Olen sen verran kauan odottanut täysi-ikää ja sitä, että voin matkustaa ja nähdä uusia paikkoja omin nokin. Englannilla pärjään mainiosti, mutta ekä inter-reili tää olis mun kohdalla. Onko kellään kokemuksia yksin reilaamiseta? Vinkkejä reilaamiseen liittyen otetaan vastaan(haaveissa kuukauden reili)
18v yksin kesällä reilaamaan?
2
654
Vastaukset
- uteliasko?
haluatko vartavasten lähteä yksin reilaamaan? eikö olisi kiva lähteä yhdessä esim kaverin kanssa?
- Lindemar
Hei,
täällä reilaaja, joka viime kesänä lähti ensimmäiselle reililleen. Olin siis 19-vuotias ja yksinäni liikkeellä :)
Saatan olla harvinainen tapaus, mutta matkatessani yksin ei minkäänlaisia ongelmia osunut kohdalleni. Minua ei ryöstetty eikä raiskattu, katon sain pääni päälle lähes joka kerta (kerran turvauduin telttaan, mutta se yöpyminen olikin yksi kohokohdista) ja pakko myöntää, yksin matkustamisesta saa aivan erilaisen riemun kuin ystävän kanssa matkustamisesta.
Kannattaa ehdottomasti lähteä yksin matkustamaan, jos vain rohkeutta riittää. Kielitaitoa sinulla ilmeisesti onkin, joten ehdottomasti kokeile reilaamista! Interrail on kokemus, jonka jälkeen muut matkamuodot maistuvat hieman puulta. Tai ainakin minun kohdallani, enkä voikaan puhua kuin vain oman kokemukseni kautta.
Oma reittini kulki: Lento Milanoon, sitten hieman sikin sokin kiertäen Italiaa (ja Venetsiaa, jonka mieluusti lasken omaksi alueekseen), Saksan, Ranskan, Belgian, Hollannin, Itävallan, Tanskan ja laivalla Ruotsista kotiin päin. Ja kuukauden olin siis matkalla :)
Kuten minkäsuuruisen porukan kanssakin reilatessa, yksinäänkin kannattaa pitää järki päässä. Tavaroista huolehtiminen vie enemmän energiaa, pitää hieman olla varuillaan mahdollisista roistoista mutta samalla tutustua alueisiin ja ihmisiin.
Yksin matkustamisessa onkin mahtavaa juuri se, että on pakko keskustella paikallisten kanssa. Ei voi turvautua Suomen kieleen; ihaninta on heittäytyä villiin keskusteluun ja retkeen tuntemattomien kanssa. Omalla kohdallani ei tosiaan kukaan ollut edes ilkeä, vaan tapasin aivan mahtavia ihmisiä. Reilaajat otetaan todella positiivisesti vastaan.
Kenties parasta olisi varata aina etukäteen majapaikka. Esim. jos olet hostellissa Milanossa, tsekkaat netistä etukäteen tulevan sijainnin hostellin ja varaat sen. Hieman jännitystä siinä katoaa ja joutuu menemään tietyn aikataulun mukaan, mutta itseni kohdalla se toi helpotusta. Ei tarvinnut stressata siitä, että pääseekö jonnekin yöksi.
Mikäli sinulle tulee jotain kysymyksiä mieleen, yritän vilkuilla tänne keskusteluun välillä ja vastailla kysymyksiin! Ja toivottavasti muutkin vastailevat jotain: minulta tulee vain positiivisia kokemuksia, vaikka reilaus ei ole pelkästään niitä. Omalla kohdalla vain oli :)
Olen itse lähdössä uudestaan kesällä 2013 reilaamaan, tällä kertaa Portugali-Espanja-Italia-akselille (ja minne muualle keksinkään lähteä...)
Tiivistettynä: Lähde ihmeessä matkalle yksinäsi, jos vain uskallat ja kehtaat!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 392457
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...381343- 841313
- 631201
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä40949Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.123832- 31761
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi23616Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan58596Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa
76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d6820529