Ujouden tai sosiaalisen fobian tai mikä nyt minulla onkaan ongelman takia en voi mennä töihin joissa joudun olemaan tekemisissä ihmisten kanssa. Olen todella arka ja hiljainen vieraiden ihmisten seurassa, smalltalk ei luonnistu ollenkaan.
Minun ammatissani tarvitaan asiakaspalvelua johon en todellakaan ole kykenevä kun olen näin ujo ja arka. Ihmiset ahdistavat minua! Jos joku vieras tulee minulle puhumaan niin sydän alkaa hakkaamaan hulluna ja en saa sanaa ulos suustani tai jos saan sanottua, joudun todella tarkkaan miettitään mitä sanon koska muuten soperran jotain aivan outoa, sanajärjestys on ihan sekaisin tms.
Elämä tuntuu vaikealta ja tämä ongelma rajoittaa elämääni. En uskalla mennä töihin kun valmistun koulusta! :(
Tulevaisuus todella epävarma
2
296
Vastaukset
- ghwsegwqa
työntekijän sosiaalisuus on kaikkein tärkein ominaisuus työnantajille että ottavat töihin.muuten on mahdoton päästä töihin vaikka olisi kaikessa muussa hyvä.
olen miettinyt pitkään ammattia missä sosialisuus EI olisi työnantajalla kaikkein tärkeintä mutta sellaisia työnantajia ei taida olla yhtäkään. - tsemppiäSinulle
Tulevaisuus ei ole varmaa kenellekään ;)
Miksi alunperin valitsit kyseisen ammatin, jos tiesit sen pitävän sisällään sosiaalisia tilanteita? Onhan opiskeluissakin varmasti tullut jo tilanteita, jotka kertovat tulevasta työnkuvasta.
Kyllä työnantajat katsovat muitakin ominaisuuksia, kuten ammattitaitoa, kokemusta, luotettavuutta, joustavuutta, rehellisyyttä, tasapainoisuutta, jne. Riippuu tietenkin alasta, mutta jos on muuten hyvä työntekijä niin ei ujous haittaa yhtään. Eri asia jos on fobia, joka lamaannuttaa täysin. Silloin kannattaa hakea apua tai suuntautua muihin hommiin.
Joko pakotat itsesi näihin tilanteisiin, otat härkää sarvista ja kohtaat pelkosi vaikka hampaat irvessä. Tai vaihdat alalle, jossa näitä tilanteita on vähemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä20711923- 298218
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.596333Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1775257- 574978
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai504518Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1194441- 1193936
- 823425
- 531967