus todella epävarma
2
335
Vastaukset 2
- ghwsegwqa
työntekijän sosiaalisuus on kaikkein tärkein ominaisuus työnantajille että ottavat töihin.muuten on mahdoton päästä töihin vaikka olisi kaikessa muussa hyvä.
olen miettinyt pitkään ammattia missä sosialisuus EI olisi työnantajalla kaikkein tärkeintä mutta sellaisia työnantajia ei taida olla yhtäkään. - tsemppiäSinulle
Tulevaisuus ei ole varmaa kenellekään ;)
Miksi alunperin valitsit kyseisen ammatin, jos tiesit sen pitävän sisällään sosiaalisia tilanteita? Onhan opiskeluissakin varmasti tullut jo tilanteita, jotka kertovat tulevasta työnkuvasta.
Kyllä työnantajat katsovat muitakin ominaisuuksia, kuten ammattitaitoa, kokemusta, luotettavuutta, joustavuutta, rehellisyyttä, tasapainoisuutta, jne. Riippuu tietenkin alasta, mutta jos on muuten hyvä työntekijä niin ei ujous haittaa yhtään. Eri asia jos on fobia, joka lamaannuttaa täysin. Silloin kannattaa hakea apua tai suuntautua muihin hommiin.
Joko pakotat itsesi näihin tilanteisiin, otat härkää sarvista ja kohtaat pelkosi vaikka hampaat irvessä. Tai vaihdat alalle, jossa näitä tilanteita on vähemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1061414Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91817- 54706
Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35701Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja124634Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat32568Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö198538Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol32536Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔32534- 61530