Suunnittelemme matkaa sinne toukuuun lopulle ja tekis mieli käydä kuuntelemassa Chopinin musiikkia ja urkumusiikkia jossakin katedraalissa.
Löytyykö jostakin Varsovan musiikkikalenteri ?
Noviisit....
7233
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
http://www.warsaw-life.com/, koetas löytyiskö tuolta
Kiitos paljon, tutkitaan :)
Sitä ei näköjään ole päivitetty. Mielestäni on parempi ajankohtainen puolan kielellä kun vanhentunut englanniksi, joten ehdotan: http://warszawa.naszemiasto.pl/imprezy/
Mutta toki klassisen musiikin konserteista esim. tässä: www.filharmonia.pl/ ja tässä http://www.teatrwielki.pl/
Kiitos paljon. Minua itseä kiinnostaa erityisesti Chopinin musiikki ja Bachin / Albinonin etc urkumusiikki hienossa katedraalissa, jossa on komea akustiikka.
Chopiniltä pianomusiikkia. Sellainen vois olla komea; Nocturnot kuutamolla tai hienossa tummahkossa ympäristössä.
Noita en kuitenkaan itse osannut löytää Varsovasta noina viikonloppuina.
(Meillä on Ashkenazyn levyttämänä paljon Chopinin musiikkia, joka on kaunista musiikkiaarteistoa....)
Chopinin musiikista: http://en.chopin.nifc.pl/institute/concerts/info
(Zelazowa Wola on Chopinin syntymäpaikka)
Varsovan kirkkokonsertteista (PL): http://www.kapitula.org/
Hyvin paljon kiitoksia !!