neuvoja huomista lääkäriä varten&homeepäilys

Kaakaokissa

Heips !

Olen ollut työpaikassani n.3 vuotta ja on ollut keuhkokuume ja useita hengitystieoireita, rintakipua on keuhkojen kohilla, maha vaivoja, väsymystä, kirkasta nestettä nenästä vuotaa koko aika(myös kyllä muuallakin kun töissä),näönheikkenemistä 2 kertaa työpaikalla johon liittynyt myös suunpuutuminen ja pyörrytystä. Tuollainen kyseinen kohtaus tullut siis ainoastaan työpaikalla.

Jotain huhuja kuulin että ois ollutyöpaikka uhkasakollakin ja viikko sitten kävi terveystarkastajatkin. Mutta en tiedä onko uhkasakko huhu totta. Joten tässä nyt alkanut epäilys nousta.

Meidän 7 henkisessä yksikössä ainakin kolmella muulla on ollut korvien kutinaa ja nenän vuotoa(kirkasta nestettä). En tiedä kun he ei varmaan ole kiinnittänyt epäilyksiään niin tarkkaan kun minä joka enemmän kipeänä. Tosin yhdellä henkilöistä kanssa koko aika on ollut röhää->"flunssaa". Syö allergia lääkkeitä vaikkei mitään allergiaa todettu,"on vaan ympärivuoden nuhaa. "

Siis en oikein tiedä mitä nyt pitäisi tehdä kun tuntuu että on koko aika kipeä ja mistä aloittaa että sais tutkimuksia käyntiin? ja missä testit? Tuntuu niin toivottomalta tää tilanne kun vielä toimialajohtaja vielä hönkii niskaan että onko mulla joku jauhopölyallergia(leipomossa töissä) ja tyyliin ei jatkuis työt ku sairastelen,apuaa apuaaa ?? Mutta tuosta jauhopölyallergiasta olen kyllä aika varma ettei ole,mutta testeihin menossa,että saa sen pois päiväjärjestyksestä.

Itse en usko jauhopölyallergia väitteeseen. Viime keväisessä terveystarkastuksessa spirossa heikentymää,tt-lääkäri ,epäili ensin että voisko olla astma, mutta kuittasi vaan sillä että en ole varmaan osannut puhaltaa oikein spirossa(kun eka kerta) ja siinä hänen huoneessaan puhaltelin sellaseen tötteröön eikä oikein luonnistunut joten totesi tämän puhallusonnistuvuuden syyksi siis. Asia jäi siihen sillon.

Niimpä pyytäisin apua, että mitä testejä sun muuta kannattaisi pyytää kun olen menossa työterveyslääkärille? Allergia testin aijon ainakin otattaa että selviäisi tuo jauhopölyallergia pois kuvioista.

Kiittäen jo avuista. Tulee tarpeeseen :)

2

154

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Niimpä pyytäisin apua, että mitä testejä sun muuta kannattaisi pyytää kun olen menossa työterveyslääkärille? Allergia testin aijon ainakin otattaa että selviäisi tuo jauhopölyallergia pois kuvioista."

      - Voe, voe. Eipä niiltä puoskareilta paljon apua saa. Pyörittelevät vain päätään, ja haet apua seuraavalta ja sitä seuraavalta...

      Toivottavasti olen väärässä ja sinulla käy parempi tuuri. Voimasia :)

    • Homepää

      Ensinnäkin sinun täytyy päästä sairauslomalle. Sitten ainakin näkee, onko syy työpaikassa. Omasta kokemuksesta tiedän, että tuossa tilanteessa on kamalaa. Jouduin aina sairauslomalle ja sieltä taas takaisin työpaikalle ja taas sair.lomalle. Sitä rumbaa kesti kauan. Olin ammattitautitutkimuksissakin, mutta ei löytynyt astmaa eikä homeallergiaa. En ole allerginen, vaan hirvittävä olo tulee ilmeisesti hometoksiineista.
      Jos epäilynä on, että oireilu aiheutuu työpaikasta, niin työpaikka pitäisi tutkia. Työterveyslääkärillä pitäisi kyllä olla tiedossa mitä pitää tehdä homealtistusepäilyissä.
      Ole tiukkana, ja sano, että työpaikan sisäilma aiheuttaa oireesi, jos epäilet sitä.
      Työnantajan velvollisuus on lain mukaan järjestää puhtaat työtilat. Ei kenenkään tarvitse sairastua myrkyllisen sisäilman takia. Tsemppiä, pidä puolesi !!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      26
      1979
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      128
      885
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      130
      679
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      616
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      585
    6. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    8. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      66
      527
    9. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      527
    10. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      526
    11. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    12. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      513
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      36
      482
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      33
      457
    16. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      437
    17. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      102
      424
    18. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    19. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      416
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      10
      412
    Aihe