Ruotsin suullinen koe (RUB6) kokemuksia!

svenskaflicka94

Heips!

Itsellä olisi tässä jaksossa tulossa rub6-kurssin valtakunnallinen suullinen koe ja nyt jännittää jo ihan kauheasti! Kaikki sen läpi käyneet, millainen oli ja jäädyittekö edes pahasti? Olen muutenkin melkoinen jännittäjä ja sanat takeltelee kun joutuu jotain esitelmää vaikka pitämään - asiaa auttaa vielä sekin kun opettaja sanoi tallentavansa videolla sen kokeen. huh mitähän tästäkin tulee.

Onko ne luettavat tekstit pitkiä ja mitenkäs se suomenkielisen tekstin tiivistäminen ruotsiksi? Parini on vielä aivan törkeän hyvä ruotsissa niin tässä oikein mukavilla tunnelmilla kokeeseen...tai sitten ei!

Kokemuksia kaivataan!

3

7639

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • allt ska gå ju bra!

      Heippa!

      Itse olen käynyt sekä englannin että ruotsin suulliset kokeet läpi ilman suurempia ongelmia. Mielestäni englannin suullinen koe oli kuitenkin huomattavan paljon haastavampi, ehkä haastavampi mitä A-kielen oppimäärään sisältty muutenkaan. Toisaalta, se voi johtua myös siitä, että olen nuoruudessani asunut yhdysvalloissa ja opettaja valitsi siksi haastavamman tekstin minulle. Eli näitä tekstejä on kielen tasosta riippumatta helpompia ja vaikeimpia, josta opettajat saavat niitä valita.

      Ruotsin puhekurssista muistan, että koe muodostui tekstin lukemisesta, reagointi tehtävästä ja tästä tiivistelmästä jota kaikki jostain syystä kammoksuivat hirveästi. Tekstin ääneen lukeminen sujui mielestäni aika hyvin, sillä tekstissä ei sinällänsä ollut mitään vaikeasti lausuttavia sanoja. Ainoa, joka kannattaa jo hyvissä ajoin päättää on, lausuuko tekstin sanat suomenruotsiksi vai yrittääkö riikinruotsiksi lausua :D

      Reagoinnissa toinen esitti opettajaa ja toinen sairastunutta oppilasta. Ei mitään ongelmaa, kunhan hallitsi perus fraaseja esim. hoppas att du bli frisk snart ja niin edelleen.

      Ja sitten tämä tekstin tiivistäminen. Opettaja korosti meille, että hän arvostaa kokonaisuuden tiivistämistä paljon enemmän mitä yksittäisten lauseitten kirjaimellista kääntämistä suomesta ruotsiksi. Joten elä missään nimessä lähde kääntämään lausetta sana sanalta, vaan silmäile teksti pikaisesti alussa läpi jotta saat jonkinlaisen kokonaiskuvan asiasta. Itselleni sattui mielestäni hyvin helppo teksti siitä, miten opiskelijaelämässä rahasta on aika ajoittain pulaa. Meillä ainakin valmistautumiseen käytettiin n. 15-20 min ja sen aikana sai parilta kysyä tarvittaessa sanoja. Voisi sanoa, että b-ruotsin keskeisellä sanastolla (esim. ringa, hyra, jobba pärjää tosi pitkälle :)

      Kaikki menee oikeasti hyvin jos ei turhaan hermoile! Me ainakin menimme ystäväni kanssa hieman humoristisella asenteella kokeeseen ja oikeastaan yllätyimme kuinka hyvin se loppujen lopuksi meni verrattuna esim. enkun suulliseen. Jos turhaan jännittää etukäteen koetta, niin voi olla varma, että se myös epäonnistuu ja syntyy näitä kiusallisia tilanteita kun ei jotakin sanaa tiedä :D

      • svenskaflicka94

        Jeps kiitti vinkeistä! Eiköhän sieltä vielä elävänä tulla takaisin ;)


    • SvenskaFlickan93

      Hei!
      Mä oon kans suorittanut sekä pitkässä enkussa että lyhyessä ruotsissa suullisen kokeen. Ruotsin kohdalla kokeessa oli lukemista, tiivistelmä, ja sitten parin kanssa piti muodostaa apukysymysten avulla keskustelu. Valmistautumisaikaa meillä oli 20 min., muistiinpanoja sain tehdä erilliselle paperille jota sitten sai käyttää kokeessa. Ensin teimme tiivistelmät valmiiksi, ei kannata takertua liian pieniin yksityiskohtiin, itse etsin tekstistä 4 pääkohtaa jotka sitten kirjoitin ylös ruotsiksi. Parin kanssa yhdessä kävimme keskustelun osat läpi, ja lopuksi luimme omat lukutekstimme, ja niihin liittyvät kysymykset läpi. 20 min. riitti hyvin. Itse koetilanne oli rento ja mukava, paikalla oli kaksi ruotsinopettajaa. Parini kanssa pyrimme siirtymään luonnollisesti yhdestä tehtävästä toiseen, puhelimme niitä näitä ruotsiksi, ja selitimme toiselle mitä nyt tehdään yms. Opettajat tykkäsivät siitä lähestymistavasta ja molemmat saimme täydet pisteet! Kielitaitomme on hyvä, ja kurssiarvosanat 8 luokkaa, että ei se hyvä arvosana ihmeitä vaadi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      126
      1710
    2. 105
      1205
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      138
      1071
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      979
    5. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      128
      877
    6. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      51
      870
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      240
      848
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      70
      745
    9. Pridekulkue kiellettävä?

      Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla
      Luterilaisuus
      178
      729
    10. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      55
      719
    Aihe