Onko kellään tietoa lakan tuotteista. Minkälaisia muurata? Onko paljon heittoa? Saako lakan kautta ostaa suunnittelua talolleen? Kiitos tiedoista jo etukäteen.
Lakan betonista tietoa
8
205
Vastaukset
- asdfadgffbcvgfhfgjgh
Tilasin justiin lakalta paketin eko grafit harkolla jonka u-arvo on mukavat 0.14. Meille ei lakka alkanut tekemään mitään suunnitteluja vaan kaikki on teetetty erikseen. Kunhan lumet sulaa niin päästään pystytyshommiin.
Syy miksi tähän kiveen päädyttiin oli loppupeleissä hinta/laatu: koska kivi on toiselta puolen muurattava ja lämpimältä valettava, sen betonimenekki on huomattavasti kilpailijoita pienempi eikä se vaadi säänkestävää betonia. U-arvo on myös markkinoiden matalimpia ja hinta kohdallaan. Mestarin mukaan edes tämän kasausnopeus ei kärsi muihin nähden muurauksesta, sillä uretaanin kanssa ei tarvi puljata eikä rakennella tukikehikoita valuja varten vaan se pysyy paikallaan muurauksella. - Melkein tein Lakasta
Me saimme Lakka edustajalta ihan hyvän ja kattavan tarjouksen kun kilpailutettiin runkotoimittajia. Edustajan kautta saimme samalle tarjoukselle myös suunnittelut ja urakan (tosin urakasta olisi pitänyt tehdä erillinen sopimus urakoitsijan kanssa).
Ihan hyvä kuva jäi Lakasta tarjousvaiheen perusteella vaikka lopulta päädyimmekin saksalaiseen tuontitavaraan.. :)- TE Urakoitsija
Siis liimaladotaan, sisäkuori vaatii ainoastaan pystyteräkset!
Melkein ihan sama mistä kivestä tehdään runko, ajallisesti tahtoo mennä sama aika loppupeleissä aina ennen kuin talo on lopullisesti valmis! Kaikki kivet vaatii saman verkoituksen ja tasoituksen!
Muutama hiukka nopeampi vaihtoehto on, mut enpä ala tänne huuteleen! Täällä kun saa aina niin asiallisia kommentteja!
- Trghf?
Sama myyjäkö myi Lakkaa ja "saksalaista tuontitavaraa"?
- TE Urakoitsija
Siis pystyteräkset valu (sisäkuori)
- Melkein tein lakasta
Ei ollut sama myyjä. Samasta kaupungista kyllä.
- Turhaa työtä?
Miksi muurata kun Lammin harkolla pääsee helpommalla?
Eikö Lakassa tule tavallaan yksi turha työvaihe verrattuna eriste-lecaan tai lammiin? (muuraus JA valu sen sijaan että olisi vain toinen?). - Helppis
Ei saa ostaa... Eikä tarviikaan. Etsi itse suunnittelija ja painele lakka myyjän ja kolmen muun pakeille... Kilpailuta ja rakenna lähinnä keskihintaa oleva.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!851798- 821630
- 491300
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai471245Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I481152- 1151106
- 39925
Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!23911Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen59902Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket22887