Suuttimen koko

Miksi öljypolttimen suutin on kokoa 0,60 vaikka yleisesti puhutaan nimen omaan 0,50 suutimen olevan oikea. Ostin uuden suutimen ja vanha oli eri lainen ja nyt en uskalla laittaa uutta suutinta paikalleen. Täytyykö nyt pyytää öljypoltinmies katsomaan miksi suutin eri kokoinen vai ostanko vain uuden 0,60 suutimen.
9243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Lue tiedot suuttimesta tarkemmin: 60 ei ole suuttimen koko vaan astekulma.

Äänestä
  • Tuskimpa olet ikinä edes öljypolttimen suutinta nähnyt, 0,50 ja 0,60 on nimenomaan suuttimen kokoja eli gallonaa tunnissa.

    Oikea suuttimen koko riippuu polttimen tehosta, kattilasta, öljynpaineesta ym... jutuista, hyvät öljypoltinhuoltajat etsii parhaimman mahdollisen yhdistelmän, jolloin suutin ei välttämättä ole 0,5, varsinkaan isommassa kattilassa.

    Suosittelisin alkuperäistä kysyjää pyytämään ammattitaitoisen öljypolttimen huoltajan huoltamaan ja säätämään polttimen, siinä tulisi suuttimen oikea kokokin katsottua ja saat polttimen varmaan kuntoon tuleviksi talviksi.

    Äänestä

Ostat uuden suuttimen ja punot paikalleen.Ei kumma homma,mitä siihen poltinasentajaa vielä hilaamaan.?????????

Äänestä

Itte se kannattaa tehdä. Sitten vasta kun poltin ei toimi tai et saa kasaan sitä niin soita ammattilaiselle.

Äänestä

Niin mietitytti vaan että miksi suutin on 0,60 eikä 0,50 niinkuin yleensä. Täytyy varmaan hankkia 0,60 suutin ja vaihtaa paikalleen, vai kannattaisiko kokeilla 0,50 jos toimisi paremmin?

Äänestä

Tais mennä öljypoltinhuoltajan juttu kuuroille korville.
-Toimii varmemmin, jos pysyt ammattimiehen säädöissä...
-Tuossa kokoluokassa toleranssit merkityksellisiä, ammattilainen testaa mittaamalla savut, että pysyy haarukassa. Samalla varasuutin pannun päälle.

-Tässä ehkä yksi syy, miksi en tee ok-taloihin keikkoja, 500kW minimi.

Äänestä
  • 25% ero käyntiajassa ilman säätöä, olettaen että paine säädetty oikein, tuloilma 10% pienemmällä 1-alikokoon, energiaa säästyy 5-10% pienemmällä, olettaen että hyötysuhteeseen ei muutosta (90-92%). on noissa säätövaraa aika huikeesti, poltinäijä laittaa sen mitä ohjekirja suosittelee, mutta pienemmällä alipaine paremmin hallinnassa ja savukaasut samalla helpompi pitää alhaalla (alle 70-90).
    mutta poltinäijä ottaa sen 70 egee käynnistään ja alkuperänen kysyjä saa säädetyn pelin kulkeen halvemmalla, ilman mittaria ei oikein saa viriteltyä.

    Äänestä

Niin mikä se syy oli?

Äänestä

Ei se ole mikään "yleensä" koko tuo 0,5. Autojen renkaistakaan ei voida sanoa, että yleensä autossa on 15'' renkaat. Polttimen suuttimen koko riippuu täysin järjestelmästä ja laitteiston tehosta. Esimerkiksi viljankuivureissa suuttimet voi olla luokkaa 4.0 gallonaa tunnissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Högfors kirjoitti:

Miksi öljypolttimen suutin on kokoa 0,60 vaikka yleisesti puhutaan nimen omaan 0,50 suutimen olevan oikea. Ostin uuden suutimen ja vanha oli eri lainen ja nyt en uskalla laittaa uutta suutinta paikalleen. Täytyykö nyt pyytää öljypoltinmies katsomaan miksi suutin eri kokoinen vai ostanko vain uuden 0,60 suutimen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu