Keikkailu ja perhe

yipee

Meidän perhe- lehdessä kysyttiin miten keikkamuusikon työ vaikuttaa perhe-elämään.
Tapsa vastasi näin :

”Kyllä sitä kaikenlaisia ajatuksia oli mielessä, kun aikoinaan ajoi keikan jälkeen pitkin pimeitä moottoriteitä kotiin perheen luokse. Turhan dramaattiseksi keikkamuusikon elämää ei kuitenkaan kannata kuvitella. Kun olin päässyt perille, minulla oli usein koko päivä aikaa lapsille. Olen istuskellut paljon hiekkalaatikon reunalla lähistön äitien joukossa.

Olen aina ajatellut, ettei lasten kanssa voi koskaan olla liikaa. Sekä minulla että kaikilla kolmella muksulla, nuorinkin jo täysi-ikäinen, on hyviä muistoja noista ajoista. Vaikeitakin kausia on ollut, mutta niitä on turha muistella. Muusikon onnellisuuden edellytys on se, että tekee elämänkumppanille alusta saakka selväksi, minkälaiseen elämäntapaan hän sitoutuu.

Romanssiin ei kannata heittäytyä kevein perustein. Ja jos lapsia sitten siunaantuu, täytyy tunnustaa elämän realiteetit. Kaikessa ei voi onnistua eikä aina olla läsnä, mutta parhaansa voi yrittää.”

Asiallinen ja fiksu vastaus.

5

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Piipatipaa

      Hmmmmm.... Olisi mielenkiintoista kuulla kaikkien kolmen lapsen kommentit kyseiseen asiaan.
      Tupsuliinin vastauksesta tulee lähinnä mieleen vanha sanonta, että kun itse kehuu niin kehuissa on pysytty.

      • Joopa joo...Teidän Tapsan morkkaajien mielstä ei kai Tapsa osaa tehdä mitään oikein.


      • Vakka kantensa löysi
        Justiinax kirjoitti:

        Joopa joo...Teidän Tapsan morkkaajien mielstä ei kai Tapsa osaa tehdä mitään oikein.

        Ja Justiinax Liinilän mielestä Tapsuliini ei osaa tehdä mitään väärin. Vakka kantensa löytää, todellakin!


    • Ja AAMEN!

      UGH!
      Nimimerkki "yipee":n maallinen ylijumala on taas puhunut ja siihen päälle enää "Aamen!"

      Mainoslausetta mukaellen : mistä näitä hihhulifänejä oikein tulee?

      • Ken ties

        Enemmän näyttää löytyvän hihhuliantifänejä. Mistähän niitä siunaantuu? Yksi persoona jakautuu moneksi, kenties.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      121
      6962
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3807
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      186
      2627
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      287
      2510
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      196
      2121
    6. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      11
      2017
    7. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      300
      1830
    8. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      136
      1430
    9. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      72
      1346
    10. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      27
      1315
    Aihe