Luin pitkän keskustelun promilleista ja muskeliveneistä (http://keskustelu.suomi24.fi/node/10548370), mutta siinä on yli 150 viestiä ja se alkaa olla hieman hankala pituutensa vuoksi.
Nähtävästi veneilijät pääosin vastustavat rajan alentamista, vedoten siihen, että rajan alentamisella ei olisi vaikutusta. Uskotaan, että ne jotka juovat joko pysyvät alle 0.5 promillen humalassa, tai ovat yli 1 promillen humalassa, ja että joka tapauksessa pahin tekijä on soutuveneestä kaatuneet ja hukkuneet, mökkirannan edesä. Mielestäni onkin epätodennäköistä, että jokin uusi asetus vaikuttaisi juuri tuohon onnettomuustyyppiin olennaisesti.
Vaikka kallistuminen onkin fataalia, koska moni on hukkunut siitä, näiden määrä kaikista onnettomuksista oli vuonna 2010 vain 4.1 %. Tämä onnettomuustyyppi edustaa kuitenkin 80-90 % kaikista kuolemaan johtaneista onnettomuuksista.
Alkoholi on vaikuttanut olennaisesti seuraavissa (vuoden 2010 tilasto):
- 18 yhteentörmäystä, syy alkoholi 22 %
- 58 törmäystä, syy alkoholi 10 %
- 276 karilleajoa, syy alkoholi 5 %
- 35 pohjakosketusta/vuotoa, syy alkoholi 11 %
- 61 kateissa,syy alkoholi 7 %
- 8 henkilövahinkoa,syy alkoholi 13 %
Mielenkiintoista on se, että ylivoimaisesti suurin syy onnettomuuksiin on "tuntematon syy". Tämä taas selittyy osittain sillä, että alkoholi merkitään syyksi pääosin vain silloin, kun ruorijuopumuksen ehto on täyttynyt, eli yhden promillen raja on ylittynyt. Alle promillen humalat eivät siis näy tilastoinnissa, vaikka niillä varmasti on olennainen merkitys.
Lisäksi Meripelastusseuralla ei ole viranomaisvaltuuksia puhalluttaa, jolloin niiden aineistossa ei esiinny alkoholi syynä, vaikka muuten osallisuvat tilastointiin.
Jos raja lasketaan 0.5 promilleen, tulee alkoholin osuus onnettomuussyynä nousemaan, Aika itsestään selvää on sekin, että tällaisella uudistuksella olisi vaikutusta ihmisten käyttäytymiseen. Totta kai toivomme aina, että omaa järkeä olisi riittävästi, koska haluamme pysyä hengissä ja ehjinä, yleensä :-).
Alkoholi onnettomuussyynä
31
360
Vastaukset
- Pari kaljaa
Välillä 0,5...1,0 promillea vain harva (nuori/sairas) ihminen on niin sekavassa tilassa, että se olennaisesti vaikuttaisi vesillä liikkumiseen. Maantiellä asia on toisin, siellä 0,5 -raja on kohdallaan. (me vanhemmat muistamme, kun vielä 90-luvulla raja vesillä oli 1,5 promillea...)
Eli vastustan ehdottomasti rajan laskua. Siitä ei seuraisi mitään hyvää, ainoastaan hankaluuksia sekä veneilijöille että viranomaisille. JOS rajaa laskettaisiin, niin seuraavaksi kaikki päiviräsäset alkaisivat pikkuhiljaa vaatia että se lasketaan nollaan tms.- Palokunta siirtämään
Veneilijän on oltava aina veneellä ollessaan sellaisessa kunnossa, että veneen hallinta onnistuu, mikäli tulee yllättävä syy siirtää venettä vaikkapa nousevan tai kääntyvän tuulen ansiosta. on ehkä hieman jyrkkää olettaa, että veneiljä on koko loman sa ajan alle 0, 2 promillen humalassa.
Tämä oletus "lomalla vesiselvänä" on helppoa absolutistin suusta esitettynä, mutta keksiverto suomalainen juo noin kaksi ämpärillistä raakaa 100% alkoholia vuodessa vapaa-aikanaan. Mukana tilastoissa myös absolitustit ja sairaalassa makaavat vanhukset ja vammaiset.
Autonhan sen sijaan voi aina jättää parkkiin ja ottaa taksi tai muu kyyti. - Kahdeksa
Muutaman kerran olen ison liukuvan 3h keittiö kyydissä ollut. Navigoiminen vähänkään vieraammilla vesillä ei olisi sallinut juurikaan promilleja veressä. Samoin kapeikot joissa on muuta liikennettä vaatii keskittymistä. Promillerajassa on pienentämisen varaa.
- Voi yhdenkerran.
Kahdeksa kirjoitti:
Muutaman kerran olen ison liukuvan 3h keittiö kyydissä ollut. Navigoiminen vähänkään vieraammilla vesillä ei olisi sallinut juurikaan promilleja veressä. Samoin kapeikot joissa on muuta liikennettä vaatii keskittymistä. Promillerajassa on pienentämisen varaa.
Promilleraja on vaikuttanut tuohon navigointiin miten?, ja miten sen muuttaminen vaikuttaisi siihen?. Helpottuuko navigointi vieraammilla vesillä? Voiko kapeikoista ajaa pienemmällä promillerajalla vähemmän keskittyneenä?
Miten vaikuttasi promillarajan lasku muutenkaan, viranomaisilla on jo keinot puuttua pikkumaistissa hälmöileviin, promillerajasta riippumatta. - luulisin...
Voi yhdenkerran. kirjoitti:
Promilleraja on vaikuttanut tuohon navigointiin miten?, ja miten sen muuttaminen vaikuttaisi siihen?. Helpottuuko navigointi vieraammilla vesillä? Voiko kapeikoista ajaa pienemmällä promillerajalla vähemmän keskittyneenä?
Miten vaikuttasi promillarajan lasku muutenkaan, viranomaisilla on jo keinot puuttua pikkumaistissa hälmöileviin, promillerajasta riippumatta.En ole kokeillut sitä navigointia, mutta muutoin empiiristen havaintojen pohjalta olettaisin myös navigoinnin olevan helpompaa ja keskittyneempää vajaan 0,5 kuin vajaan 1,0 promillen humalassa.
- ajattelisin...
luulisin... kirjoitti:
En ole kokeillut sitä navigointia, mutta muutoin empiiristen havaintojen pohjalta olettaisin myös navigoinnin olevan helpompaa ja keskittyneempää vajaan 0,5 kuin vajaan 1,0 promillen humalassa.
Olen kokeillut autolla ajoa, ja se olisi turvallisempaa jos matkustajien keskustelu kuljettajan kanssa kielletään. Samoin autoradio vie turhaan kuskin keskittymistä ja aiheuttaa vaaraa. Vaadin uutta lakia kieltämään tuollaiset. Sinäkin varmasti kannatat? Saadaan yhtä monta onnettomuutta estettyä kuin veneilyn promillerajaa kiristämällä.
- Voi yhdenkerran.
luulisin... kirjoitti:
En ole kokeillut sitä navigointia, mutta muutoin empiiristen havaintojen pohjalta olettaisin myös navigoinnin olevan helpompaa ja keskittyneempää vajaan 0,5 kuin vajaan 1,0 promillen humalassa.
Minulle ei ole koskaan tämä nykyinenkään promilleraja aiheuttanut mitään ongelmia, eikä varmasti aiheuttaisi se alempikaan promilleraja, mutta sama vaikutus sillä olisi kaikille . . . se promillerajahan ei niitä ongelmia aiheutakaan, vaan humalatila, joka on samanlainen ja luultavasti samoilla henkilöilläkin olipa se promilleraja sitten mikä tahansa. Ongelma, joka ei varsinaisesti ole ongelma nyt, kuin pienelle ryhmälle, siitä tulisi alennetun ja tehottoman promillerajan vuoksi kaikkien veneilijöiden ja oikeastaan kaikkien kansalaisten "osa ongelma", ja pääsääntöisesti sama porukka ajelisi edelleen samoilla promilleilla.
Miksi siis muuttaa, nyt aivan toimivaa ja kohdallaan olevaa systeemiä, joidenkin "kevyeen" kenttähalvauksen saaneiden ministerien aivopierujen vuoksi.
- Kuinka monta
prosenttia onnettomuuksista aiheutti muskelivene?
- kuka tietää
Kuka tietää, mutta luultavasti enemmän kuin niiden prosentuaalinen osuus venekannasta. Varsinaisia muskeliveneitähän on todella vähän.
Tässä voisi kertoa kahdesta viimeisestä kerrasta, ku varsinaisen muskeliveneen olen kohdannut. Ensimmäinen tapaus oli Tulliniemen suunnasta Hankoa lähestyvä. Se ajoi jotain varmaankin omasta mielestään normaalia matkanopeutta, siis 40 solmua Tulliniemen kapeikosta läpi. Sen vanavesi oli tuskin hävinnyt näkyvistä kun surffari tuli paikalle vauhdilla sekin ja kaatui. Minuuttia aikaisemmin siihen tullessa olisi tullut raato.
Seuraava näkemäni muskeli tuli Ramsin salmesta samalla 40 nopeudella, kävi kääntymässä Puotilassa ja samaa vauhtia takaisin. Tämä lenkki siis nopeusrajoitusalueella.
En tietenkään tiedä, olivatko humalassa vai eivät, mutta en totisesti toivoisi sellaisen olevan ainakaan luvallista. Onnettomuusriski on selvin päinkin vähän muuta kuin uppiksilla.
- turmiolantommiveneel
Jos joskus promillerajaa laskettaisiinkin niin missään nimessä tiukempi raja ei saisi olla voimassa aamuisin, jos on kyse edellisilan jälkihuuruista.
Tiukempi raja vain johtaisi siihen että tulisi pysyttyä monta päivää putkeen samassa satamassa ja naapurit kyllästyisivät mun biisivalikoimaan. Ei ei ei .- Mitähän sitten . . .
Seuraavaksi sama kukkahattujoukko, joka penää tätä uudistusta, vaatisi että samassa satamassa ei saa viettää kuin 2 yötä, ja siitäkin toinen korotetulla maksulla, johon on lisätty alkoholittomuusvalvontamaksu. Seuraava olisikin alkolukko veneisiin, veneilykortti uusittava kerran kolmessa kuukaudessa - myös talviaikana, paitsi sinisille veneille, jotka olisi katsastettava parittomina kuukausina klo. 16.00-18.00 välisenä aikana parillisilla arkipäivinä, mikäli ei muuta määrätä. Veneen vuosikatsastus pakolliseksi kaikille, paitsi kukkahatuille, mikäli pystyvät osoittamaan käryttäneen vähintään kaksi, alkoholiin taipuvaa - muskeliveneenomaisella, tai siihen verrattavalla välineellä, kahta kilomeriä lähempänä makeanveden veneenlaskupaikkaa alkoholinomaista tai siihen verrattavaa juomaa pillillä nauttinutta kipparilakkista urospuolista henkilöä.
- fwujiol0p
Eli et vieraile Virossa, jossa raja on 0 promillea.
- ficoluweksuniemi
fwujiol0p kirjoitti:
Eli et vieraile Virossa, jossa raja on 0 promillea.
Mitähän vierailut Virossa mahtaa tähän liittyä, eikä siellä ole porukka vesillä yhtään sen vähemmän kaasussa kuin täälläkään, päinvastoin.
- 16
en käytä ikinä runkkari ohjelmaasi ja toivon että koko paska palaa poroksi.
- minä taas
Käytän ja vain sitä.
- stormwindsim
Kiva kuulla, ja totta kai jokainen (16) päättää itse omista tekemisistään. Työ on äärimmäisen mutkikasta, mutta etenee hyvin!
Kun nyt puhutaan lainsäädännöstä ja promillerajoista, alla oleva (ote!!) A- ja B-merikarttasarjan objektimäärästä kertoo vähän suomalaisen meriliikennejärjestelmän mutkikkuudesta. Kunnia perinteille ja vapaudelle, ja samalla on ymmärrettävä, että veneiden määrä, niiden nopeudet, veneilijöiden osaamistasot, alkoholi ja itse ohjausjärjestelmä yhteensä muodostavat varsin haastavan kokonaisuuden.
Jokaisen palikan parissa on vietetty miestyötunteja...miestyövuosia. Meriliikenteen ohjausjärjestelmästämme voi kyllä olla vähän ylpeä.
176 Anchorage area
11 Airport/airfield
37 Beacon, cardinal
1 Beacon, isolated danger
54 Beacon, lateral
1961 Beacon, special purpose/general
1971 Buoy, cardinal
3 Buoy, isolated danger
3033 Buoy, lateral
51 Buoy, safe water
253 Buoy, special purpose/general
739 Bridge
1054 Cable, overhead
8302 Cable, submarine
28 Coastguard station
96 Ferry route
1949 Light
571 Landmark
2047 Military practice area
4163 Navigation line
3375 Obstruction
28 Pilot boarding place
112 Radio calling-in point
54 Radar transponder beacon
69157 Sounding
27073 Underwater/awash rock
54 Wreck- 1416
Jokainen leikkiköön tai jättäkööt leikkimättä ylpeilynaiheita antavilla järjestelmillä, joiden kehittäminen on helvetin vaikeaa, mitähän ne liittyy tuohon promillerajan muuttamiseen.
- virtual d
ihan vekkulilta simulaattorilta tuo vaikuttaa.
varmaan omiaan avamaan veneilyyn liittyviä seikkoja.
poratkaa softaan porrastetut 0.5-2.5 "hidastetut reaktiot" - toiminnot antamaan osviittaa veneen kuljettamisesta alkoholin vaikutuksen alaisena.
toimii demonakin kivasti kahdella rinnakkaisella näytöllä: -selvänä ja 1.5 promillessa - stormwindsim
> "hidastetut reaktiot"
Hehe... (Algot Niska versio on käynyt mielessä).
---
> Jokainen leikkiköön tai jättäkööt leikkimättä ylpeilynaiheita antavilla järjestelmillä, joiden kehittäminen on helvetin vaikeaa, mitähän ne liittyy tuohon promillerajan muuttamiseen.
Täss sinulle pari lisäkysymystä pohdittvaksesi:
- mitähän promilleraja liittyy veneilyyn?
- mitähän veneily liittyy 3033 lateraaliviittaan?- Mistähän näitä .....
Aina vaan paranee :)
- 28m
Sinäkin Brutukseni aloitit taas uuden ketjun samoilla vanhoilla perusteilla:
" Alle promillen humalat eivät siis näy tilastoinnissa, vaikka niillä varmasti on olennainen merkitys."
Tämä väite ei kestä päivänvaloa. Mihin perustat sen, kun lain mukaan jo nyt alle promille on rangaistava jos se vaikuttaa onnettomuuden syntyyn? Eli onnettomuustilastot sisältävät myös tällaiset onnettomuudet ja väitteesi on valheellinen. Typerää spekulointia, jonka perusteella haluat lakeja tehtävän, huoh.
Ihan yhtä lailla kuin koko kiristysvaade ei kestä päivänvaloa. Aina vedotaan kasvaneisiin liikennemääriin ja sen tuomaan lisäriskiin. Tässä unohdetaan taas tilastot, jotka osoittavat että jo nykyisellä lailla onnettomuuksien määrä on vähentynyt kasvaneesta liikenteestä huolimatta. En ymmärrä logiikkaa, jonka mukaan hyvin asiansa hoitaneita veneilijöitä pitää rangaista kiristyvillä vaatimuksilla, kun he ovat hoitaneet oman osansa hienosti.
Suurin ongelma on rajoista piittaamattomat känniääliöt, joiden kiinni saamiseksi pitäisi miettiä uusia keinoja joko valvontaa lisäämällä tai rangaistuksia koventamalla. Siihen ei auta lomailevien, hienosti asiansa hoitavien veronmaksajien olojen kurjistaminen.- Voi yhdernkerran.
Siinäpä se, siistissä tiiviissä paketissa.
Ei saisi päästää noita ministereitä ryssimään näitäkin asioita. - Mistähän näitä . . .
Näin se homma etenee järkevästi, ei tarvetta muutokselle nykyiseen promillerajaan vesillä.
Eikö tosiaan ole mitään oikeita ja tärkeämpiä asioita, näillä tärkeillä ministereillä. - III/IV
Ahas joiltain on pääsiäisputki katkennut?
- alle 1.0 promillen veneilyrikkeitä ei edes tilastoida tässä mielessä.
- poliisin teknisten valmiuksien puute vaikuttaa alkoholin vaikutuksen alaisten veneilijöiden törttöilyjen sakottamiseen. näyttökynnys kun on huomattavan hankala välillä 0.5-1.0,
- stormwindsim
> Brutukseni
Tuossa olet kyllä väärässä. Osa asiasisällöstä jää kuitenkin suomi24:n ulkopuolelle.
> Mihin perustat sen, kun lain mukaan jo nyt alle promille on rangaistava jos se vaikuttaa onnettomuuden syntyyn? Eli onnettomuustilastot sisältävät myös tällaiset onnettomuudet ja väitteesi on valheellinen.
Onnettomuustilasto pääosin ei sisällä tätä, sen vuoksi että alle promillen juopumus ja sen vaikutus onnettomuuteen on tulkinnanvaraista. Tuossa tilanteessa rajavartiolaitos/poliisimies joutuu päättelemään oliko syy alkoholi vai ei. Hän voi kirjata sen näin (jos se on ilmeistä), mutta tietojeni mukaan monesti ei tee niin, koska siis asia ei ole yksiselitteinen.
"Syy alkoholi" nousisi tilastoissa, jos rajaa lasketaan. Tämä nyt on aika itsestään selvää, ja ehkä tähän nyt ei tarvita enää valtavasti perusteluja. Näin kävi myös Ruotsissa 2010, kun rajaa alennettiin. En sano että mainittu osuuden nousu olisi hyvä (tai huono) asia.
Promilelrajat pohjoismaissa:
- Suomi 1.0
- Ruotsi 0.2 (kiistetään paljon, vaaditaan korjausta 0.5:een)
- Norja 0.8 (varsin kovat rangaistukset)
- Tanska 0.5
Se, että moni liikkuu 0.5...1.0 alueella osoittaa esim. Tampereen poliisin puhalluskokeet vuonna 2011 (1200 puhallusta):
- 66 % raittiina
- 19 % alle 0.5 promille
- 13.5 % 0.5...1 promille
- 1.4 % yli 1 promille
Olet (28m) usein vedonnut tilastoihin. Olisi kiva myös nähdä ne luvut. Mutta toki on muutakin tekemistä kuin hengaileminen palstalla, tähän vuodenaikaan.- Ei helvetissä.
Tampereen poliisin puhallutukset, järvialueelta jossa pääasiassa liikkuu juuri niitä pikkukiuluja, joilla kännissä pörrätään.
Siksi pitää siis muuttaa toimivaa lakia, toimimattomaksi. Nuo samat pienveneilijät Tampereella ajavat tasan tarkkaan samassa kaasussa, olipa promilleraja mikä tahansa.
Siitä kai lähinnä on ollut kyse, ettei ole syytä muutella ja tehdä lakeja, joilla ei saavuteta ja paranneta yhtään mitään. Millaiset olisivat seuraavat lait, kun Tampereen poliisin pojat kelluvat järvellä aikaa kuluttamassa, ja päättävät alkaa tehdä tilastoa minkä värisissä veneissä puhalletaan eniten promilleja. Sen jälkeen vaan tieto Liikenneministerille, että nyt on tilanne tälläinen, että sinirunkoisissa veneissä puhalletaan useimmiten 0,5-1,0 promillea. Siitähän tämä meitin vasuritytteli innostuu, ja vaatii sinirunkoisten veneiden valmistamisen lopettamista, ne kun aiheuttavat ongelmia vesillä. No ongelmiahan niistä ei ollut sen enempää kuin aikaisemminkaan, vaan niistä tehtiin ongelma. Kuten tässä nyt koko vesiliikenteen promillerajasta. Miksi ? Poliisit voivat puuttua noihin 0,5-1,0 puhaltaneiden tötöilyyn, jo tämän lain puitteissa. Eikö tosiaan ole mitään järkevää puuhaa tuolla miniterillä, ministeriöllä ja eduskunnalla, kun tällaisilla asioilla ehtivät leikkiä. Maailma kaatuu ympärillä, maantiet murenee alta, ja tällä saatan.... tollolla ministerillä murhe turhasta promillerajan muutoksesta. Johon tietysti löytyy muutama kannattaja, niitä kukkahattuja - jotka haluavat aina ja joka tapauksessa rajoittaa ja valvoa muiden tekemisiä, ja tietysti olla oikeassa. - 28m
>Onnettomuustilasto pääosin ei sisällä tätä, sen vuoksi että alle promillen juopumus ja sen vaikutus onnettomuuteen on tulkinnanvaraista. Tuossa tilanteessa rajavartiolaitos/poliisimies joutuu päättelemään oliko syy alkoholi vai ei. Hän voi kirjata sen näin (jos se on ilmeistä), mutta tietojeni mukaan monesti ei tee niin, koska siis asia ei ole yksiselitteinen.
... ja sinun tietolähteesi oli hevosmiesten tietotoimisto...? Vai löytyykö linkki, kiitos. Itse viittaan viralliseen Trafin vuositilaston tietoon "Alkoholi onnettomuuden syynä: Onnettomuus, jossa huviveneen kuljettajan on todettu [b] tai vahvoin perustein epäillään[/b] tapahtumahetkellä olleen vähintään ruorijuopumuksen rajana olevan yhden promillen humalatilassa. [b]Myös alle yhden promillen humalatila[/b] voidaan kirjata onnettomuuden syyksi, jos alkoholin katsotaan myötävaikuttaneen onnettomuuden tapahtumiseen." Eli poliisi ei edes tarvitse mittaustulosta siihen, että tilastoihin päätyy alkoholi onnettomuuden syyksi! Sinä siis olit väärässä.
Tuo eri maiden promilleraja on idioottimaisin tapa perustella lakeja. Järkevämpää on katsoa miten nykyisellä lailla pärjätään, ja korjata rajaa jos on tarvetta. Mitä väliä muiden maiden rajoilla on kun puhutaan Suomen veneilyonnettomuuksista. Tampereen puhalluksetkin osoittavat, että matalista promilleista huolimatta onnettomuuksien määrä ei ole kasvanut. Vainoharhainen tietysti lukee tuonkin kiristystarpeena.
Tässä omia linkkejä tilastoihin, että sinäkin voit saada tietoa omien arvailujesi sijaan:
http://www.trafi.fi/filebank/a/1322164797/6ce7133934c4017751894384eb04fc41/1616-721-Vesiliikenneonnettomuuksien_vuositilasto_2010.pdf
http://www.trafi.fi/filebank/a/1329135789/356614ec8e734ee0c64e377c8edcad38/9258-VESILONN_2011_1-12_ennakko.pdf
En vaan viitsisi taas alkaa vääntää kättä kädettömän kanssa, joka ei osaa tilastoja käsitellä, joten lue tilastot huolella ennekuin heität seuraavia väitteitä. Ja lue vaikka tämä ketjun vastaukseni ennen väitteitä:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10520140
PS. Onnea simulaattorisi kanssa. - oikeaan osoitteeseen
Ei helvetissä. kirjoitti:
Tampereen poliisin puhallutukset, järvialueelta jossa pääasiassa liikkuu juuri niitä pikkukiuluja, joilla kännissä pörrätään.
Siksi pitää siis muuttaa toimivaa lakia, toimimattomaksi. Nuo samat pienveneilijät Tampereella ajavat tasan tarkkaan samassa kaasussa, olipa promilleraja mikä tahansa.
Siitä kai lähinnä on ollut kyse, ettei ole syytä muutella ja tehdä lakeja, joilla ei saavuteta ja paranneta yhtään mitään. Millaiset olisivat seuraavat lait, kun Tampereen poliisin pojat kelluvat järvellä aikaa kuluttamassa, ja päättävät alkaa tehdä tilastoa minkä värisissä veneissä puhalletaan eniten promilleja. Sen jälkeen vaan tieto Liikenneministerille, että nyt on tilanne tälläinen, että sinirunkoisissa veneissä puhalletaan useimmiten 0,5-1,0 promillea. Siitähän tämä meitin vasuritytteli innostuu, ja vaatii sinirunkoisten veneiden valmistamisen lopettamista, ne kun aiheuttavat ongelmia vesillä. No ongelmiahan niistä ei ollut sen enempää kuin aikaisemminkaan, vaan niistä tehtiin ongelma. Kuten tässä nyt koko vesiliikenteen promillerajasta. Miksi ? Poliisit voivat puuttua noihin 0,5-1,0 puhaltaneiden tötöilyyn, jo tämän lain puitteissa. Eikö tosiaan ole mitään järkevää puuhaa tuolla miniterillä, ministeriöllä ja eduskunnalla, kun tällaisilla asioilla ehtivät leikkiä. Maailma kaatuu ympärillä, maantiet murenee alta, ja tällä saatan.... tollolla ministerillä murhe turhasta promillerajan muutoksesta. Johon tietysti löytyy muutama kannattaja, niitä kukkahattuja - jotka haluavat aina ja joka tapauksessa rajoittaa ja valvoa muiden tekemisiä, ja tietysti olla oikeassa.Vasurityttelimme ehdotti kaikille 0,2 promillea rajaksi yhtenä lukemattomista hölmöistä ideoistaan. Oikeusministerimme kiiruhti toteamaan ehdotuksen huonouden, mutta arveli nopeiden veneiden kohdalla olevan aihetta rajan tarkastukseen. Aika vaikea väittää siinä kohtaa vastaan.
Ties kuinka moni on väittänyt, ettei rajan lasku muuttaisi lainkaan käyttäytymistä. Tuskin silti olen ainoa, joka katsoisi entistä tarkemmin omia tekemisiään. Vähän kuin sanoisi, että nopeusrajoitukset ovat täysin tyhjänpäiväisiä, kun kukaan ei kuitenkaan niitä noudata. - Ei helvetissä.
oikeaan osoitteeseen kirjoitti:
Vasurityttelimme ehdotti kaikille 0,2 promillea rajaksi yhtenä lukemattomista hölmöistä ideoistaan. Oikeusministerimme kiiruhti toteamaan ehdotuksen huonouden, mutta arveli nopeiden veneiden kohdalla olevan aihetta rajan tarkastukseen. Aika vaikea väittää siinä kohtaa vastaan.
Ties kuinka moni on väittänyt, ettei rajan lasku muuttaisi lainkaan käyttäytymistä. Tuskin silti olen ainoa, joka katsoisi entistä tarkemmin omia tekemisiään. Vähän kuin sanoisi, että nopeusrajoitukset ovat täysin tyhjänpäiväisiä, kun kukaan ei kuitenkaan niitä noudata.En tiedä oletko ainoa, vai ei joka tarkkailisi omia tekemisiään - mutta on todellakin surullista, jos aikuinen ihminen tarvitsee lain, itsestään selvään asiaan, ennen kuin ymmärtää oman parhaasa. Eikä siihen kyllä sitten auta kaltaisillasi edes laki. Asennevammaa ei lakia muuttamalla muuteta, ja miksi kaikkien pitäisi kärsiä siitä, jos jollain ei itsehillintä toimi, eikä se toimisi sen lainkaan jälkeen.
Mutta mikä olisi sitten se seuraava laki, jota itsehillintää kaipaavat tarvitsevat? Eihän sille tulisi loppua, aina on pieniporukka jolla itsehillintä pettää jossain, eikä voida sellaiseen yhteiskuntaan mennä, jossa poliisi on vastuussa aikuisten ihmisten toiminnasta. Eikä ennen kaikkea voida päästää näitä kukkahattuvasuritytteleitä eduskunnassa laatimaan toinen toistaa omituisempia ohjeistuksia elontielle lakien muodossa, eikä asiaa paranna oikeusministerin sekaan heittämä "oma ajatuskaan". Kyllä siellä pitäisi olla tällähetkellä aivan riittävästi tärkeämpääkin puuhaa, kun tehdä asioista turhaan ongelmia, jotka sellaisia eivät ole.
- Aattelinpa vaan
Oltko ihan varma, että tämä on paras paikka sinulle roikkua laukomassa idioottimaisia juttujaan ? Minä en välttämättä viitsisi.
- yjurt
mulla ståndaa paljon paremmin 3 promillen kännissä ja Veekasin höristessä. Naaras on sitä vasten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m3945917- 805288
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484316- 523921
- 523709
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1623400Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1003164Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky503148- 432269
- 492195