Olen nuori 20 vuotias, mieheni on 26v. Olemme harrastaneet suojaamatonta seksiä kohta vuoden ajan ( emme lasta ole niin suunnitelleet, mutta ajatuksena tulee kun on tullakseen) Miehelläni on kuitenkin munuaisen vajaa toiminta sekä kroonin tauti (ei varmaan noin kirjoiteta) Itse olen aijemman mieheni kanssa joutunut ottamaan jälkiehkäisypillerin pari kertaa harvalla aika välillä. En ole kuitenkaan tullut raskaaksi, joten olen jo hieman huolestunut. Emme ole käyneet lääkärissä (ehkä hieman pelottaa jos emme voisi saada lapsia) Mieheni veljellä ja hänen vaimollaan oli vaikeuksia saada lapsia mutta kuitenkin saivat pitkän yrityksen jälkeen. (kummallakaan ei sairauksia) Tällä hetkellä mieheni arvot munuaisista ovat hyvät sekä kroonintauti vakaa eli ei ole oireillut. Mistä voisi johtua ettten ole tullut vielä raskaaksi.
Toivoisin että vastaisitte pian, koska asia mietittyttää minua kovasti.
Huolestunut
1
168
Vastaukset
Hei huolestunut,
Kertomasi perusteella on aika lailla vaikea sanoa miksi raskaus ei ole alkanut. On mahdollista, että miehesi siittiöiden laatu on munuaissairauden vuoksi alentunut ja se voi riittää syyksi. Älä pelkää perustutkimuksiin menoa. Kun tiedätte tilanteenne sinun on helpompi suhtautua siihen ja pohtia tosiasioiden pohjalta haluatteko käyttää mahdollisesti tarvittavia hoitoja.
Hyvin harvoin on sellainen tilanne, että lasta ei voi saada. Joskus siihen vain menee enemmän aikaa ja se ei ole meidän käsissämme.
Rohkaisen sinua ja miestäsi menetään perustutkimuksiin, joista löytyy lisää tietoa täältä http://www.vaestoliitto.fi/lapsettomuusklinikka/ensikaynti/.
Kevätterveisin
Anne-Maria / Väestöliiton klinikat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 654190
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺463969Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭363482Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli162893Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle342719En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142522Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102134IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm121216Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1451157- 801006